17.01.14, 13:28Pusty kościół (fot. sxc.hu)

Austria: więcej wystąpień z Kościoła za Franciszka niż za Benedykta XVI

W 2013 Kościół opuściło prawie 55 tysięcy austriackich katolików. Oznacza to, że w pierwszym roku pontyfikatu papieża Franciszka więcej Austriaków wystąpiło z Kościoła, niż w ostatnim roku pontyfikatu Benedykta XVI. Statystyki zaskoczyły austriacki Kościół.

„Spodziewaliśmy się lepszych liczb” – powiedział ks. Wilhelm Viehböck, wikariusz biskupi z Linzu. Po ustąpieniu Benedykta XVI w Kościele austriackim częste było odczucie wytchnienia. Miano nadzieję, że nowy papież zostanie lepiej przyjęty, zwłaszcza przez młodzież. Wraz z wyborem papieża Franciszka niekiedy sądzono, że teraz wszystko będzie „inaczej” i „lepiej”, podaje Giuseppe Nardi z katholisches.info.

Rzeczywiście, jak wspomina Viehböck, po zeszłorocznym konklawe nastapiła prawdziwa zmiana nastroju w austriackim Kościele. Okazało się jednak, że zmiany poszły w odwrotnym niż oczekiwany kierunku. Jedną z tych zmian jest wzrost ilości wystąpień z Kościoła katolickiego. Ks. Viehböck ma nadzieję, że pozytywne efekty pontyfikatu papieża Franciszka będą widoczne po prostu później.

Jak dotąd w Austrii winą za wystąpienia z Kościoła obarczano często „konserwatystów” albo fikcyjne skandale. Wiele apostazji przypisano przed 2013 rokiem na przykład rzekomej pedofilii kard. Hansa Hermanna Groera, a także nominowaniu na biskupa pomocnicznego ks. Gerharda Maria Wagnera przez Benedykta XVI, który miał być zbyt konserwatywny.

Jak wskazuje Giuseppe Nardi, najnowsze dane wskazują, że wina za rosnącą ilość wystąpień z Kościoła nie leży wcale po stronie wierności Tradycji. Przyczyn trzeba szukać gdzie indziej; możliwe, że jak dotąd całkowicie się mylono. Rosnącej ilości wystąpień z Kościoła towarzyszy stale coraz większy liberalizm austriackich pasterzy – i to właśnie to może być przyczyną, dla której ludzie odchodzą od Chrystusa.

Pac/katholisches.info

Komentarze

anonim2014.01.17 13:34
" Rosnącej ilości wystąpień z Kościoła towarzyszy stale coraz większy liberalizm austriackich pasterzy – i to właśnie to może być przyczyną, dla której ludzie odchodzą od Chrystusa." - Amen. Tyle. Po co tkwić w Kościele, w którym nawet księża nie są wierzacy a ich zachowanie niczym się nie różni od reszty?
anonim2014.01.17 13:44
Dziwna sprawa z ta laicyzacja w Austrii. Bylam wiosna zeszłego roku w Wiedniu, Salzburgu i Linzu. Byly akurat Zielone Światki, w czasie ktorych do kosciołów garnely sie takie tlumy, jakich nie widzialam chyba i na Jasnej Gorze. Nie tylko odbywaly sie msze, ale jakies spotkania mlodziezy w katedrze salzburskiej z udzialem multimediow. Po poludniu pojawila sie teczowa manifestacja zlozona z kilkunastu przebierancow, ktorzy zapraszali na jakis meeting. Ich przejazdowi towarzyszyl groźny pomruk zebranych, a poniewaz bylam chyba jedyna osobą, ktora sie do nich usmiechała, dostałam materiały LGBT:)) Zas w ksiegarniach pełno bylo fotografii i materiałów wydawniczych zwiazanych z osobą ex-papieza Benedykta XVI: ksiazek jego i o nim, plyt, pocztowek, folderow. Nowy papiez byl w tych witrynach obecny symbolicznie. Papiezem byl wciąż papa Ratzinger.
anonim2014.01.17 13:49
to sobie posłuchajcie http://ksd.media.pl/aktualnosci/1655-hebdow-2013-kns-jako-odpowiedz-na-wyzwania-stojace-przed-polska-i-polakami i tu nie jest mowa tylko o Polakach, ..ale sporej części europy tak sądzę .
anonim2014.01.17 13:50
Jakiej narodowości był Adolf H.?
anonim2014.01.17 13:51
Fronda załącza wygodne sobie wycinki informacji. Tyle !
anonim2014.01.17 13:54
Jak sól straci smak czy ją przyprawić ? Spytajcie ile godzin adoracji było w austriackiej parafii ? Ile razy była droga krzyżowa ? Ile jest wspólnot domowy - tzw komórki parafialne ? Na większość tych pytań odpowiedz jest ZERO Efekty są takie jakie są ....
anonim2014.01.17 14:28
ex_vitro..naprawde nie rozumiesz? nie rozumiesz ze w kazdej grupie ludzi trafi sie judasz? Nie rozumiesz że pisząc 'polscy księza wniesli cenny wkład' działasz podobnie jak judasz? Nie rozumiesz, że na tej samej zasadzie bierzesz z żoną slub ( jakikolwiek, czy na łace, czy w kosciele ) a ona cię mimo szczerych deklaracji potem zdradza i opuszcza?.. Nie rozumiesz że takich zdrad sakramentalnej przysięgi i nie tylko sakramentalnej jest dosłownie kilkadziesiąt procent ( statystyki sadowe ) Ni rozumiesz że akurat wsród rodzin wierzacych i praktykujących takich rozwodów jest o wiele wiele mniej ( statystyki gus) Nie rozumiesz że tak naprawde działasz na niekorzyśc samego siebie , jesli juz masz rodzinę , zone, bądz planujesz.. Zapewne odpiszesz że 'nie rozumiem' .. bo domyslam się że jestes młodym zuchwałym dzieciakiem ktoremu rodzice płacą za wszystko i nie do konca zdajesz sobie sprawe o co chodzi z ta ziemią ludzmi zyciem.. i szukasz wszystkich odpowiedzi na youtube.
anonim2014.01.17 14:43
Wróćcie barany do Tradycji i dogmatów KK, a ludzie będą lgnąć do KK.
anonim2014.01.17 14:46
Niedobrze, niedobrze a pomyśleć by można, że papież Franciszek jest wybrańcem Boga na ten wysoki urząd dla ludzi słabej wiary.
anonim2014.01.17 15:30
A tu jakis antypapieski autor podaje nam czyjes domysly ...a moze to a moze tamto Nieladnie
anonim2014.01.17 15:35
I chwała Bogu.Widać nie byli to katolicy.
anonim2014.01.17 17:23
to się nazywa "oczyszczenie Kościoła"
anonim2014.01.17 19:09
ex-vitro.. nie rozumiesz ze taka gazeta jak gazeta Pe EL zaraz poniżej reklamuje artykuł w ktorym pisze ze na marsie zyją szczury. Czy Cie to nie zastanawia i nie daje do myślenia czym karmisz swój intelekt ? Jak mozna dyskutować jesli czyta sie informacje wyssane z palca ?.. nie ma sensu debatować..szkoda czasu. ..obudz się ! Nie rozumiesz skąd brali się już nie zyjący filozofofie, przyrodnicy..twórcy chorych ideologi..najwyraźniej wydaje jci się ze wszedzie jest tak jak w Polsce.. jednak nie jest. Kazdy kraj jest specyficzny.. w Austrii nie z powodu kościoła ludzie przechodzą na neobuddyzm ( buddyzm europejski ) i dalej w efekcie tracą kontakt z rzeczywistością..dążą do nirvany, dosłownie..fizycznie. ( o tym jest ten pierwszy punkt ktory załączyłeś - pakt z szatanem ) Bez dystansu do tematu bedziesz sie nakręcał że jakiś tam jeden ksiądz ktory zapewne popełnił jakies błedy, jest jakby odzwierciedleniem tego co sie dziej ew całym kosciele a tak nie jest!
anonim2014.01.17 23:45
Ci którzy dokonali apostazji to tak naprawdę nigdy katolikami nie byli i tyle. Jeśli ktoś jest katolikiem to nie dokona apostazji - jedno z drugim wyklucza się nawzajem, dlatego nonsensem jest zdanie "Kościół opuściło (...) austriackich katolików" - to ma mnie wiecej taki sens jakby ktoś powiedział, że "rozlała się sucha woda"
anonim2014.01.20 11:03
Ten proces będzie postępował. Nie tylko dotyczy to Austrii, ale również innych krajów.