18.03.20, 09:50fot. Eu2017ee, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Boris Johnson: Ten wróg jest śmiertelny. Zmiana strategii

Rząd Wielkiej Brytanii zmienia strategię walki z koronawirusem. Zapowiada pomoc dla firm i pracodawców wartą 30 mld funtów.


Londyn przez dłuższy czas zwlekał z wprowadzeniem konkretnych działań. Chciano utrzymać wysokie obroty gospodarki. Dopiero w poniedziałek władze zaleciły obywatelom maksymalne ograniczenie kontaktu z ludźmi, pracę zdalną i pozostawanie w domu. Firmom zaproponowano rekordowo wysoką pomoc. 330 mld funtów to 15 proc. brytyjskiego produktu krajowego brutto. Plan ma zmniejszyć negatywne skutki pandemii koronawirusa dla brytyjskiej gospodarki.


Minister finansów Rishi Sunak podkreślił, że dzisiejsza sytuacja to "stan wyjątkowy", z jakim Brytyjczycy nie musieli się mierzyć od wielu lat w czasach pokoju.


Firmy zostały zwolnione z opłat komunalnych, a dla małych i średnich przedsiębiorstw otwarto program grantowy.
"Tak, ten wróg jest śmiertelny, ale można go pokonać. Wiemy, że jeśli jako kraj będziemy postępować zgodnie z radami naukowców, to go pokonamy" - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Przyznał, że jego kraj czekają "ciężkie miesiące", a skalę podejmowanych decyzji porównał do funkcjonowania rządu w czasie wojny.


Główny doradca rządu ds. naukowych, sir Patrick Vallance, ocenił, że na koronawirusa może umrzeć 20 tysięcy Brytyjczyków, trzykrotnie więcej, niż w przypadku zwykłej grypy. Przyznał też, że obostrzenia w kontaktach międzyludzkich mogą potrwać szereg miesięcy.


Z kolei brytyjski uniwersytet Imperial College London ocenił, że ofiar śmiertelnych może być nawet dziesięciokrotnie więcej. Badacze uznali też, że kryzys z koronawirusem jest najpoważniejszym tego typu od czasów pandemii hiszpanki z 1918 roku.

bsw/deutsche welle

Komentarze

ja2020.03.18 17:44
UWAGA !!! Dzieci potrafią uratować dziadków i rodziców. Jeśli ktoś ma małe dzieci które z nim w domu były gdy zachorują na wirusa to jeśli ktoś będzie miał ciężką wersję zapalenia płuc, niech poprosi lekarza o wstrzyknięcie krwi od swojego dziecka. Oczywiście nie wiem ile i pewnie trzeba zbadać grupę itd... ale to dawało najlepsze efekty leczenia w Chinach.
Adam2020.03.18 15:24
Pokazuje to że Polacy jako naród są o wiele mądrzejsi od naszych zachodnich sąsiadów, którzy tylko żerują na tym co zbudowali ich ojcowie i dziadowie (często poprzez grabienie kolonii ale to inna sprawa), okazuje się że ich jedyna przewaga to zgromadzony kapitał, a jak przychodzi co do czego to są zadufani i głupi a potem dziwią się jak 5 latek który chciał dotknąć ognia.
B522020.03.18 15:15
angole mieli plan prawie doskonały gospodarka się kręci skutek uboczny trup się ścieli gęsto ale przemyśleli że mogło by być zbyt gęsto wtedy panika i anarchia
Durczykiewicz2020.03.18 11:14
Ciekawe - właśnie wysłuchałam w radiu Wnet korespondenta z Włoch, który mówił o tym, że Lombardia gdzie wirus się rozpanoszył to region bardzo bogaty w odróznieniu od biednego południa. Na północy, wg niego, jest dobry system opieki zdrowotnej, czego nie ma na południu. Czy to także nie tłumaczy takiego ogromnego żniwa śmierci we Włoszech?? Nonszalancja bogatych, którym wolno wszystko, a na pewno więcej niż biednym...?? Panie Jezu, ratuj nas od zła i od zasiedzenia się w tym złu, bo im dłużej w nim siedzimy tym bardziej nam w nim wygodnie, a ta szeroka wygodna droga życia prowadzi do przepaści, tylko tego nie widać...!
taro2020.03.18 13:27
bogata polnoc byla kiedys najbiedniesza, az do czasu kiedy to ksiazatka przeprowadzali wojny z bogatym poludniem Wloch. Pobili ich, okradli, wywiezli wszystko co mialo jakakowiek wartosc, pozostawiajac za soba biede i zniszczenie. I tak trwa to do dzisiaj, poludniowcy nie potrafia sie pozbierac, a polityka wloska, jesli chodzi o przemysl, technike patrzy tylko w kierunku polnocy.
Lena2020.03.18 16:19
Jak myślisz dlaczego na pół.? Może dlatego, że najwięcej turystów jest właśnie na pół. Nie chcę nawet myśleć co, by się stało, gdyby to się stało na południu, wszak wiadomo, że tam jest lejant na całego. Kto miał przyjemność zwiedzić Włochy, ten wie jaka jest kolosalna różnica kulturowo - mentalna między północą, a południem. Poza tym mafia raczej rządzi na południu i ma to związek, no niestety z biedą.
jula2020.03.18 10:33
Zwolnienie z opłat komunalnych czy to znaczy z podatku od gruntu i nieruchomości? Bardzo konkretnie i w punkt kosztów stałych. Przesunięcie terminów płatności, np. ZUS, w Polsce to taka pomoc, jak umarłemu kadzidło.
prawda boli2020.03.18 11:18
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak przepiękną i skuteczną pomocą dla umarłego JEST święcone kadzidło. To nie zdajesz sobie sprawy również z pomocy jaka niesie Polski Rząd.
jula2020.03.18 11:33
To jest związek frazeologiczny, pytanie było inne.
anonim2020.03.18 10:03
O pochodzeniu "plag egipskich" i nadchodzącej dyktaturze ram.neon24.pl/post/153788,o-pochodzeniu-plag-egipskich-i-nadchodzacej-dyktaturze