17.09.14, 18:24Zygmunt Bauman (fot. Kubik/Wikipedia)

Artur Górski dla Fronda.pl o procesie 18 protestujących przeciwko wykładowi Baumana: Choroba naszych czasów

Portal Fronda.pl: Wczoraj rozpoczął się proces 18 protestujących przeciwko majorowi Zygmuntowi Baumanowi w debacie zorganizowanej w październiku 2013 roku we Wrocławiu. Zostali oni obwinieni o udział w nielegalnej manifestacji. Jednocześnie, jakiś czas temu zostało umorzone postępowanie ws. osób, które zakłócały wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza w Poznaniu. O czym to świadczy i skąd te podwójne standardy?

Artur Górski, PiS: W Polsce, w przeciwieństwie do krajów anglosaskich, nie ma prawa precedensowego, które umożliwia sędziom wydawanie takich samych orzeczeń w sprawach bliźniaczo-podobnych. W naszym kraju każda sprawa sądowa jest rozpatrywana odrębnie i każdy sędzia wydaje indywidualne orzeczenie, które może skrajnie odbiegać od orzeczenia wydanego wcześniej przez innego sędziego w sprawie bardzo podobnej.

Na kształt orzeczenia (od uniewinnienia po skazanie) ma wpływ wiele czynników, ale przede wszystkim osobiste odczucie sędziego, który bardzo często kieruje się, w granicach przepisów prawa, także swoimi poglądami, wyznawanym systemem wartości oraz - co nie powinno mieć miejsca, ale często ma - sympatią lub antypatią do osób, których dotyczą orzeczenia.

Wiemy, że większość sędziów wykształconych w PRL-u lub kształconych przez wykładowców akademickich wyszkolonych w PRL-u, częściej jest pobłażliwa w sprawach, gdzie osoby oskarżone powołują się na poglądy lewicowo-liberalne, a wydaje wyższe wyroki wobec osób, które głoszą prawicowo-konserwatywne poglądy. To jest niestety choroba naszych czasów, wynikająca z braku skutecznej lustracji i dekomunizacji w korporacjach sędziowskiej i akademickiej.

Rozm. MaR

Komentarze

anonim2014.09.17 19:07
Zachwaścił się ten kraj i czeka nas wielkie pielenie. Jak się tego nie zrobi, na zawsze pozostaniemy państwem neokolonialnym, "liberalnym" podatnym na nowinki z zachodu. Komuna nie została rozwalona kiedy był na to odpowiedni czas, na dodatek niestety, "elity" i głupsza część społeczeństwa, ta z większych miast... nie pozwoliły na to błądząc w trujących oparach TefałszN-u i Gównianej. W wymiarze sprawiedliwości widać jak na dłoni obłudę ludzi, którzy tam pracują. Przytoczę tutaj niechlubny przykład sędziego Tuleya, któremu się coś "poplątało" z czasami w których żyje, ale sądząc po mamusi, to u niego w domu dalej panuje rygor stalinowski, więc z psychologicznego punktu widzenia to jego mamrotanie nie było niczym dziwnym.
anonim2014.09.17 19:11
W cywilizowanym kraju Bauman powinien gnić w pierdlu za to co robił z polskimi patriotami. Protesty przeciwko temu mordercy były w pełni uzasadnione
anonim2014.09.17 19:16
amandil dosyć wyczerpująco sprawę objaśnił. Przecież jest zasada: wy nie ruszacie naszych, a my nie ruszamy waszych - i będziemy sobie już od 25 lat pasożytować na Polaczkach. A tu jakaś Mikkowa przybłęda jeszcze nie wie o tym.
anonim2014.09.17 19:21
@brzęczyszczykiewicz - nie wiem, czy gnić w więzieniu (chociaż pewnie tak), ale przede wszystkim osobników takiego formatu opcja postkomunistyczna nie powinna forsować, bo to po prostu kpina z Polaków. Skoro zaś się to robi oznacza tyle, iż gdy ma się media w ręku, można złotymi ustami jakiegoś dziennikarza stworzyć i podtrzymywać legendę kogokolwiek, nawet takiego czegoś jak Bauman.
anonim2014.09.17 19:26
Fafik2 ma 100% racji - przeczytajcie jego post. Nie lubie Bauman i uważam, że powinien przeprosić/odciąć się/ sensownie wyjaśnić co robił na początku PRL. "W cywilizowanym kraju Bauman powinien gnić w pierdlu za to co robił" - w necie i nigdzie indziej indziej nie znalazłem żadnej informacji aby profesor Bauman popełnił przestępstwo. Moralnie jego postawa nie podoba mi się ( na szczęście nie żyłem w tedy w Polsce i nie będę go sądzić). Ale za postawę moralną nie idzie się do więzienia w wolnym, cywilizowanym kraju.
anonim2014.09.17 19:27
Bauman to bandyta. Ale komuch pochodzenua żydowskiego więc przy obecnej władzy nietykalny.
anonim2014.09.17 19:28
zgadzam się Jack_Holborn, że nie jest on dla mnie bohaterem i nie trzeba z niego robic bohatera. Mógł wyjaśnić i przeprosić
anonim2014.09.17 19:41
@Fafik2 Tu nie onet. Tu twoja ideologia nie jest akceptowana!!!
anonim2014.09.17 19:50
Bauman? To ten koleś co przepisuje z Wiki? http://kompromitacje.blogspot.com/2014/04/bauman-przepisuje-z-wikipedii.html
anonim2014.09.17 19:52
Przestańcie się "rozczulać" nad Baumanem. Był w KBW a wiadomo czym ta organizacja się zajmowała. Również osobiście dowodził oddziałem, który wyłapywał Żołnierzy Wyklętych. Sama KBW była organizacją wzorowaną na wojsku NKWD, w którym zresztą Bauman służył. Poza tym: cyt. "Dokumenty IPN, do których dotarł historyk Piotr Gontarczyk, nie pozostawiają wątpliwości: Bauman walczył z podziemiem z bronią w ręku i za szczególne sukcesy w łapaniu „bandytów” został odznaczony Krzyżem Walecznych. Macie jakieś wątpliwości, że powinien CO NAJMNIEJ siedzieć?
anonim2014.09.17 20:10
" A zakłócenie wykładu pana Bortkiewicza mialo charakter pokojowy " Otak, pokojowy tanie na katedrze ... bujaj sie dalej ...
anonim2014.09.17 20:41
"pana Bortkiewicza"?. To już święcenia kapłańskie mu zdrapali? I do "panowania" przysposobili... A nad kim to on ma panować?
anonim2014.09.17 21:03
Oczywiście sądy i prokuratory są skażone komunistycznymi wypierdkami które dzięki tw. bolkowi i Ickowi Dickmanowi nadal orzekają wyroki na polecenie władzy i swoich kamratów łagodnie traktują ochoczo sprawy umarzając. Bauman jest zbrodniarzem niestety komuniści mają do dnia dzisiejszego specjalne przywileje umożliwiające im przebywanie na wolności i publicznie wychwalanie własnych zbrodni bo przecież tylko wykonywała rozkazy ale czynił to wyjątkowo dokładnie kiedy likwidowała Polaków.
anonim2014.09.17 22:09
Czy to przypadek, że żydowscy zbrodniarze typu Szlomo Morel, Wolińska, Michnik są nietykalni czy jak Bauman kreowani na autorytety a Polacy jak powiedzą/napiszą coś co nie podoba się Żydom są zabijani jak dr Ratajczak, dr Szcześniak, wyrzucani z pracy jak prof Jasiewicz lub skazywani (np za hasło "nie przepraszam za Jedwabne") ?
anonim2014.09.18 10:40
Jaka nielegalna manifestacja? Wyraz sprzeciwu wobec sowieckiego aparatczyka, ot wszystko. I przestańcie pisać (to także do ciebie, @Fafik2 czy coś tam) o przerwanym wykładzie jakiegoś Baumana! On (w przeciwieństwie do ks.Bortkiewicza) nawet nie rozpoczął wykładu. Okrzyki były podczas anonsowania go przez Dudkiewicza. Trochę wysiłku i można znaleźć na YT. Banda czerwonych popaprańców!