25.10.13, 13:54Antifa (fot. Free Digital Photo)

Antyfaszyści: Nie chcemy być postrzegani jako blokujący patriotów

Młodzież Wszechpolska i ONR przedstawiają się jako patrioci, zyskali tysiące zwolenników, choć często nie są to zwolennicy idei nacjonalizmu czy neofaszyzmu. My nie chcemy być postrzegani jako blokujący patriotów. Chcemy blokować niebezpieczne idee, a nie ludzi, którzy idą na marsz z patriotycznych pobudek – deklaruje w rozmowie z „Wyborczą” Rafał Zieleniewski z Razem. 

Jak wynika z zapowiedzi antyfaszystów, Porozumienie 11 Listopada w tym roku nie zamierza organizować blokad Marszu Niepodległości. Manifestację antyfaszystowską organizuje natomiast nieformalna grupa Razem przeciwko Nacjonalizmowi 9 listopada w 75. rocznicę pogromu żydowskiego w III Rzeszy.

Zwracamy się do Was 75 lat po nocy kryształowej w Niemczech, kiedy to hordy nazistów wzmogły prześladowania mniejszości żydowskiej. Dzisiejsza Europa przypomina tę z czasów Wielkiego Kryzysu. W wyniku wykluczenia społecznego zwiększa się poparcie dla agresji osadzonej w ideach nacjonalistycznych, rasistowskich i faszystowskich. W siłę rosną takie organizacje jak Złoty Świt, Jobbik, NPD czy rosyjscy neonaziści. Te tendencje przejawiają się również w Polsce, w działalności NOP-u, ONR-u, Młodzieży Wszechpolskiej oraz Ruchu Narodowego" – piszą organizatorzy blokady na Facebooku.

W poprzednich latach Porozumienie 11 Listopada organizowało blokady Marszu Niepodległości pod hasłem „Faszyzm nie przejdzie”.

MBW/Wyborcza

Komentarze

anonim2013.10.25 14:00
Deklaracja tyle warta, co organ przez który jest składana.
anonim2013.10.25 14:12
http://i44.tinypic.com/2rcyhxl.jpg Różnica między nimi jest taka sama jak między nazizmem a komunizmem,, "faszyści" ze swoim socjalizmem i "równością społeczną" chcą zamknąć się w swoim kraju, natomiast "tolerancyjni" te same idee chcą wylewać na cały świat.
anonim2013.10.25 14:14
Jeżeli nacjonalizm będzie kierował się hasłem: kochaj i rób co chcesz, to ja jestem jak najbardziej ZA nacjonalizmem.
anonim2013.10.25 14:37
Szkoda :(
anonim2013.10.25 14:51
@KEFAS1277 Nie wiem jak rozumiesz pojęcie "nacjonalizm", bo dość często jest on utożsamiany a egoizmem narodowym, ale generalnie nacjonalizm jest bliżej deklaracji: "kochaj i pamiętaj o obowiązkach" niż: "kochaj i rób co chcesz". "Róbta co chceta" to raczej "owsiakizm" niż nacjonalizm.
anonim2013.10.26 3:26
Żałosne. Zreflektowali się 2 lata po fakcie, że większość Polaków cieszy się ze swojej niepodległości. Zostało im próbowanie wbicia klina pomiędzy zrzeszonych w partiach i stowarzyszeniach niepodległościowych, a tych co takiej potrzeby nie mają. Niedoczekanie czerwonych totalitarystów!
anonim2013.10.29 0:11
Mam pytanie: czy zaproszą na 9 listopada gości z Niemiec, najlepiej też jakichś weteranów z przedwojennej lewej strony np. byłych członków NSDAP uczestników kryształowej nocy? A może zapomnieli, że kryształową noc organizowała partia lewacka?