12.03.21, 17:18fot. yt/VideoKOD Sieciowa Telewizja Obywatelska

Będzie wniosek o przymusowe doprowadzenie Tulei na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej

Jak informuje PAP, o czym pisał już na początku lutego br. portal wPolitytce.pl, prokuratura będzie wnioskowała o wydanie zgody na przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei na rozprawę. Wtedy – jak pisze portal - „media sprzyjające Tulei histeryzowały na temat siłowego doprowadzenia sędziego do Prokuratury Krajowej”.

Odbyła się właśnie już trzecia rozprawa, na którą we własnej sprawie Tuleya nie stawił się osobiście, pomimo tego, że istnieje taki obowiązek prawny.

W związku z tym Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpi do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzeni.

Jak przypomniano w komunikacie PAP w dniu dzisiejszym, „prokuratura zamierza przesłuchać tego sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego”.

Na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN w listopadzie 2020 prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu.

Prokuratura Krajowa zaznacza w komunikacie, że zanim zdecyduje o zatrzymaniu sędziego, musi uzyskać zgodę Sądu Najwyższego i „o nią zamierza wystąpić”.

 

Sędzia Tuleja po raz kolejny brylował w mediach i uczestniczył w piątek w pikiecie solidarnościowej pod budynkiem Prokuratury Krajowej.

 

"Nie stawię się w prokuraturze. Nie stawiłem się dwa razy. Dzisiaj jestem pod budynkiem i nie będę brał udziału w tej nielegalnej czynności. Zapowiadam, że nigdy dobrowolnie nie będę uczestniczył w przesłuchaniu związanym z tą sprawą" - powiedział Tuleya do nielicznej grupy uczestników demonstracji, która się zebrała celem udzielania mu poparcia.

Sędzia Igor T. może uniknąć zatrzymania, jeśli dobrowolnie stawi się w prokuraturze, a nie na spotkaniach z dziennikarzami przed jej siedzibą” – czytamy w komunikacie przekazanym przez Prokuraturę Krajową dla PAP.

 

mp/pap/wpolityce.pl

Komentarze

Paweł2021.04.4 18:06
Igor Tuleia nie złamał prawa, a jego doprowadzenie do prokuratury jest bezprawne. Mam nadzieję, że jak PiS przegra wybory i utraci władzę, to osoby odpowiedzialne za bezprawne doprowadzenie do prokuratury zostaną postawieni do odpowiedzialności karnej.
codziennie leję na tuleye2021.04.1 8:43
j.w.
ja702021.04.1 7:26
Kim jest Tuleya, że wolno mu więcej. Usunąć tego jegomościa z prokuratury i do uczciwej pracy w Biedronce, niech pod Biedrą urządza sobie pikietki.
Ja2021.03.31 15:00
Jak to zrobią, to nic już ich nie uratuje od katastrofy. Jeżeli elektorat PiS powołuje się już na Rzeplińskiego, to dobrze o tym obozie nie świadczy. Rzepliński, Piotrowicz, nawet o Gierku Kaczyński kiedyś ciepło się wypowiadał, a dla jednego z senatorów PiS, to Łukaszenko był nawet wzorem demokraty. Tworzycie demokrację, czy PiSokrację?
ala2021.03.28 17:57
Rzepliński oświadczył, że „wyrok TK ws. aborcji eugenicznej jest nie do podważenia, ponieważ obecna prezes TK Julia Przyłębska została prawidłowo powołana na sędziego" zaś „Sejm, któremu kończyła się kadencja, nie miał prawa!!! powoływać sędziów do Trybunału” powiedział Tuleja. A co przez tyle lat twierdziła totalna opozycja?
fcuk piss2021.03.16 17:54
prezydenta mordercy ktory zabil ludzi kazac pilotom ladowac oto wasz swiety
ja2021.03.18 12:09
maqsz w glowie trociny jak cala kasta
codziennie leję na tuleye2021.03.16 12:13
j.w.
PrawyCzłowiek2021.03.13 17:10
Przymusowo to się doprowadzi pis złodziei do izolatki na dożywocie!
AAAtomek2021.03.24 9:56
powiedział LewyGłupek
Leon2021.03.13 8:29
POUBecki znajduch nigdy w wolnej Polsce nie powinien być sędzią ani żadnym urzędnikiem, i jego znajdy przez 4 pokolenia.
M2021.03.13 15:59
Idiotyczny pogląd.
PatriotaNieKATOZBOCZENIEC!2021.03.13 17:11
Jeśli, żaden z twoich przodków nie brał udziału w walce o wolną Polskę, powinieneś zostać wygnany z kraju!
Jan2021.03.13 6:28
Za wszarz i przed sąd.
Po 11 ...2021.03.12 22:13
Wałęsa się skompromitował, Jan Paweł II ... Boże jeszcze gorzej. Teraz Tuleya zostanie polskim bohaterem dla następnych pokoleń. Dobry wybór.
ASTOM2021.03.12 20:51
O w mordę, ale będzie komsomolski skowyt...
Anonim2021.03.12 20:06
Prawo jest dla maluczkich. Nie dla herosów.
Wania Antonim kak czustwuiesz2021.03.12 20:08
skąd nadajesz - z Pionek
Modlitwa o męstwo i siłę w walce ze złem.2021.03.12 20:01
Litania do św. Joanny d'Arc.//// Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson. Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty, Boże, Święta Trójco, Jedyny Boże, Święta Maryjo, módl się za nami. Święta Joanno d'Arc, urodzona, by walczyć o wolność Ojczyzny, Święta Joanno d'Arc, Wzorze dziewic, Święta Joanno d'Arc, Świątynio najdoskonalszej pokory, Święta Joanno d'Arc, Wzorze odwagi, Święta Joanno d'Arc, Przykładzie siły i wytrwałości, Święta Joanno d'Arc, niepokonana Miłośniczko czystości, Święta Joanno d'Arc, Zwierciadło cnót wszelakich, Święta Joanno d'Arc, odwiedzana przez aniołów i świętych, Święta Joanno d'Arc, któraś nawoływała rodaków do wiary i lojalności, Święta Joanno d'Arc, trzy razy śmiertelnie ranna, Święta Joanno d'Arc, trzy razy cudownie uzdrowiona, Święta Joanno d'Arc, odważna Obrończyni swojego kraju, Święta Joanno d'Arc, Wzorze doskonałej wierności i miłości, Święta Joanno d'Arc, fałszywie oskarżona o skandaliczne przestępstwa, Święta Joanno d'Arc, fałszywie oskarżona o herezję i apostazję, Święta Joanno d'Arc, fałszywie oskarżona o czary i bałwochwalstwa, Święta Joanno d'Arc, podtrzymywana na duchu przez aniołów i świętych, Święta Joanno d'Arc, któraś znosiła furię swoich oskarżycieli, Święta Joanno d'Arc, któraś wolała upokorzenie i śmierć niż negację prawdy, Święta Joanno d'Arc, któraś nawróciła świadków swego męczeństwa, Święta Joanno d'Arc, Patronko narodu francuskiego, Święta Joanno d'Arc, Patronko młodzieży, Święta Joanno d'Arc, Patronko patriotów, Święta Joanno d'Arc, Ostojo fałszywie oskarżonych, Święta Joanno d'Arc, Opiekunko matek rodzących, Święta Joanno d'Arc, nowe Światło Kościoła Wojującego, Święta Joanno d'Arc, która nawet po śmierci inspirujesz ludzi do miłości Ojczyzny, Święta Joanno d'Arc, która ożywiasz wiarę i odwagę wiernych, Święta Joanno d'Arc, której imię jest czczone w niebie i straszne dla piekieł, Święta Joanno d'Arc, sławna przez cuda najwspanialsze, Święta Joanno d'Arc, która królujesz w chwale, Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami. V. Módl się za nami Święta Joanno d'Arc. R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych. Módlmy się: Błagamy Cię, Panie udziel nam przebaczenia naszych grzechów, a przez wstawiennictwo Świętej Joanny d'Arc, dziewicy i męczennicy, która zawsze jest miłą w Twoich oczach dla jej niezwykłej czystości i heroiczności wszystkich cnót. Amen.
NEO-KRS2021.03.12 19:50
„Rzeczpospolita Polska zostaje zobowiązana, natychmiast i do czasu wydania wyroku kończącego postępowanie w sprawie C‑791/19, do: zawieszenia stosowania przepisów art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r., poz. 5), ze zmianami, stanowiących podstawę właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, w sprawach dyscyplinarnych sędziów; powstrzymania się od przekazania spraw zawisłych przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład, który nie spełnia wymogów niezależności wskazanych w szczególności w wyroku z dnia 19 listopada 2019 r., A.K. i in. (Niezależność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego) (C‑585/18, C‑624/18 i C‑625/18).”
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.03.12 20:05
przestań xxxxx i zwalać gruchy
TSUE orzekł,2021.03.12 19:46
że Izba Dyscyplinarna SN nie może prowadzić spraw dyscyplinarnych wobec sędziów ani przekazywać ich sądom, które nie spełniają kryterium niezależności w rozumieniu prawa unijnego. Postanowienie jest w mocy do wydania przez TSUE ostatecznego wyroku w sprawie skargi Komisji Europejskiego przeciw polskiemu rządowi."
WYROK TSUE2021.03.12 19:40
"Wielka Izba TSUE odpowiedziała dziś na pytania prejudycjalne (prośby o wiążącą wykładnię prawa Unii) od NSA zapoczątkowane sprawą „sędziów kamikadze”. To grupa sędziów, którzy startowali w konkursach na członków Sądu Najwyższego, wiedząc z góry, że będą zaskarżać decyzje nowej Krajowej Rady Sądownictwa („neo-KRS”) w tej sprawie. Jednak to tylko przyspieszyło kolejne zmiany w przepisach, których finałem w 2019 r. stało się odebranie możliwości zaskarżania decyzji KRS co do przedstawienia lub nieprzedstawienia prezydentowi kandydatów do Sądu Najwyższego, umorzenie dotychczasowych postępowań odwoławczych, co w rezultacie – w zamyśle polskich władz – miało też uniemożliwić polskim sądom zadawanie pytań prejudycjalnych do TSUE w tych kwestiach. – Ten system zmieniano pospiesznie przez władzę polityczną, by móc obsadzać Sąd Najwyższy osobami przychylnymi władzy – przekonywał Michał Gajdus, pełnomocnik jednego z „sędziów kamikaze”, podczas rozprawy przed TSUE w zeszłym roku. Najważniejszym doraźnym skutkiem dzisiejszego (02.03.2021) wyroku TSUE jest potwierdzenie prawa „sądu krajowego”, czyli w tym przypadku Naczelnego Sądu Administracyjnego do dalszego rozpatrywania odwołań od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa w konkursach na sędziów Sądu Najwyższego. I NSA – zgodnie z dzisiejszym wyrokiem TSUE – może unieważnić te uchwały KRS, jeśli w nowych polskich przepisach o sądach oraz postanowieniach KRS odnajdzie takie naruszenia traktatów unijnych, które dziś jasno wymieniła czy wręcz „podpowiedziała” mu 15-osobowa Wielka Izba TSUE. – To bardzo ważny wyrok TSUE, w którym wskazano, że koalicja rządząca naruszyła (ponownie) prawo UE w złej wierze, gdy zmieniała prawo, aby zagwarantować szybkie powołanie swych sędziów do Sądu Najwyższego – skomentował prof. Laurent Pech, specjalista od praworządności w świetle traktatów unijnych."
a co na to Matczak2021.03.12 20:07
specjalista od prawa farmaceutycznego i rabin Schuldrig
ala2021.03.12 19:31
Najwyższy czas! Kim jest Tuleja? Świętą krową? Nareszcie Tuleja przestanie gwiazdorzyć!
kot2021.03.13 20:07
jest po prostu uczciwym sędzią i dobrym prawnikiem który widzi jak pisogród niszczy polski wymiar sprawiedliwości
NEO-KRS2021.03.12 19:28
"Dla sędziów sama perspektywa postępowań prowadzonych przeciwko nim przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, ma „efekt mrożący” i może wpływać na ich niezawisłość – podkreślała komisarz Dubravka Šuica, która referowała dzisiejsze obrady Komisji Europejski. Powiedziała ponadto, że Komisja pilnie śledzi nowe wydarzenia w Polsce związane z przenoszeniem prokuratorów w odległe miejsca pracy (krytycy rządu uznają to za karę za niezależność). – Już wcześniej wyrażaliśmy niepokój, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym – powiedziała komisarz Šuica. Jeśli Polska nie podporządkuje się dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej w ciągu jednego miesiąca, ta powinna decydować, kiedy i jak skierować tę kolejną sprawę praworządnościową do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja już jesienią 2019 r. uznała, że cały obecny system dyscyplinarny dla sędziów zagraża niezawisłości sędziowskiej m.in. z powodu nieprawidłowego ukształtowania Izby Dyscyplinarnej stworzonej od zera przy udziale „neo-KRS” . Trybunał Sprawiedliwości UE w kwietniu 2020 r. nakazał doraźne zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej do czasu pełnego wyroku co do system dyscyplinarnego (spodziewanego mniej więcej w połowie tego roku)."
Narusza Prawa UE2021.03.12 19:24
W 2017 r. Polska wprowadziła nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy w Sądzie Najwyższym utworzono nową izbę - Izbę Dyscyplinarną. Do jej właściwości należą sprawy dyscyplinarne sędziów SN oraz w instancji odwoławczej sprawy dyscyplinarne sędziów sądów powszechnych. Komisja Europejska uznała, że ten nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów narusza prawa UE i 25 października 2019 r. wniosła skargę do TSUE w tej sprawie. KE, poza argumentem o braku niezależności, krytykuje to, że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej umożliwia kwalifikowanie treści orzeczeń podejmowanych przez sędziów sądów powszechnych jako przewinienie dyscyplinarne. W skardze podniesiono ponadto, że nowy system nie zapewnia rozpoznania spraw dyscyplinarnych sędziów w rozsądnym terminie, a także prawa do obrony. Ma to wynikać z przepisów, które mówią o tym, że czynności związane z wyznaczeniem obrońcy oraz podjęciem przez niego obrony nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego. Kolejnym zarzut KE dotyczy ograniczenia prawa sądów do kierowania do Trybunału wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Za takie działania może również grozić postępowanie dyscyplinarne."
"Rząd prześladuje Tuleję sądem i prokuraturą"2021.03.12 19:06
byłoby gdyby Fronda była po przeciwnej stronie mocy.
poPO=kurw..złodzieje mordercy2021.03.12 18:54
oby jak najpredzej wyjaśniła sie sprawa Tulei , ileż mozna straszyć oblechem ludzi???!!!
Karolina2021.03.12 19:28
Dlaczego "oblechem"?
wesoły tęczowy ormowiec2021.03.16 12:14
twój faworyt?
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.03.12 18:51
odczytac zarzuty i odprowadzić do pracy przy wylawianiu gówien z Czajki bydlak Tszakowskiego!!!
Montero2021.03.12 18:46
Dlaczego totalni tak bronicie esbecki PO miot? Jak Trzaskowski, teraz Tuleya, wybraliście do europarlamentu, towarzyszy Millera i Cimoszewicza. I Wy śmiecie mówić o praworządności, demokracji i obronie konstytucji? Zastanówcie się zanim coś nabazgrolcie, bo myślenie jeszcze nie boli!
Ciemny lud2021.03.12 21:06
Ciebie boli, jak widać. Ale jesteś tylko PiSdą.
Eustachy2021.03.13 6:54
Jest Polakiem a ciebie to boli.
JanP...Po11... pisze2021.03.12 18:43
CYT.: "NSDAP to oczywiście też narodowy socjalizm, tak samo jak PiS" - - - - SKORO TAK... - - - Otwórzmy obozy, rozpalmy krematoria, wyznaczmy znaczne nagrody za wyłapanie Żydów i bolszewików-janczarów kremlowskich, rozdajmy AK47 i zróbmy polowania na gudłai ... SKORO PIS to NSDAP - - - TO K U R WA oczyśćmy z gówna żydowskiego i bolszewickiego Polskę RAZ na ZAWSZE!
JanP2021.03.12 18:38
Doprowadzą siłą i wyciągną prądem zeznania? To już lepiej zmodyfikujcie mu życiorys, bo w tym prawiczki są dobre. Resztę załatwi TVPiS.
opty2021.03.12 18:41
POsadzą na odwróconym taborecie......tu leją, tam leją....
Ciemny lud2021.03.12 18:35
Pisowskich złodziei i oszustów ułaskawiają lub zmieniają prawo aby nie odpowiadali karnie. Tuleja nie zawinił, ale co tam prawo. Kaczor! Będziesz siedział i inni również. Odpowiecie za to co robicie z Polską i z ludźmi, którzy wam nie przyklaskują. Podły, mafijny rząd.
Precz z zarazą2021.03.21 19:17
konfederacja alfonsami w słuzbie Putina
opty2021.03.12 18:32
Kiedyś były Elity, dziś są Jelity......
gumowa kaczka2021.03.12 18:27
przyjdzie też pora na dyktatora
tak jest2021.03.21 19:19
Tusk niedługo bedzie za kratkami
Spectre2021.03.12 18:11
Nie, no nie róbcie WSIokom takiego prezentu...
Edd2021.03.12 18:08
Reality Tuleya Show!!!
mam wolnego wołu do dociągania2021.03.12 17:54
opornych przed oblicze Sprawiedliwości. Specjalizacja - wyciąganie bolców z tulei
srosz2021.03.12 17:46
już widzę setki dziennikarzy z TVN- ów i z brukseli i robią live realacje jak tego pupka policja niesie na rekach bo jest sflaczały i stawia opór no i natychmiast bedzie rezolucja czerwonego kołchozu z brukseli.
Bezkarkowiec2021.03.12 17:40
Nie dacie rady przesłuchać cyngla Mafii. Mamy poparcie swoich ludzi w UE.
Kubus Puchatek2021.03.12 17:33
O.mieszajcie się dalej pisoludki
Rafał A. Ciemkiewicz2021.03.12 17:33
Rządy PiS-u można zabić śmiechem.
Prawda2021.03.12 17:23
Najlepiej aby Tulejka wyjechał do swoich Moskali
dura lex, sed lex2021.03.12 17:22
jak mawiał Tate w stanie wojennym
bolca za zbrukaną togę2021.03.12 17:21
i obywatelsko doprowadzić
Anonim2021.03.12 17:19
CZY STARY KONUS ODPOWIE ZA 2 WIEZE?