Wynik badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetów w Zurichu, Michigan i Utah mogą być dla niektórych zaskoczeniem. Wbrew temu, co przez lata wmawiano Polakom, okazaliśmy się jednym z najuczciwszych narodów na świecie.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z zagubionym portfelem. Badanie przeprowadzono w 40 krajach i 355 miastach. W muzeach, recepcjach hotelowych czy urzędach pocztowych podłożono łącznie ponad 17 tys. portfeli. Według badaczy, troska o własny wizerunek sprawia, że ludzie decydują się na ich oddanie. Jak podkreślił prof. Michel Marechal z Uniwersytetu w Zurichu:

Ludzie chcą postrzegać samych siebie jako uczciwych, nie jak złodziei. Zatrzymanie portfela oznacza, że musimy ponieść koszt psychologiczny związany z własnym wizerunkiem”.

W portfelach użytych do eksperymentu znajdowała się lista zakupów, wizytówka, klucz oraz różna suma pieniędzy. Badanie przeprowadzono też pod kątem narodowości osób, które najczęściej decydowały się na oddanie portfela.

Jak czytamy, w pierwszym kwartylu najbardziej uczciwych społeczeństw znaleźli się między innymi Szwajcarzy, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy, Szwedzi czy właśnie – Polacy. Znacznie gorzej wypadli Chorwaci, Hiszpanie czy Rosjanie. Najgorzej zaś mieszkańcy Chin, Turcji, Indonezji czy Peru.

za:kopalniawiedzy.pl