W białoruskiej Rzeszycy do tej pory znajdowała się ulica Adama Mickiewicza. Jej nazwa zostanie zmieniona. Patronem będzie wciąż Mickiewicz ale nie Adam, tylko... Jewgienij. 

Mowa o radzieckim szpiegu, bolszewiku i czekiście. Decyzję o zmianie podjęła Rejonowa Rada Deputowanych. Zgodnie z oficjalnym komunikatem rządowym, dotychczasowa ulica Adama Mickiewicza, polskiego poety i wieszcza, miałaby nosić nazwę Jewgienija Mickiewicza, czyli radzieckiego szpiega. Nowy patron pochodził z Równego, zaś po rewolucji październikowej sprawował wysokie funkcje w bolszewickiej bezpiece w Rzeszycy. 

Jewgienij Mickiewicz był również szpiegiem OGPU-NKWD m.in. w Niemczech, Włoszech czy USA, a także bolszewickim komisarzem ds. sprawiedliwości. Później objął stanowisko zwierzchnika nielegalnej delegatury NKWD, a następnie szefa katedry w szkole wywiadu KGB.

Andrzej Poczobut, członek Związku Polaków na Białorusi oraz dziennikarz, który wcześniej informował o tym, że białoruskie władze usuwają buldożerami polskie krzyże w Kuropatach, czyli miejscu stalinowskich zbrodni, przypomniał również, że Jewgienij Mickiewicz uczestniczył w pochodzie bolszewików na Warszawę w 1920 r. 

yenn/bielsat.eu, Fronda.pl