30.04.20, 20:27Fot. via: Pixabay

Argentyński hierarcha proponuje znieść obowiązek niedzielny

O nie tylko niekatolicką, ale wręcz absurdalną opinię na temat niedzielnej Mszy św. pokusił się argentyński hierarcha, abp Víctor Manuel Fernández. Jego zdaniem Kościół mógłby znieść obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Ale to nie wszystko. Hierarcha twierdzi, że Msza św. w ogóle nie jest dla katolika czymś niezbędnym.

Abp Víctor Manuel Fernández ma być, zdaniem watykanistów, blisko związany z otoczeniem papieża Franciszka. To decyzją obecnego papieża właśnie został on arcybiskupem. Ma on mieć też duży wkład w papieskie encykliki. Najnowsza adhortacja Franciszka, Amoris laetitia nosi w sobie wiele jego teologicznych myśli.

Ten bliski papieżowi duchowny uważa, że niedzielna Msza św. nie powinna być w Kościele obowiązkiem dla wiernych. Jego zdaniem obowiązek ten nie jest czymś, czego Kościół nie może zmienić. Zmiany proponuje również w sakramencie spowiedzi, twierdząc, że spowiedź uszna jest jedynie „tylko jedną z możliwych”.

Może warto byłoby, aby arcybiskup wrócił do lektury Dziejów Apostolskich, gdzie niedzielna Eucharystia jest fundamentem życia kształtujących się wspólnot pierwszych chrześcijan. Również dokumenty Soboru Watykańskiego II mogą być dla niego cenną wskazówką, zwłaszcza Konstytucja Sacrosanctum concilium, która uczy, że „Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia”.

Kak/ Katholisch.de, PCh24.pl

Komentarze

dekon2020.05.17 18:43
Nie pierwszy duchowny ulegajacy "urokowi" szatana i pogladom masonerii.
kasikas2020.05.14 8:31
nikt nikogo nie przymusza do Mszy Św. jakiejkolwiek,,,co to jest?,,,Bóg to Miłość i Wolność...ja idę na Mszę Sw. bo tam spotykam Miłość która mnie Zbawiła na Wieki...idę dziękować i przepraszać za grzechy moje ....idę z wdzięczności i z miłości do TEGO który życie swoje dał aym mogła żyć wiecznie...
Poszukujący Prawdy2020.05.12 13:49
Osoba wierząca nie potrzebuje żadnego niedzielnego obowiązku żeby pójść do kościoła. Ja uwielbiam Eucharystię, zwłaszcza w dni powszednie często chodzę jak tylko mam okazję, a że mieszkam w Krakowie to mam duży wybór. Polecam Kolegiatę Akademicką św. Anny. Samo słowo obowiązek jest bezsensu, jak można kogoś zmusić do wiary, To Łaska Boża, a nie jakiś przepis tym rządzi. No i co z wolna wolą ???!!!
moherowa2020.05.11 11:11
Z Argentyny? To sformowany przez Bergolio.
Beata2020.05.2 19:57
Nie jest niczym dziwnym i żadną nowiną, że żyjemy w Czasach Ostatecznych. Jednym ze znaków tychże jest to, że duch Antychrysta wkroczył do Kościoła i zwodzi kogo się da. Kardynałowie także mogą paść ofiarami zwiedzenia. Na nieszczęście wiernych. Będzie gorzej - i na to trzeba się przygotować ze spokojem i niezachwianą wiarą. To nie powinno wierzących trwożyć czy być przyczyną odejścia od KK. Bo te rzeczy muszą się stać. Jezus powiedział, że bramy piekielne nie przemową Kościoła, na którego czele stoi papież- KK. Mimo rozłamów, mimo zwiedzeń części hierarchów, Kościół nie zginie. Szatan jak lew ryczący czai się kogo pożreć, także w Watykanie i w każdej jednej parafii.
ja22020.05.1 22:24
Ten arcybiskup jest umiłowanym współpracownikiem Bergolio Franciszka. Obaj dążą do zniesienia sakramentów św. w Kościele, zwłaszcza Eucharystii
Jan Radziszewski2020.05.1 15:45
EUROPA: Brat Sadhu był już w Niemczech dwa razy, chociaż generalnie on nie działa w Europie, ale Bóg pokazał jemu szatana – bestię, która krążyła nad Europą i poszukiwała miejsca, gdzie się ma zagnieździć. Długo krążyła i spoczęła, i wybrała Berlin!!! BERLIN BĘDZIE POLITYCZNO-MILITARNĄ STOLICĄ ANTYCHRYSTA !!! Sadhu objawił, że antychryst będzie miał 3 stolice: stolicę religijną – Jerozolimę, stolicę polityczną – Berlin oraz stolicę ekonomiczną*, która nie została jeszcze jemu objawiona. /stąd pewnie ten pomysł żydów - katolicy nie powinni byś na Mszy św bo powinni świętować tak jak oni szabes tj szabat Krótko mówiąc: – smok (apokaliptyczny), ten z siedmioma głowami i 10 rogami wybrał Niemcy na kolejną swoją siedzibę z powodu tronu swojego (tronu szatana), który znajduje się w Berlińskim muzeum, a przywieziony został tam z Pergamonu. Niemcy ponownie staną się potęgą militarną Europy, bo Francja i inne kraje pchną Niemcy w tym kierunku. Berlin w przyszłości będzie militarną siedzibą Antychrysta. III wojna światowa odbędzie się szczególnie w Europie i na Środkowym Wschodzie (Izreal i państwa ościenne). Niemcy oraz Belgia naładowane są ogromnymi, ciemnymi siłami (szatańskimi) wewnętrznie panującymi w tych krajach. Belgia, tak jak i Niemcy będzie bardzo uwikłana w działania wojskowo-wojenne. ** Pomnik bogini Europy siedzącej na bestii przed parlamentem Europejskim jest żywym obrazem wypełniającej się na naszych oczach Apokalipsy św. Jana – twierdzi Sadhu – i pomimo, że kobieta na bestii reprezentuje de facto odrodzenie się w naszych czasach demonicznego ducha bogini pogańskiej Aszterod { bo to ten demon doszedł do głosu wyjątkowo tylko w obecnych ostatnich dziesięcioleciach, a mianowicie pod postacią jaką niosą w sobie zboczenia natury homoseksualnej, transgender i tym podobne } – to sam obraz nierządnicy jest tym przepowiedzianym przez Jana na 2000 lat temu tym właśnie obrazem.
Janek2020.05.1 12:47
ten laicki hierarcha wyznaje i stosuje stanowisko biskupa Rzymu Franciszka, że "Bóg Katolicki nie istnieje"., że "żeby być zbawionym nie musisz chodzić do kościoła", "że piekło nie istnieje, że wszyscy nawet niewierzący zostaną zbawieni" apostazja i schizma wkracza do kościoła katolickiego !!
Kubiak2020.05.1 16:14
A ty jestes od nich mądrzejszy i wiesz wszystko i masz na to dowody? Papież Franciszek był wybrany przez konklawe na którym obecny był Duch Św. Jak to kwestionujesz to można zakwestionowac wybór każdego Papieża oraz działanie Ducha Św. Poczekaj bo ta historia nie dobiegła jeszcze końca ścieżki Boga nie są do odgadniecia przez człowieka.
Dorota2020.05.1 11:26
Z obowiązkiem mszy niedzielnej to się zgadzam! Liczy się jakość, nie ilość ludzi w kościele. Ku wolności wyswobodził na Chrystus. To nie powinien być grzech, jak nie pójdę na mszę. My mamy iść na mszę w niedzielę dobrowolnie, w wolności, w miłości do Boga, którego kochamy całym sercem, jak nakazuje 1 przykazanie. Niedzielna msza nie powinna być tylko spełnieniem obowiązku, aby nie było grzechu, ona powinna być z miłości do Boga! Po co zmuszać ludzi pod rygorem do Eucharystii??? Sam Bóg powiedział: Bądź zimny lub gorący, bo jak będziesz letni , to wypluję cię z ust moich. Patrz Apokalipsa. (Ap 3,15n)
lilu2020.05.1 12:05
Jak śmiało oceniasz "jakość drugiego człowieka". Przed tobą równie odważni byli komuniści i hitlerowcy.
Marycha2020.05.16 15:39
Bo nigdy nie wiadomo kiedy rozpali się serce tego letniego...być może na którejś niedzielnej mszy św. Jeśli Twoje serce płonie czemu nie chcesz by zapłonęło serce twego brata,to egoizm Dorotko
kasikas2020.05.1 10:28
o jakim przymusie tu mowa?? .....przecież nikt nikogo nie przymusza do uczestnictwa we Mszy Św. tam codziennie ofiaruje się Pan Jezus za nas wszystkich....jeżeli ktoś zgłębi tą tajemnicę ,,,to z wielką miłością w sercu będzie biegł aby być razem z NIM.
Kobieta2020.05.1 9:41
https://www.youtube.com/watch?v=8Dq9FaGYj68
skuter2020.05.1 9:27
wszędzie są czarne owce
Bianka2020.05.1 8:18
Załamka...nie chcę być w Kościele z takimi ludźmi...to jest komedia po prostu. Pan Jezus umarł i zmartwychwstał po to, by z nami zostać przez Sakrament Spowiedzi i Komunii św., a teraz się okazuje, że to nie było potrzebne...tak to rozumiem...
Kubiak2020.05.1 15:33
Przeczytaj tekst" Kazania na Górze". To co Jezus publicznie zalecił czynic ludziom to ci się rozjaśni.
Polexit2020.05.1 7:50
Czy to nie stamtąd do Europy przybył niejaki Bergolio zwany papą? Konkluzja: całe zło KK płynie z Argentyny!
matis892020.05.1 12:27
To taka ich argentyńska spuścizna po hitlerowcach przyjmowanych z otwartymi ramionami. Więc i Bergoglio tak sympatyzuje z niemieckimi heretykami i masonami w sutannach.
Polka2020.05.1 1:39
To jest jeden z owocow zamknietych kosciolow. Brawo biskupi, teraz bedziecie nawolywac zeby ludzie wracali do kosciolow. To jest pic na wode fotomontaz ten wasz wirus w koronie.
jou2020.05.1 1:03
Bez komentarza...
jokR2020.05.1 0:25
„Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia” i arcybiskup ani słowem temu nie zaprzeczył. Logika i czytanie ze zrozumieniem dotyczy także nas - katolików. Powiedział nt OBOWIĄZKU, który faktycznie ani z Biblii, ani z przytoczonych źródeł nie wynika a wynika... z decyzji Kościoła - dokładnie, tak jak wskazał Biskup. Podobnie jak np. zniesienie postu w czasie Adwentu, albo wyjątek dla Polski - zakaz zabaw w czasie Postu. Zdecyduje Papież i daleko mi od tego, by kibicować - ja będę chodził. Ale jeszcze dalej mi od protestanckich manier, by tłumaczyć papieżowi, co powinien.
matis892020.05.1 12:33
Boże Narodzenie i Wielkanoc więc też są tylko dla tych katolików którzy chcą je obchodzić, reszta katolików nie musi tak ja i Dzień Święty. Tyle że to pochodzi wprost od szatana, ale Bergoglio wspiera już wszelkie masońskie zmiany.
anonim2020.05.5 16:50
Mówi Pan Wielkanoc? Pewnie ma Pan na myśli Niedzielę oraz Poniedziałek - prawda? Co wydarzyło się w Wielki Poniedziałek, Dyngus? To pokazuje, że decyzja o dniu świętym (jak i obowiązku mszy, którego nie ma np. w Poniedziałek) zależy od regulacji. Na południu największe bodaj obchody wielkanocne przypadają na piątek - dzień w którym u nas idzie się do pracy i pucuje okna.
Kubiak2020.05.1 15:39
Chwała Bogu, że sa jeszcze dostojnicy kościoła co żyją Duchem Św. i Pismem Św. a nie średniowiecznymi naleciałościami.
matis892020.04.30 23:49
Powiedział to co Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik ma za uszami od dawna.
Kubiak2020.05.1 16:10
Uważaj bo nie jestes już Katolikiem tylko wstepujesz do sekty jak kwestionujesz wpływ Ducha Św na wybór Papieża dla tych trudnych czasów.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.30 22:35
Bez przymusu, to nawet ja bym wpadł co 2 tydzień. A jak jest przymus, to no way.
Marycha2020.04.30 23:01
To spadaj..
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.30 23:47
To spadam.
dz2020.05.15 13:31
A co sie bedziesz podnosił. Baba poda ci browara, obejrzysz w tewi, potem tak samo obiad. Kto tam teraz gotuje na ekranie ?
gośka2020.04.30 22:27
on ma rację...patrząc na mój Sąd po śmierci klinicznej...adoracje i msze w ogóle nie zostały wzięte pod uwagę...a miałam się czym pochwalić bo matka mnie ciągała codziennie do kościoła...przepadłam w odmętach piekła za wyśmiewanie zboczeńca, kłótnię ze złodziejką moich pieniędzy i krytykowanie wstrętnego rozwodnika...tam czułam się winna...w tym świecie nadal nie czuję się winna...i taki to beznadziejny Sąd Was czeka
Zephyr2020.05.16 19:21
Aleś ty gośka głupiutka. Myślę, że to nie była śmierć kliniczna tylko nawąchałaś się jakiegoś zielska i głupota wyszła na jaw. Nie mieszaj w to Pana Boga.
Andrzej 2020.04.30 22:05
IDIOTA
ster 2020.04.30 22:04
Kościół przez całe wieki coś zmieniał, dodawał, ujmował więc czemu nie? Można było wtedy można i teraz.
Asia2020.04.30 22:02
Zamiast latać do kościółka i klepać paciorki moglibyście spróbować chociaż przez chwilę pomyśleć. Np. o 2., 7. 8. i 10. przykazaniu. tak na początek. Amen.
hhbg2020.04.30 22:12
O szóstym nie napisałaś to co Asiu ruchasz się, czy trzeba z tobą chodzić?
AAAtomek2020.05.1 10:32
Panna/Pani Asia napisała „tak na początek”. Czytanie ze zrozumieniem kontekstu się kłania.
Joanna2020.04.30 21:53
Co jest komu potrzebne, a co nie jest, każdy sam powinien rozeznać w swoim sumieniu. Wypowiedź hierarchy z Argentyny trzeba traktować jako przejaw wolnej woli własnej i nie rozpatrywać w kategoriach jakichkolwiek wytycznych dla siebie. Zawsze słuchaj głosu swego serca, a odróżnisz przez kogo przemawia do ciebie Jezus, a przez kogo szatan.
Beata2020.05.2 20:02
Sumienie podlega manipulacji demonów, jeśli człowiek tylko uchyli im drzwi przez grzechy . Owce potrzebują pasterza. Potrzebują drogowstazów i przepisów - samowolka pochodzi od Złego i zawsze prowadzi na manowce. Bo wpływ świata jest zbyt silny, żeby się ostać bez mądrej, Bożej dyscypliny.
AAAtomek2020.04.30 21:37
Fajny ten hierarcha, heheh, a co z tacą? Przecież to najważniejszy punkt każdej polskiej mszy??
Joanna2020.04.30 21:54
Wniosek nasuwa się od razu: ktoś przelicytował tacę.
lilu2020.05.1 12:02
Widocznie jesteś opętany kasą, albo nigdy nie byłeś na Mszy św.
Jan Radziszewski2020.05.1 15:49
a kto ci każe w KK - ofiarować mamonę
dz2020.05.15 13:27
Może będzie jak u was. Zawsze małpowaliście Kościół, może teraz będzie odwrotnie. W temacie składek poszliście dalej czy po staremu ?
anonim2020.04.30 21:07
W Polsce nie mogliby zastać księżmi w miejscowości liczącej dziesięciu wiernych mieszkańców, bo by ich przegnali i słusznie!
anonim2020.04.30 21:06
Katastrofa!
taro2020.04.30 20:53
baran chce wprowadzac zmiany w kosciele na zlecenie, a potem do widzenia z dniem panskim jakim jest niedziela, wszyscy bedziemy pracowac na okraglo, ruch bedzie 24/dobe przez 7 dni w tygodniu, a wolny dzien,czy dwa gdziesc tam wypadna po 10,czy 14 dniach.
Spoko2020.04.30 21:15
a dej se na vstrzymanie z takimi vizjami ;-)
taro2020.04.30 22:09
to nie sa ffisje, praca na okraglo, wolnosc zakupow 24/dobe chce lewactwo na zachodzie i walczy o to juz od poczatku lat 90-tych. Wykorzystuja wszystkich i wszystko,by ten punkt w roznych agendach przepchnac do przodu.
Jolanta2020.04.30 20:39
Co ten Arcybiskup robi jeszcze w Kościele rzymsko-katolickim?
ktoś tam2020.04.30 20:53
Jak to co? To samo co Bergoglio.
Spoko2020.04.30 21:16
Piszemy: rzymskokatolickim. Bez łącznika.
anonim2020.04.30 21:44
Dobre pytanie.
Kubiak2020.05.1 16:05
Czyta Pismo Święte i nie dopuszcza do judeizacji Kościoła czyli wiekszej ważnosci obrządków i tradycji nad pieknym i prostym nauczaniem Jezusa.