28.11.17, 18:20fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Będzie kolejne weto?! Komisja przyjęła poprawkę o prokuratorach

Sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami do KRS, mogłyby zgłaszać także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy - przewiduje poprawka poparta przez sejmową komisję. Krytyczna wobec poprawki była przedstawicielka prezydenta, Anna Surówka-Pasek.
 
,,Uważamy, że prokuratorzy nie powinni mieć możliwości zgłaszania kandydatów do KRS-u '' - stwierdziła dosłownie Surówka-Pasek.

Zgodnie z jedną z tych poprawek - odczytaną przez Waldemara Budę (PiS) - podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, miałyby być - oprócz grupy dwóch tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Mimo sprzeciwu przedstawicielki prezydenta poprawkę przegłosowano. Tymczasem Andrzej Duda przestrzegał przed wprowadzaniem poprawek do ustaw o SN i KRS, które ,,wypaczyłyby'' jego wizję reformy sądownictwa.

Czy przegosowaną właśnie poprawkę Prezydent zaakceptuje, czy nie - przekonamy się wkrótce, mając wszakże nadzieję, że do kolejnych wet nie dojdzie.

mod/polskie radio, fronda