Na prośbę komitetu liturgicznego episkopatu Austrii wydano książkę, której tematem są rozważania o tym, „w jaki sposób pary homoseksualne mogłyby przyjmować formalne, liturgiczne błogosławieństwo swoich związków w Kościele katolickim” – twierdzi jej główny autor ks. Ewald Volgger. Swój wkład do publikacji, zatytułowanej Błogosławieństwo związków tej samej płci, wnieśli też inni niemieckojęzyczni teolodzy.

Ks. Volgger, który jest kierownikiem Instytutu Studiów Liturgicznych i Teologii Sakramentalnej w Prywatnym Uniwersytecie Katolickim w Linzu, chciałby wprowadzania błogosławieństwa par homoseksualnych „tak szybko, jak to możliwe”. Wprawdzie w wywiadzie dla gazety diecezjalnej przyznał, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego akty homoseksualne nie są akceptowane, a homoseksualiści są wezwani do życia w czystości, ale jednocześnie stwierdził, że „istnieje ruch w tym temacie”. Zasugerował też przeredagowanie fragmentu katechizmu tak, by „w oparciu o doktrynę Kościoła” umożliwić „oficjalną liturgię”.

„Doktryna na temat homoseksualizmu jest dyskutowana w całej Europie w taki sposób, że otwarcie jest nie tylko kwestią do dyskusji, ale można się go także domagać” – stwierdził ks. Volgger, wskazując na zmianę w publicznym postrzeganiu homoseksualizmu. Austriacki duchowny stwierdził, że „istnieje znacząca liczba biskupów, którzy chcieliby ujrzeć przemyślenie moralności seksualnej dla oceny związków tej samej płci”. Jego zdaniem taka zmiana sprawiłaby, że nauka Kościoła stałaby się bardziej akceptowalna.

Wygląda na to, że w katedrze św. Szczepana w Wiedniu od czasu do czasu udziela się błogosławieństwa parom homoseksualnym, o czym świadczy wywiad udzielony przez taką parę w austriackiej telewizji. Ks. Volgger chciałby jednak, aby te błogosławieństwa miały „oficjalny charakter, poprzez który Kościół wyraża zobowiązanie do wierności i wyjątkowość takiej relacji”. Jednocześnie duchowny stwierdził, że „to piękne przesłanie, że w Katedrze św. Szczepana każdy ma miejsce i jest błogosławiony”.

Poglądy ks. Volggera są sprzeczne z nauką Kościoła katolickiego, jak została wyrażona zarówno w Katechizmie Kościoła Katolickiego, jak i oficjalnych stwierdzeniach Kongregacji Nauki Wiary. Kongregacja orzekła w roku 2003 m.in.: „Nie istnieje żadna postawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. Małżeństwo jest święte, natomiast związki homoseksualne pozostają w sprzeczności z naturalnym prawem moralnym”.

Także papież Franciszek wielokrotnie potwierdzał naukę Kościoła o homoseksualizmie, mimo że np. arcybiskup Heiner Koch z Berlina sugerował, iż adhortacja Amoris laetitia mogłaby dać podstawy do rozwoju doktryny.

jjf/catholicnewsagency.com, Vatican.va