02.02.15, 12:00Bon opiekuńczo-wychowawczy uratuje demografię? (fot. archiwum)

Bon opiekuńczo-wychowawczy uratuje demografię?

W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci, w efekcie czego nasz kraj się wyludnia. W 2050 roku Polaków będzie o 4,5 miliona mniej, ale to nie jest najgorszy scenariusz, bowiem za 35 lat może być nas tylko 32,1 miliona obywateli. Najdotkliwiej problem ten doskwiera miastom, dlatego samorządowcy głowią się, co zrobić, aby temu zapobiec.

Remedium na tą niepokojącą sytuację miałby być bon opiekuńczo-wychowawczy. Rozwiązanie to proponuje Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Chodzi o pomoc matkom, którym kończy się urlop macierzyński, chcą wrócić do pracy, ale nie bardzo mają co zrobić z maluchem.

To właśnie bon, obowiązujący przez 24 miesiące, miałby być dla nich ułatwieniem. Można by go przeznaczyć na opiekunkę, prywatny żłobek albo inną formę pomocy dla rodziny. Wartość takiego bonu, jak przewiduje Paweł Woliński ze Związku, wynosiłaby 500 zł, ale wraz z kolejnymi dziećmi (drugim i trzecim) mogłaby wzrosnąć do 600 zł. Czy to wystarczy, aby zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

MaR/Puls Biznesu

Komentarze

anonim2015.02.2 12:23
Z zakładaniem rodziny jest jak z moralnością. Bieda może skutecznie zniechęcić do jej założenia, tak samo jak zazwyczaj niszczy relacje międzyludzkie. Niestety, jest to tramwaj w jedną stronę, bo kiedy los rzuci nam już parę złotych, nie ma już chęci na zakladanie rodziny, tak jak nie ma już moralności - po prostu coś się wypaliło i jest po ptokach.
anonim2015.02.2 12:52
Promowanie rodzin z dwójką dzieci jeszcze rozumiem, ale po co zachęcać do czwórki , piątki, itd? Przecież takimi rodzinami trzeba będzie się opiekować przez następne 20 lat.