26.02.15, 14:28Jerozolima w śniegu, fot. Facebook

Atak zimy na Bliskim Wschodzie. Jerozolima pod śniegiem!

Kra­jo­braz Je­ro­zo­li­my przy­sy­pa­nej śnie­giem robi nie­sa­mo­wi­te wra­że­nie. W ostatnich latach w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej zdarzały się opady śniegu, ale tak intensywne śnieżyce to w tym rejonie rzadkość. Pod śniegiem leży cała północna i wschodnia część Izraela i terenów palestyńskich. Biało jest w Betlejem, Nazarecie i Ramallah. Miasta są opustoszałe.

Śniegiem przykryta jest Jerozolima, w tym także zabytkowe stare miasto, co jest niecodziennym widokiem. Wiele ulic jest pozamykanych, nie pracują sklepy i biura, a szkoły i uczelnie odwołały zajęcia. W wielu miejscach nie ma prądu. Na sobotnie modlitwy przy Ścianie Płaczu przyszli nieliczni Żydzi.

Na terenach palestyńskich doszło do wielu wypadków na drogach, a władze apelują, by Palestyńczycy pozostali w domach. Portale społecznościowe pełne są zdjęć ośnieżonych zabytków, palm czy przydomowych zasp, a także palestyńskich dzieci, bawiących się na śniegu przed meczetem Kopuła na Skale. W Jerozolimie Izraelczycy lepią też bałwany, niektóre w kształcie ortodoksyjnych rabinów.

All/IAR