27.07.21, 14:06Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Bp Bronakowski: Musimy powiedzieć ,,non possumus’’ rozpijaniu narodu!

Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Bronakowski wygłosił homilię w czasie 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej zwrócił uwagę, że szczególną rolę w wychowaniu do rzeźwości mają ojcowie.

Bp Bronakowski przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, który nauczał, że „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w twierdzeniu tym nie ma przesady. Wskazywał przy tym na rolę rodziny, która powinna być miejscem doświadczenia wzajemnej miłości. Właśnie doświadczenie miłości, przekonywał, najskuteczniej chroni przed niebezpieczeństwem nałogów. Kaznodzieja apelował też o modlitwę i podjęcie dobrowolnej abstynencji w intencji dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem.

Ze szczególnym apelem bp Bronakowski zwrócił się do ojców.

- „Młodzi ludzie bez wsparcia ojców stają się z sierotami pozbawionymi bezpiecznych dróg i mistrzów, którym można zaufać’

- mówił.

- „Pomyślmy jak bardzo potrzeba nam dzisiaj takich świętych ojców, którzy będą odpowiedzialnie, z miłością sprawować opiekę nad swoimi rodzinami. Potrzeba świętych ojców, którzy będą obecni w życiu swoich dzieci, którzy będą umieli stawiać jasne wymagania, ale jednocześnie czuwać i pomagać w trudnych życiowych chwilach”

- wskazywał.

- „To przede wszystkim od postawy ojca zależy, czy jego dzieci pójdą drogą wiary i trzeźwości. Pomyślmy czy jest coś dumnego w chwiejącym się pod wpływem alkoholu Polaku, nade wszystko jeśli jest to ojciec rodziny? Czy jego dzieci mogą być z niego dumne, czy czują się przez niego chronione, czy czują się przez niego dostatecznie kochane?”

- dodawał.

Zaznaczył, że nic nie usprawiedliwia „naszej społecznej tolerancji dla upijania się”.

Zwracając się do młodzieży hierarcha apelował, aby nie dali się oszukać „sprzedawcom fałszywych iluzji”, mogących złamać życie.

- „Od was wkrótce będzie zależeć kształt naszej ojczyzny”

- podkreślił.

Odniósł się również do postaci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zaznaczając, że Prymas Tysiąclecia był „jednym z największych apostołów trzeźwości w historii naszej ojczyzny”. Podkreślił, że za kard. Wyszyńskim trzeba dziś powiedzieć „non possumus” niszczeniu i demoralizacji młodego pokolenia, niszczeniu małżeństwa i rodziny, budowaniu cywilizacji śmierci i rozpijaniu narodu.

- „Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu, na to, żeby były tani i dostępny wszędzie i o każdej porze”

- mówił.

Kaznodzieja podziękował też gospodarzom, opiekującym się Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza michalitom, za niesienie przesłania trzeźwości.

kak/KAI

Komentarze

Wesoły Romek2021.07.28 8:43
Hej,chłopy wypiłby coś człowiek z rana!
waldeberg2021.07.27 23:19
Nad wyraz słusznie, nad wyraz słusznie, tylko pragnę zwrócić uwagę przewielebnemu biskupowi, żeby z tą trzeźwością miał się na baczności i nie przesadzał jak ci, którzy onegdaj zmusili chłopstwo do masowego ślubowania trzeźwości, co w konsekwencji wywołało rabację galicyjską, straszliwą w skutkach. Sfrustrowane chłopstwo rżnęło szlachtę, że ho. Straszliwy Szela miał ręce umazane we krwi po łokcie. Naród w gorzałce topi swoje frustracje a pozbawiony jej odgrywa się na bliźnich za prawdziwe czy domniemane krzywdy.
Anonim2021.07.28 5:58
Wiesz, alkohol to wentyl bezpieczeństwa. Dla księży śmierć, nieszczęścia to zawsze zarobek, im zależy żeby ludzie się mordowali, mogą później odprawiać nabożeństwa rozmaite, nie tylko przecież pochówki, później liczne upamiętnienia itd. a to wszystko płatne! Sakiewki się wypycha dzięki cierpieniu.
Hania2021.07.27 19:27
Podobno powstał Tajny Komitet Kościelny do spraw Walki Alkoholem na cele ,którego stanął arcybiskup Flaszka Głódź.
Aż cztery "moża" kaku2021.07.27 18:52
Ksiądz odprawiał ceremonię pogrzebową pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze potwierdzili, że kapłan miał ponad 2 promile we krwi. W rozmowie z "Super Expressem" incydent skomentował proboszcz. Jego zdaniem duchowny był "zmęczony", a policja "za dużo mówi".
Anonim2021.07.27 18:08
no i zrobili z nas alkoholików , niech np. powiedza francuzowi ,żeby na komuni syna mordy nie napoił,albo włocha .a tu odpier..dala od 70 lat , i dalej sku.rwielom źle ,a same tez za kołnierz nie wylewają ,jeżdżą na gazie ,nawet pogrzeby nagrzani sprawują
Anonim2021.07.27 18:31
Zgadza się, ale trochę się hamuj. Tez nie przepadam za cwaniaczkami w sutannach, niezłe z nich ziółka ale słowa na sk... itd to tak wiesz... trochę kultury! Ale w pełni się zgadzam wmawiaja nam niższośc od stuleci.
Jak co roku kaku! Jak co roku!2021.07.27 17:45
https://www.fronda.pl/a/nie-pijesz-piwa-to-blad-poznaj-jego-sekrety,93466.html https://www.fronda.pl/a/piwo-poprawia-inteligencje,42317.html https://www.fronda.pl/a/pilka-pijmy-piwo-z-polskich-browarow,35410.html
Lucyfer2021.07.27 17:27
Potrzebujesz pieniędzy lub/i medialnego rozgłosu? Jesteś sfrustrowany/a wiekiem, marnym zdrowiem, problemami małżeńskimi itp.? Nie bardzo już Ci się chce pracować? Więc mam dla Ciebie atrakcyjną propozycję. Otóż upatrz sobie jakiegoś znanego duchownego, najlepiej biskupa lub kardynała. Koniecznie powinien być starszy. Idealny będzie taki, który już nie bardzo kontaktuje z otoczeniem, z uwagi na wiek i choroby. Taki nie będzie mógł się bronić. Teraz najlepsze. „Przypomnij sobie”, że jakieś 20–30 lat temu duchowny ten brutalnie molestował Cię. To nic trudnego, po prostu puść wodze fantazji: były prezenty, zaproszenia do pustego mieszkania, obmacywanie, schadzki, wielokrotne sprawy łóżkowe. To, że nigdy go nie spotkałeś/aś nie ma żadnego znaczenia. Do czorta z prawdą; ważny jest tylko piorunujący efekt. Kolejny krok. Najpierw idziesz z tym do kurii. (Nie na policję; policja zbada sprawę i umorzy z braku dowodów.) Zaraz potem idziesz z tymi rewelacjami do redakcji Gazety Wyborczej. Tam powitają Cię z otwartymi rękami. Marcin Wójcik lub inny grafoman wysmaży poruszający tekst w Dużym Formacie. Ubarwi co trzeba, doda pikantnych szczegółów. Powieje grozą. On już umie konfabulować i stopniować napięcie. A na drugi dzień – trzęsienie ziemi! TVN i Onet oszaleją z radości, Sekielscy w euforii, lewaccy politycy pijani ze szczęścia. Anonim i Spółka zaczną grzmieć, wyleją obłudnie krokodyle łzy nad Twoim losem. Kilku młodych wściekłych zrobi kocią muzykę pod kurią i dokona apostazji. Wyjące maciory i obleśne pedały LGBT wylezą z nor z tęczowymi szmatami. Jakiś wariat zbezcześci kaplicę, poturbuje proboszcza. Metropolita, na wszelki wypadek, usunie tego duchownego wrobionego w pedofilię, bo nie będzie chciał pogarszać sprawy. Watykan rozpocznie dochodzenie, które potrwa rok z hakiem. Potem pewnie przyjdzie uniewinnienie, ale nikt już w to nie uwierzy. Fajnie to obmyśliłem, co? Aha, Goebbels mi tu mówi, żeby pozdrowić Anonima i Spółkę, szczególnie JPIII i Po 11…; czeka na nich wszystkich niecierpliwie. Ja też zapraszam do siebie! (Na dłużej…)
matis892021.07.27 16:48
Episkopat dokonał zdrady Judasza dla Antychrysta. Episkopat nie tylko nie przestrzega owieczki przed pułapką Antychrysta jaką są jego demoniczne, ABORCYJNE szczepionki, ale Episkopat nagania owieczki Antychrystowi poprzez wspieranie aborcyjnych szczepionek Antychrysta jako dobre. Episkopat w zdradzie Judasza popiera także PISowskie państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii, co PIS wspiera oficjalnie. I przed tą obecną pułapką Antychrysta Episkopat nie przestrzega owieczek.
Anonim2021.07.27 16:36
Wódka jest potężniejsza od Boga!!!
Anonim2021.07.27 16:29
Jeśli chcę kupić flaszkę albo piwo a ktoś chce mi to sprzedać, to jest to sprawa między mną a nim. A Tadek chce się wtrącać w transakcję handlową. Komuch w sutannie i tyle, zbyt wielu takich mają. Pamiętacie sprzedaż alkoholu po godz. 13 za PRL i meliny czynne całą dobę?:) No to właśnie Tadek w ten klimat ględzi. Dziad bez trosk życiowych oderwany od życia.
Anonim2021.07.27 15:23
Alkohol ma być drogi, żeby Polacy przepijali całe wypłaty. Dla księży biedota Polaków to ideał! Można doić owieczki.
Anonim2021.07.27 15:21
Powiedzcie "non possumus" pedofilli wśród księży...
Anonim2021.07.27 15:22
Nie ma takiej! To kłamstwo i atak na Kościół! Won bolszewiku!
Anonim2021.07.27 15:22
Powiedzcie "non possumus" pedofilli wśród rabinów ...
Anonim2021.07.27 15:38
Faktycznie, w Polsce pedofilia wśród rabinów jest wielkim problemem. (tłum. dla członków PiS i innych niepełnosprawnych intelektualnie - to sarkazm i ironia)
Anonim2021.07.27 15:41
Pośród księży występuje w kilku %% pośród rabinów w 100%.
Edzio2021.07.28 8:44
Wybitnie śmieszne i na czasie.
Lopez2021.07.28 8:45
A u was biją murzynów...
Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.07.27 15:17
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz.
Anonim2021.07.27 15:14
„Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu, na to, żeby były tani i dostępny wszędzie i o każdej porze”. Wiemy towarzyszu biskupie, wiemy. Dla was najważniejsze żeby w Polsce było drogi, społeczeństwo ciemne, zabobonne, w biedzie utrzymywane i szukające ratunku u was. A przy okazji...oj żeby u was było tanio to nie pozwolicie!:) Dawniej ostatnia krowę za pochówek zabieraliśta wieśniakom, a teraz doicie demokratycznie, etaciki w szkołach, etaciki po instytucjach państwowych... Kościół i PiS to dwie strony tego samego medalu. Okładać Polaków podatkami, drożyzną i rozdawać grosze z zabranych.
Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.07.27 15:06
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz.
Anonim2021.07.27 15:06
Żyjesz biskupie w Polsce , mało tego --czerpiesz ogromne korzyści majątkowe ogołacając mój kraj a więc przynajmniej naucz się mojego polskiego języka . Przecież ja nie będę uczyć się twojego skoro mieszkasz na łasce w MOIM kraju .
Anonim2021.07.27 15:19
Ano racja, płacisz mu chcąc nie chcąc, nie on tobie.
Anonim2021.07.27 15:05
Cwaniaczki w sutannach zawsze znajdą sposób na utrzymanie Polaków na smyczy. Gęganie o trzeźwości to stary ograny ale dalej dobry numer jak rządowe ględzenie o wypadkach drogowych przez pijanych i rzekomą plagę pijaństwa wśród Polaków. I rządowe i sutannowe cwaniaczki dobrze wiedza że w Polsce nie pije sie więcej niż w innych krajach a często dużo mniej! Tylko dla nich to jest sposób na trzymanie nas na smyczy, utrzymywanie wśród Polaków poczucia winy! Jak taki Tadek ma kłopot z wódą to niech nie chla. Jak ma kłopot to na odwyk, a nie pieprzyć tu będzie kocopoły.
Lucyfer2021.07.27 15:05
Jestem zielonoświątkowcem, jestem "siódmego dnia" adwentystą, jestem jehowy, jestem polsko-radziecki katolicki, jestem starobolszewicki katolicki... Jestem "obudzony"
katolik2021.07.27 15:02
Zamiast chemii genetycznej, lepiej się nachlac. Abp rzucanie słowa non possumus, ale nawet nie wiecie kiedy w jaki czas. po prostu jak coś powie biskup, to ma byc na tapecie. Nie jest, bo teraz na tapecie jest zdrada abp Gądeckiego i Episkopatu, który jest odpowiedzialny za wyrok śmierci na wiernych i Księzach chemia gener=tyczną i oddanie sie pod władzę szatana, nazistom SSPIS.
rebeliant2021.07.27 15:00
"Stoliczku nakryj się", "Avada kedavra" itp. zaklęcia razem wzięte z tymi nowennami pumpejskimi można zaczadzać swój umysł (bo rzeczywistość się nie chce dać zaczadzić).
Lucyfer2021.07.27 15:00
Jestem zielonoświątkowcem, jestem "siódmego dnia" adwentystą, jestem jehowy, jestem polsko-radziecki katolicki, jestem starobolszewicki katolicki... Jestem "obudzony"
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.27 14:58
Tak, tak to ja matis89, CH UJ nie katolik! /////// Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.27 14:52
30-ty( część dziękczynna) dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
AAAtomek2021.07.27 14:50
Ciekawe co na to powie Prymas Głódź?
Józef2021.07.27 14:43
A jeszcze wczoraj Gądecki mówił ze kościół ma się zajmować ewangelizacją a nie polityką.
PILNE!2021.07.27 14:38
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐓𝐀𝐒𝐒 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐎𝐑𝐀𝐙 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀𝐌𝐈 !!!
POLAK PRAWDZIWY KATOLIK2021.07.27 14:35
TU JEST POLSKA! PILIM, PIJEM I BEDZIEM PIC!!!
PILNE!2021.07.27 14:34
Polska jednym z najwiekszych na swiecie producentow i eksporterow najciezszego, legalnie dostepnego narkotyku jakim jest wodka. Czy slyszal ktokolwiek aby po trawie ktos wszczynal w domu burdy, rozwalal meble, znecal sie nad rodzina, powodowal wypadki, zabijal ludzi jadac samochodem??? Wodka nasza ogolnodostepna od zarania naszych dziejow SPOWSZEDNIALA nam tak jak to co czlowiek po jej spozyciu robi.
Po 11 ....2021.07.27 18:32
Katolicy, w swej bezdennej głupocie, myślą, że alkohol to używka, a marihuana to narkotyk. Poważnie, sam się spotkałem z takim radosnym oświadczeniem.
Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.07.27 14:31
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz.
ateusz2021.07.27 14:25
Sławoj Flaszka Głódź powinien być twarzą promowania trzeźwości xD
AAAtomek2021.07.27 14:50
Ma najwieksze doświadczenie.
Po 11 ...2021.07.27 14:15
Po raz pierwszy od 13 lat zgadzam się z tezą frendzlowego artykułu. Alkohol powinien być dostępny w jednym sklepie w mieście. A w sklepie jedna kasa, kartoteka nabywców i ceny za 1/2 litra zaczynające się od 100zł. Piwo min. 10 zł za puszkę. Inaczej produkcja bimbru nie ma szans na poważnie ruszyć.
Anonim2021.07.28 5:43
A i moherowe baby i dziadki nie mają jak zarobić na melinach.
robaczek2021.07.27 14:13
Jestem zielonoświątkowcem, jestem "siódmego dnia" adwentystą, jestem jehowy, jestem polsko-radziecki katolicki, jestem starobolszewicki katolicki... Jestem "obudzony" hehe
robaczek2021.07.27 14:09
JAKZE SWIAT BYLBY PIEKNY .............. GDYBY KATOLE ZACZELI NAPRAWIAC GO OD SWOJEGO PODWORKA ............................................. i dopiero wtedy pouczac innych ...................................................... NO ALE ZE NA PODWÓRKU KATOLI NAJWIEKSZY BURDEL ....................................... to trzeba do sąsiada zaglądac i krzyczeć ze biją !! ;]