30.10.20, 17:26Fot. screenshot - TVP Info

Będą zmiany w odbywaniu kwarantanny

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że wciąż jesteśmy na etapie eskalacji pandemii. Zaprezentował też nowe rozwiązania rządu, w tym zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny.

- „Patrzymy na to, jak dokładnie przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy się też z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze” – mówił szef resortu zdrowia.

Przedstawił nowe zasady dot. odbywania kwarantanny:

- „Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny” – wyjaśnił.

W związku z tym zaapelował do wszystkich osób, którzy mają domownika z dodatnim testem, o pozostawanie w kwarantannie.

- „Druga zmiana - przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku” – dodał dr Niedzielski.

- „Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (...) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym” – podkreślił.

kak/PAP, DoRzeczy.pl

Komentarze

kosiar2020.10.30 22:30
sposób na "strajkujące qrwy i złodzieji" to obostrzenia. Niestety ten kij ma dwa końce. Lewactwo musi paść.
Michał Jan2020.10.30 20:24
Dla podtrzymania jedynie słusznej polityki rządu, trzeba jeszcze zalegalizować te testy czułe na kozę i sok z agawy. A może już są?
nie ważne kto choruje, ważne kto liczy2020.10.30 19:42
ktoś widział ten test ? Jaki antygen on wykrywa ? To baaardzo śliski temat, szczególnie jak zdjęto odpowiedzialność za umyślne błędy lekarzy... Skąd ta wiara w to co ten gość mówi ??? Jak słupki będą rosły geometrycznie >> lockdown >> zniewolenie narodu >> stan wojenny >> wyszczepienie siłowe
Anonim2020.10.30 17:40
Misiu, jak masz już przeciwciała (czyli to co wykrywa test antygenowy) to jest już po filipku.
lll2020.10.30 18:02
Misiu, najpierw sprawdź co to są testy antygenowa, potem się wypowiadaj. Mylisz z testami serologicznymi.
Anonim2020.10.30 18:11
Za późno już na jakiekolwiek testy, to już poszło w Polske i nic z tym nie da się zrobić. Chińskie komuchy nas wytłuką do imienia!
Ale to już było2020.10.30 19:00
Nie martw się, Ciebie nikt nie dobije.