27.03.13, 19:48Fot. morgeFile

Banki padną, czyli kto odpowiada za kryzys?

Angole Farage'a posłuchają albo i nie, kilku najbardziej zaczadzonych da się być może przekonać, że w imię europejskiej solidarności kilkuprocentowa strata to wkład na miarę krwi przelewanej przez ojców na frontach drugiej wojny. Idę jednak o zakład, że Ruskie gremialnie zaczną swoje pieniądze przepompowywać w inne miejsca. A najprawdopodobniej już zaczęli, tylko nikt o tym nie mówi, żeby nie wywoływać paniki.

A'propos niemówienia przypomniał mi się pewien stary dowcip z czasów stanu wojennego:

Po ulicy biega facet wyglądający jak modelowy wariat i rozrzuca puste kartki. Zaczepiony przez ZOMOwca, któremu na widok gołego papieru bez jednego słowa  pała ze zdziwienia w ręce zamarła, wyjaśnia ze stoickim spokojem:

– A po cholerę coś drukować i wypisywać, skoro i tak wszyscy wszystko wiedzą???

I tak właśnie działają polskie mainstreamowe media.

Po co pisać czy gadać o rzeczach ważnych, ludzie i tak wszystko wiedzą. Lepiej napychać im głowy Palikotem, Grodzką, Biedroniem i związkami partnerskimi, od czasu do czasu pokazać jakąś gwiazdkę co to jej spódnicę zadarło, pochwalić Pana Premiera, dzięki któremu nadal możemy pozostawać zieloną wyspą i pokazać posła Niesiołowskiego opowiadającego o szczawiowych żniwach. A że gdzieś tam w Europie za chwilę padną banki? Że na łeb zaczęły spadać akcje największych instytucji finansowych? Że szef eurogrupy (czyli ministrów finansów eurozony) uznał operację cypryjską za wzorcową i możliwą do zastosowania w innych państwach? Że euro leci na pysk? A kogo to obchodzi? Kto się interesuje to już wie i gadać mu nie trzeba, a jak się kto nie interesuje to i tak lepiej, żeby nie wiedział bo jeszcze się wkurzy. Gawiedzi nie należy denerwować, w końcu sam superredaktor Lis oznajmił, że „ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje. Są głupsi.”

Na koniec chciałem tylko zauważyć genialny niemiecki manewr.

Otóż spanikowani inwestorzy wycofując z banków pieniądze zagrożone unijnym planem ratunkowym kupują jedyne w Europie obligacje, co do których mają pewność, że nie staną się one w krótkim czasie papierem toaletowym. Niemieckie obligacje. W dodatku kupują je często zgadzając się na ujemne oprocentowanie! Znaczy to tyle mniej więcej, że kiedy nastąpi termin wykupu dostaną za nie mniej niż zapłacili. Postępowanie teoretycznie kretyńskie, ale właściwie w nic innego inwestować nie mogą. Banki padają, euro leci na pysk, giełda pikuje... Dla nich jedyną szansą na ocalenie majątku to powierzyć go Niemcom i jeszcze im za to zapłacić. Dodatkowym bonusem dla niemieckiej, nastawionej na eksport gospodarki jest owo taniejące euro.

Stara maksyma znana z powieści kryminalnych średniej klasy głosi, że zawsze winien jest ten, kto odnosi korzyść.

Alexander Degrejt

Komentarze

anonim2013.03.27 19:55
@Jan28: Cykliści. Niemcy i żydomasoni mają w tym tygodniu wolne. Wie Pan, Pesach i tak dalej...
anonim2013.03.27 20:15
Jakiś rok temu straciłem cierpliwość i sprzedałem wszystkie swoje fundusze akcyjne. Straciłem na tym jakieś 33%. Ale chyba dobrze zrobiłem bo teraz byłoby pewnie z 40%. Zastanawiam się tylko czy kasę trzymać w banku. Bo: "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy."
anonim2013.03.27 20:18
@Artur.db: tak się składa, że ja ze starej matury. Ale po Panu widzę, że gimbaza lubi się dowartościowywać próbami sprowadzenia oponenta do swojego poziomu. Proszę się postarać bardziej.
anonim2013.03.27 20:53
Racja, racja. Nie nazwałbym Nigela Farage 'ekscentrycznym' tylko rozsądnym. Bo ekscentryczni to za chwile, obawiam się, będą dżentelmeni w rodzaju Dariusza Rosatiego, którzy stręczą nam teraz ojro.
anonim2013.03.27 21:08
giełda pikuje? Chyba nie od pół roku... szczególnie amerykańska, choć i Frankfurt źle sobie nie radzi...
anonim2013.03.27 21:17
@Artur.db: da Pana każdy wolnościowiec to korwinista? No cóż, w młodości wszystko bywa czarno - białe, ale z tego się wyrasta. Szybciej niż z Korwina.
anonim2013.03.27 21:22
"...wśród których ruskiej forsy było najwięcej. ", panie Degrejt sądzę że przesadził pan z tym określeniem, nie wszyscy Rosjanie to, po sowieckie ścierwa, takie jak Putin. Apeluje aby pisał pan powściągliwiej.
anonim2013.03.27 21:29
@Artur.db: tak na marginesie - bardzo dziękuję za odmłodzenie
anonim2013.03.27 22:06
Ja napiszę trendy i poprawnie politycznie: Za kryzys odpowiada Watykan i jego księża pederaści!..
anonim2013.03.27 22:27
To się za moich czasów nazywało socjalistycznym podziałem pracy. Znaczy cały obóz pracował na korzyść ZSRR. Mamy teraz nieszczęście należeć do kolejnego kołchozu, tyle tylko, że tym razem wszyscy pracują dla Niemiec i na dodatek robią to jak się wydaje zupełnie dobrowolnie, choć nie jestem przekonany czy całkowicie świadomie.W tym miejscu pragnę "serdecznie podziękować" zwolennikom EU za wpakowanie nas w to szambo.
anonim2013.03.27 22:30
wy sie nie patrzcie na cypryjskie czy hiszpańskie banki ale radze wam wybierać swoje pieniądze naszych banków!!! Dobra rada!
anonim2013.03.27 22:35
Cypr i Grecja to reanimowane trupy!!>Kto następny????
anonim2013.03.27 22:47
@Ondraszek1: to ofiary morderstwa. A następna reszta Europy.
anonim2013.03.28 0:02
Najpierw byłem korwinistą, teraz pisowcem. Czekam dalej. Uprzedzam jednak, że na byłego członka KPP jestem za młody a na SLD i palikociarnię, nieskromnie powiem, za mądry.
anonim2013.03.28 0:04
A tak na poważnie: nie bronię pieniędzy rosyjskiej mafii ale własności. Niech wymiar sprawiedliwości najpierw udowodni, że pieniądze pochodzą z przestępstwa a dopiero potem zabiera się za konfiskatę. Odwrotna kolejność to jest zwykłe złodziejstwo i właśnie z tym mamy do czynienia. Ja wiem, że lewa strona mocy boi się nazywać rzeczy po imieniu, ale radzę przełamać fobie, to naprawdę nie boli.
anonim2013.03.28 0:20
Ondraszek1 napisał(a):Mar 27, 2013, 10:35 po południu Cypr i Grecja to reanimowane trupy!!>Kto następny???? *** Ja się zastanawiam - kiedy się dobiorą do Polski? Obstawiam, że wkrótce po tym, jak padnie rząd Tuska.
anonim2013.03.28 0:26
Dobra, tośmy pożartowali. A teraz poważnie: okazuje się, że Kaczor miał rację, że nie założył konta...
anonim2013.03.28 1:29
W historyi karty spojrzeć by przyszłość czytać móc, wie ten co kiedyś przeżył, wie ten co darzy Bóg. By naród się rozniknął swą głowę stracić ma ,najlepiej w dymie przodków na ziemi każni zła. Tututka, tam zaśpiewa szyderczy spełnią plan,wiatr wieje tam gdzie wieje, zło idzie grać do zła. Uwolnić moce ciemne by biedą zapasać świat i w ciszy po kryjomu zacierać zbrodni ślad. Niewiele już potrzeba, niewiele naród ma, duch więdnie pod cieżarem, wybija pora zła. Zaciera ręce german zaciera i rus swe, czas kresu już u Polan lecz tEj najsampierw mieć, słovaki ino maja, a z dwóch ten pięciokrąg, sukcesem się otrąbi zdradziecką poda dłoń. To cena jest wysoka zapłaci naród ten z pingwina ust popłynął ratunek strefy tEj.Kto stracił swoją głowę i płacić nie ma czym ten odda zaraz resztę, zostawi matkę syn. Zamyka się tajemny, szyderczy, wieków krąg, co wojny i rozbiory nie wzieły ducha z Tąd , lecz kto nauki umie ten wie ze łatwiej jest rozmiękczyć z wolna dusze niż siłą łamać chęć. Niewolny naród Lecha , kajdany ciągnie te, swych synów nie pamięta ,za wroga brata chce. Nie w siłach złych i ciemnych, upadek jego tkwi, lecz w swoich grzech odmentach otruty orzeł śpi. Nie wielkich trzeba czynów nie krwią zbruzganych pierś, lecz w sobie trzeba podnieść i codzień cieżar nieść, z wytrwaniem i z pokorą w ciemnościach i za dnia , serc oręż nam potrzebny, bo w sercu wroga strach. Z braterstwem i honorem u Boga trzeba być i tylko w tym ratunek by przetrwać i by żyć.
anonim2013.03.28 4:04
Pisowcy, którzy sprzedali Polskę do unijnego kołchozu, głosując za traktatem lizbońskim. Kto głosuje na PIS popiera zdrajców. Pis nie jest prawicą to neokomuna. Kaczyński umie tylko podnosić podatki, bo jest ideowym socjalistą, czyli złodziejem. http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/InfoForPPIDec?OpenAgent&29466&PiS&Za http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&12&4 http://www.fronda.pl/a/kaczynski-najlepiej-zarabiajacy-powinni-placic-jeszcze-wyzsze-podatki-robie,27089.html
anonim2013.03.28 6:44
Kradzież pieniędzy (grzech ciężki) nazywają "wzorcową operacją fiskalną". Co dalej? Chyba nadchodzą "ciekawe czasy".
anonim2013.03.28 8:27
Przychodzi żyd do rabina i mówi: „Rebe, mam problem..” - Jaki? - pyta świątobliwy mąż - Wygrałem milion w Totka i nie wiem co z tym zrobić... Rabin pomyślał, pomyślał – i powiedział: - Ty weź ten milion i Ty go wpłać do PKO! - Ale-ż rebe! - zawołał przerażony żyd – Przecież to PKO to podejrzana instytucja! - Co za podejrzana, co za podejrzana?!? Za PKO ręczy PRL! - Ale-ż rebe! Sam wiesz, że to państwo może się w każdej chwili rozwalić! - Co Ty mnie wygadujesz: za PRL stoi Związek Sowiecki! - Rebe! Przecież to kolos na glinianych nogach! A jak i on zbankrutuje? - Za Związkiem Sowieckim stoi cały obóz socjalizmu! - Rebe!!! Przecież chyba wiesz, że ten socjalizm to wymyślili jacyś – nasi, niestety – myszygene kopfen! To musi zbankrutować! -Ty głupi! Jak upadnie PRL, ZSRS i zbankrutuje cały socjalizm – to Ty będziesz żałował głupiego miliona złotych?!?
anonim2013.03.28 8:42
Gdy klienci są zadłużeni w Banku, Bank zabierze co do gr. Gdy Bank jest zadłużony u klienta, często przez złodziejstwo, to bankom daje się nasze pieniądze ze stratą dla klienta i Skarbu Państwa. Gdzie tu uczciwość, gdzie prawo. Kryzysy finansowe wywołują Banki i struktury finansowe. Banki nie chcą aby społeczeństwo było zbyt bogate. Zbyt bogate społeczeństwo nie korzysta tak chętnie z pożyczek i kredytów. Najlepiej trzymać społeczeństwo na średnim poziomie finansowym.
anonim2013.03.28 8:44
Panie Aleksandrze, kto odpowiada za kryzys ? Ci co podmywają fundament wiary i zasady Dekalogu. Przecież tak naprawdę w tych atakach na Kościół, chrześcijan chodzi o te zasady, a skoro ich już "nie ma", to hulaj dusza ! Wystarczy ładnie nazwać najgorsze świństwa, ale jest problem, bo to boli, a ból uruchamia myślenie i rozsądek u ogłupianych ludzi. Fundusze emerytalne, materac, konto w banku to skrajnie niebezpieczne miejsca dla oszczędności, co zatem zostaje ? Złoto, srebro, platyna, kamienie szlachetne, dzieci, własna wiedza i kwalifikacje, oraz, przede wszystkim: słuchanie Boga. :-)
anonim2013.03.28 9:18
Nikt nie radzi co mają robić ludzie ze swoimi oszczędnościami, bo nie oszukujmy się, jak nasza gospodarka wkroczy w recesję to złotówka poleci na łeb na szyję.
anonim2013.03.28 10:34
@Domejko Technologia nie jest zła ani dobra. To zależny jak ją wykorzystujemy. Wyciszenie od świata pozwala nam się zdystansować i spojrzeć innymi oczami na otaczającą rzeczywistość. Żyjemy na tym świecie, korzystamy z niego, lecz serce nasze należny do Boga.
anonim2013.03.28 11:02
za kryzys odpowiada Szatan potem pycha bankowców i polityków.
anonim2013.03.28 11:27
ARTUR ! gDY Z kORWINA SIE WYRASTA TO NA STAROSC ZOSTAJE SIE GLUPIM sOCJALISTA ! MUSISZ UWAZAC .ARTYKUL UJMUJE SEDNO SPRAWY .
anonim2013.03.28 18:31
Widzę, że apel p. Nigela Farage autora śmieszy. A to chyba jeden z niewielu polityków, którzy mówią z sensem i nzywają rzeczy po imieniu. I, w odróżnieniu od Autora, wiedzą o czym mówią.