26.09.21, 18:40fot. via facebook/Alfredo Lo Brutto

Beda Czcigodny o znakach na niebie i prześladowaniu chrześcijan

Beda Czcigodny o zburzeniu Jerozolimy i świątyni, o znakach na niebie i prześladowaniu chrześcijan

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony.

Najpierw Jerozolima była tym wspaniałym królewskim miastem, gdzie zbudowana została dla Boga przesławna świątynia. Potem jednak przybył Ten, który był prawdziwą świątynią Boga, i zaczął odsłaniać tajemnice niebiańskiego Jeruzalem. Gdy niebiańska się ukazała, ziemska świątynia została usunięta i nie pozostał w niej kamień na kamieniu. Najpierw był kapłan, który oczyszczał lud krwią byków i kozłów, ale od kiedy przyszedł prawdziwy kapłan, który swoją krwią oczyścił wierzących (zob. Hbr 13), już nie ma żadnego z tych wcześniejszych kapłanów, ani nie ma dla nich żadnego miejsca. Najpierw był ołtarz, na którym składano ofiary, ale gdy przyszedł prawdziwy Baranek, który samego siebie ofiarował na ofiarę dla Boga, wszystkie tamte rzeczy ustały, jako że ustanowione były na tamten czas. Dlatego słusznie boskie zrządzenie zatroszczyło się, aby zarówno samo miasto, jak i świątynia oraz wszystkie te rzeczy razem zostały obalone, aby ktoś będący jeszcze w wierze niemowlęciem ssącym mleko, widząc je nadal funkcjonujące, zdumiewając się niezmiernie rytem ofiarnym czy porządkiem służby Bożej, nie został pochwycony samym wpatrywaniem się w różnorodność form. Bóg jednak przewidując naszą słabość i chcąc pomnożyć swój Kościół, sprawił, że wszystkie te rzeczy zostały obalone i całkowicie usunięte, abyśmy bez żadnego wahania wierzyli w przeczy prawdziwe, które nastąpiły po tamtych, które ustały, a były obrazem prawdziwych.

Zapytali Go: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?
Ponieważ jakimś ludziom chwalącym budowle świątyni Pan otwarcie odpowiedział, że wszystko to będzie kiedyś zburzone, Jego uczniowie będąc z Nim samotnie na Górze Oliwnej – jak świadczą Mateusz i Marek (zob. Mt 24,1-8, Mk 13,1-8) – pytają o czas i znaki zapowiedzianego zniszczenia.

Jezus odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas. Nie chodźcie za nimi.

Na skutek strasznej zagłady mieszkańców Jerozolimy pojawili się liczni przywódcy, którzy twierdzili, że oni są mesjaszami i że już nadszedł czas wyzwolenia. W czasach Apostołów w Kościele ujawnili się liczni herezjarchowie, którzy między innymi rzeczami przeciwnymi prawdzie przepowiadali także, że nastał już dzień Pana. Takich ludzi potępia Apostoł w Liście do Tesaloniczan. Przyszło bowiem wielu antychrystów, z których pierwszym był Szymon Mag, „którego – jak czytamy w Dziejach Apostolskich – poważali wszyscy mieszkańcy Samarii od najmniejszego do największego i mówili: On jest wielką mocą Boga” (Dz 8,10)

I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec.
Wojny odnoszą się do wrogów, przewroty do mieszkańców miast. Obie te rzeczy, jak wiadomo, w bardzo intensywnie dokonały się po męce Pana, która dokonała się w narodzie Żydowskim, wybierającym sobie zamiast Zbawcy przewrotnego łotra. Lecz przez te zapowiedzi upomina Apostołów, aby nie bali się i nie opuszczali Jerozolimy i Judei. Nie od razu jak widać nastąpił koniec, który został odsunięty w czasie o jakieś czterdzieści lat, czyli spustoszenie ojczyzny, po którym nastąpiło zburzenie wspaniałego miasta i świątyni.

Wtedy mówił do nich: Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza.
Wiadomo, że te rzeczy dosłownie odnoszą się do czasu przed ostatecznym zniszczeniem świątyni, czyli do czasu żydowskiego powstania. Można jednak rozumieć owo królestwo przeciw królestwu, zarazę przynoszoną przez tych, których „nauka jak gangrena szerzy się wokoło” (2 Tm 2,17), głód słuchania Słowa Bożego (Am 8,11) oraz poruszenie całej ziemi i odejście od prawdziwej wiary w odniesieniu do heretyków, którzy walcząc ze sobą nawzajem doprowadzili do zwycięstwa Kościoła.
Ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Każdy, kto przeczyta historię Józefa [Flawiusza], zobaczy, że w tamtym czasie te słowa się wypełniły. Nawet gwiazda podobna do miecza – jak twierdzi – przez cały rok wisiała nad Jerozolimą i napełniała lękiem drżących mieszkańców jako złowróżbny znak. Widziano także podobnie rydwany i uzbrojonych jeźdźców, którzy przebiegali po niebie przez czterdzieści dni naśladując działania ludzi walczących. I jeszcze cielna krowa prowadzona na ofiarę powiła w rękach ofiarników owieczkę. Z jakiego powodu zaś to miało się wydarzyć, jest podane od razu, gdy padają słowa:
Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników.

Zatem te rzeczy przyszły na naród Żydowski z jednego, ale ważnego powodu: po zabiciu Pana i Zbawcy uderzyli bowiem w głosicieli i wyznawców Jego imienia z bezbożną brutalnością.
Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Dla kogo to będzie świadectwo, jeśli nie dla tych, którzy albo przez dopuszczanie się prześladowania zstępują ku śmierci, albo patrząc na uczniów nie naśladują ich? Przecież śmierć ludzi sprawiedliwych jest dla dobrych umocnieniem, zaś dla złych świadectwem: przewrotni przez nią giną nie znajdując usprawiedliwienia, zaś wybrani czerpią z niej przykład dla życia. Ponieważ jednak słuchając o tak licznych i strasznych rzeczach serca ludzi słabych mogły się zatrwożyć, dodane jest także pocieszenie i natychmiast padają słowa:

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
Jakby otwarcie powiedział swoim słabym członkom: nie bójcie się, nie bądźcie zmieszani. To wy jesteście wydani na walkę, ale to ja walczę. Wy wypowiadacie słowa, ale to ja przemawiam.


Beda Czcigodny, Komentarz do Ewangelii Łukasza

Tłum. P.M.Szewczyk
Żródło tekstu: http://patres.pl/beda-czcigodny-o-zburzeniu-jerozolimy-i-swiatyni-o-znakach-na-niebie-i-przesladowaniu-chrzescijan/

Komentarze

XD2021.09.28 10:33
OCHRYSTE UFO.
Anonim2021.09.28 9:59
hehe chmury rządzą ,przyziemne to takie ,w egipcie rządzili przez straszenie zaćmieniem słońca, zawsze to była jednak na wyzszym poziomie straszenia nauka
Dziad2021.09.28 9:50
Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili! Chłop z chłopem spać będzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie! Od porządku, ludkowie, jest Pambóg, on pilnuje, żeby wszystko szło, było jak było. A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać.
Pamiętajcie2021.09.28 6:32
źr. Polskie Radio: Dziś ostatnie pożegnanie Jerzego Targalskiego. Pogrzeb o charakterze państwowym Na Powązkach Wojskowych w Warszawie zostanie pochowany Jerzy Targalski - historyk, politolog, działacz opozycyjny. Uroczystości pogrzebowe zaczną się mszą świętą w Katedrze Wojska Polskiego o 13.00. Udział w pogrzebie zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Jerzy Targalski, historyk i publicysta, zmarł 19 września po ciężkiej chorobie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Grzegorz Kuczyński: Jerzy Targalski zawsze rozumiał, że Rosja stale próbuje wbijać klin między narody Trójmorza Jerzy Targalski był publicystą i stałym komentatorem Polskiego Radia 24. Wcześniej od 2006 do 2009 roku był wiceprezesem Polskiego Radia. - Nie będzie takiego drugiego nauczyciela, wykładowcy z takim poczuciem humoru, z tak ogromną wiedzą - mówi dziennikarka Dorota Kania, która prowadzi rozmowy w Polskim Radiu 24. "Był wartościowym człowiekiem, miał ogromną wiedzę". Grzegorz Kuczyński o Jerzym Targalskim - Ta postać to historia człowieka, który był niesamowicie zaangażowany w życie publiczne, który doświadczył Sowietów i nie miał co do nich złudzeń. To ten, który potrafił być wykładowcą akademickim, który otwierał studentom oczy - mówi dziennikarz Polskiego Radia Antoni Trzmiel. W 2020 roku Jerzy Targalski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2815691,Dzis-ostatnie-pozegnanie-Jerzego-Targalskiego-Pogrzeb-o-charakterze-panstwowym
fcuk piss2021.09.27 18:59
ble ble ble kkkksbslsie sble roslmene snfmcjcjdidkqkl msmmmmend emsmmsmmdc c eji2jrijjejjnkmdskkekkek na kolana to pismo aniolow
matis892021.09.27 15:04
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Felek2021.09.27 16:56
Jezus ostrzegał przed szczepnieniami na 2000 lat przed ich wynalezieniem? Czemu nie ostrzegł np przed wynalezieniem broni atomowej albo wojnami światowymi?
matis892021.09.27 18:24
Czytaj tekst ze zrozumieniem. Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r.............,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
trzaska2021.09.28 6:01
Bo to nie był Jezus.
janusz2021.09.30 6:09
kiedy z tym panem rozmawiałeś? po jakiemu? czy po Jakiemu? co ten kośció za krzywdę ludziom robi?
Pastujesz i pastujesz chłopino te kocopoły2021.09.27 9:36
i nawet wstydzisz się podpisać pod nimi swoją "redakcyjną" sygnaturą.
MK2021.09.27 6:54
patrząc na poziom komentarzy troli, pocieszać się należy, że to ci z tej marnie opłacanej grupy gimnazjalistów.
janusz2021.09.30 6:14
gratuluję poziomu komentarza. kto jest trollem? kim ty jesteś? ulało ci się i uważasz, że coś mądrego napisałeś? nawet trudno odnieść się do tego bełkotu! z tą przenikliwością patrzenia to sobie nie pochlebiaj. brak podstaw.
Anonim2021.09.27 6:13
Co te kleruchy biorą, że wymyślają takie dyrdymały???😀😀😀
JPIII2021.09.27 2:14
Jak nie prześladować katotalibów skoro postępują jak stary pedophil bóg. Przecież to bydle gwałciło 13-letnią qoorwę marynę.
iga2021.09.27 8:40
jak to możliwe, że fronda pozwala na takie komentarze? Taki gnój powinien odpowiedzieć za te słowa.
czekista2021.09.26 23:38
Bardzo czesto jak czytam tytul art. na frondzie, to od razu trace zainterwsowanie. To co tam w tytule pisze, to belkot uchlanego klechy.
iga2021.09.27 8:41
to po co tu wchodzisz. Won na onet.
Prawda2021.09.26 23:33
Stop kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura!! Reinkarnacja istnieje
trzaska2021.09.28 6:03
tak w niebie lub w piekle.
Prawda2021.09.26 23:32
Stop kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura!! Reinkarnacja istnieje.
Prawda2021.09.26 23:31
Stop kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura!! Reinkarnacja istnieje
Prawda2021.09.26 23:31
Stop kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura!! Reinkarnacja istnieje.
Po 11 ...2021.09.26 19:19
Nie wiem jak wy, ale ja na tym zdjęciu widzę Kopernika. Coś jak na tym obrazku, tylko ręka wyprostowana: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1511102,1,o-obrotach-wokol-kopernika.read
Anon2021.09.26 18:51
Co ze znakami na tostach i psich zadkach??
Po 11 ...2021.09.26 19:50
Katolicy nie uznają tego cudu: https://memegenerator.net/instance/81188812/dog-butt-jesus-2-proof-jesus-is-an-asshole
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.26 18:51
jak wyglądają te boskie znaki, najlepiej pokazuje ten filmik! warto obejrzeć, nieco ponad minutę trwa https://www.youtube.com/watch?v=YxobYlQ_rm4