Codziennie media donoszą o kolejnych zgonach małych dzieci w polskich szpitalach. Powód? Źle funkcjonująca polska służba zdrowia. O opinię na temat działania polskiej służby zdrowia oraz kto odpowiada za obecną, tragiczną sytuację, poprosiliśmy senatora Prawa i Sprawiedliwość Bolesława Piętę.

 

Każdy błąd, który się zdarza w służbie zdrowia ma różnorakie podłoża. Przede wszystkim na pierwszym miejscu jest błąd lekarski, który wynika z bezpośredniego zaniedbania, zaniechania albo złego działania lekarza. Oczywiście  te błędy nie są popełniane rzadko ale lekarz działa w dobrej wierze. Lekarz nie  robi tego specjalnie chyba, że mamy do czynienia z błędem zaniechania. Należą one do bardzo trudnych i ważnych błędów lekarskich.

Drugim rodzajem błędu są błędy organizacyjne. Tych błędów organizacyjnych również jest sporo. Wystarczy, że ktoś coś pomylił. Zdarzało się, że obcięto pacjentowi nie tą nogę co miała być obcięta, zoperowana. Trzecim elementem są błędy prawne czyli złe opisanie systemu opieki zdrowotnej.

W tych sprawach, o których dziś mówimy nie wątpliwie, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami błędów. To są błędy organizacyjne i błędy lekarskie. Tu mówię o Włocławku i sprawie, którą  musi wyjaśnić z jednej strony korporacja lekarska. Byłbym zadowolony gdyby rzeczywiście lekarze przystąpili do tego bardzo sumiennie i wyzbyli się takiej swojej pewności zawodowej bo to nie jest dobra rzecz. To nikogo nikomu nie służy. A z drugiej strony błąd zaniechania. Czy to jest tylko błąd czy podlega ocenie przez kodeks prawny to zbada prokurator. I tu mamy doczytania z tymi błędami, które powinny być tam pokazane.

Natomiast trzecim rodzajem są błędy prawne czyli jak opisany jest system opieki zdrowotnej. Muszę powiedzieć, że w Polsce to jest to gorzka piguła. Ten system opieki zdrowotnej, który jest opisany przez nowe ustawy autorstwa Ewy Kopacz i kontynuowane przez Bartosza Arłukowicza przedstawiają system prawny, w którym nagle się okazało znika nam pacjent. Generalnie ten system gubi pacjenta. Stawia na co? Na ekonomię. Mało tego mamy taki system prawny,że szpital to dzisiaj przedsiębiorstwo. Wynik tego przedsiębiorstwa to nie to jest czy my leczymy dobrze czy źle. Jak się czują pacjenci czy są bezpieczni czy nie? Jedynym wynikiem mówiącym czy likwidujemy szpital czy coś robimy jest wynik finansowy. Tak opisano system.

Wszystkie błędy muszą się zwielokrotnić ponieważ niestety ekonomia nie ma nic wspólnego z dobrem pacjenta. Przywrócenie pacjenta do centralnej postaci opieki zdrowotnej będzie zadaniem na najbliższe lata.  Bardzo, bardzo ważnym.

Rozmawiała Agata Bruchwald