23.08.17, 14:15zdj. Pixabay, CC0

Od marca '500 Plus' dla emerytów

Od pewnego czasu pojawiają się informacje, że rząd PiS zamierza pochylić się nad najbiedniejszymi emerytami. Teraz znamy już konkretny pomysł. Byłby to coroczny, jednorazowy dodatek w wysokości 500 złotych.

Dotyczy to emerytów, których świadczenie wynosi do 1500 złotych brutto. Jak zapewnia minister Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS, rząd poważnie traktuje problemy seniorów i chce udzielić im wsparcia podczas ten jednorazowy, coroczny dodatek. Pomysł ma wejść w życie w 2018 roku. Od marca seniorzy z najniższymi emeryturami otrzymywaliby raz w roku dodatkowe 500 złotych. 

Resort finansów właśnie kończy prace nad projektem budżetu na 2018 rok. Dokument powinien w przyszłym tygodniu uzyskać akceptację Rady Ministrów. 

Aby świadczenie weszło w życie, pieniądze na jego pokrycie powinny zostać zapisane w ustawie budżetowej na przyszły rok. Resort finansów szacuje, że sfinansowanie nowego dodatku będzie kosztowało 2,5 mld zł.

Pozwoliłoby to na wypłatę świadczenia dla ok.  5-6 mln emerytów i rencistów. Nie ma jednak pewności, czy wszyscy beneficjenci świadczenia dostawaliby je w identycznej wysokości.

yenn/PAP, IAR, Fronda.pl