19.07.19, 16:27(fot. Janusz Halczewski/wikipedia/CC30)

Bp Jerzy Mazur: Nieśmy Chrystusa ludziom całej ziemi! To obowiązek każdego ochrzczonego!

- Niech każdy ochrzczony czuje się posłanym, aby wziąć udział w misji niesienia Chrystusa ludziom całej ziemi, bo „miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14), jak mówił św. Paweł Apostoł Narodów – napisał w komunikacie na XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD. Tegoroczny tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa” potrwa od 21 do 28 lipca.

XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z towarzyszącą mu „Akcją św. Krzysztofa” po 20. organizowany jest przez MIVA Polska (Mission Vehicle Association) – misyjną organizację powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski. W tym czasie wspominając w postać św. Krzysztofa, patrona kierowców, szczególną troską otaczani są w Kościele w Polsce misjonarze i misjonarki na całym świecie. W odpowiedzi na ich prośby, prowadzone są zbiórki na pomoc w zakupie środków transportu.

– MIVA Polska zachęca do szczególnej modlitwy za wszystkich poruszających się podrogach, aby wszyscy docierali szczęśliwie do celu podróży. Przypomina też o odpowiedzialności użytkowników za bezpieczeństwo na drogach i konieczności tworzenia kultury oraz wzajemnego szacunku na drogach – podkreślił w komunikacie Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Biskup Mazur zwrócił się z prośbą do wiernych o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. „Bądźmy szczerze wdzięczni za Bożą opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami i zechciejmy wesprzeć głosicieli Ewangelii na wszystkich kontynentach” – napisał Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęcając do organizacji w parafiach w całej Polsce zbiórek na pojazdy misyjne.

Inauguracją XX Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa i zarazem Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy będzie Ogólnopolski Misyjny Festyn Św. Krzysztofa, który odbędzie się przy Parafii p.w. Św. Mikołaja w Mikołajkach oraz na Placu Wolności w Mikołajkach. Więcej>> 

W 2018 r. w ramach „Akcji św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. zł na. Za te pieniądze zakupiono środki transportu dla misjonarzy w 34 krajach świata. Było to: 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse; 2 traktory; 1 moto-taczka; 64 motocykle i motorowery; 516 rowerów; 3 łodzie; 2 quady; 3 skutery śnieżne; 5 wózków inwalidzkich; 3 konie i 3 wozy. Najwięcej środków transportu zakupiono dla Afryki, następnie dla Ameryki Południowej i Azji, 11 wspomoże misjonarzy w innych regionach.

PUBLIKUJEMY PEŁNY TEKST KOMUNIKATU:

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji,
Bp. Jerzego Mazura SVD
na XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Czcigodni Bracia w Kapłaństwie!
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie! Szanowni Kierowcy i Użytkownicy dróg!

W dniach 21 – 28 lipca 2019 obchodzony jest w Kościele w Polsce XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa”. W tym czasie wpatrując się w postać św. Krzysztofa, którego imię w j. greckim oznacza niosącego Chrystusa, otaczamy naszą troską polskich misjonarzy i misjonarki na całym świecie i w odpowiedzi na ich prośby, pragniemy ofiarować im pomoc w zakupie środków transportu. Za organizację tej pomocy odpowiedzialna jest powołana przez Konferencję Episkopatu Polski misyjna organizacja – MIVA Polska (Mission Vehicle Association).

W ramach tego Tygodnia, któremu patronuje św. Krzysztof, opiekun i patron kierowcówi podróżnych, MIVA Polska zachęca do szczególnej modlitwy za wszystkich poruszających się podrogach, aby wszyscy docierali szczęśliwie do celu podróży. Przypomina też o odpowiedzialności użytkowników za bezpieczeństwo na drogach i konieczności tworzenia kultury oraz wzajemnego szacunku na drogach.

Mając w perspektywie zbliżający się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny (Październik 2019) ogłoszony przezpapieża Franciszka, powinniśmy poczuć się jeszcze bardziej przynagleni, aby nieść Chrystusai Jego miłość wszystkim ludom i narodom ziemi. Papież w specjalnym liście ogłaszającym ten Miesiąc mówi z naciskiem do całego Kościoła: „Bądźmy we wszystkich regionach ziemi w ‘permanentnym stanie misji’. Nie bójmy się podejmować, z ufnością w Bogu i wielką odwagą ‘opcji misyjnej’, zdolnej przemieniać wszystko…”. To wielkie misyjne zadanie, do którego na nowo zachęca papież Franciszekwywaga zaangażowania duchowego, szczególnie modlitwy oraz pomocy materialnej.

Wzorem lat ubiegłych kieruję moją gorącą prośbę do wszystkich wiernych o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Bądźmy szczerze wdzięczni za Bożą opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami i zechciejmy wesprzeć głosicieli Ewangelii na wszystkich kontynentach. Proszę również, aby wraz z błogosławieństwem kierowców i poświęceniem pojazdów, każda wspólnota parafialna w Polsce zorganizowała odpowiednią zbiórkę na pojazdy misyjne. Dzięki temu misjonarze nie będą pozostawieni bez koniecznej pomocy, gdy chodzi o środki transportu, które są ważnymi narzędziami w pracy misyjnej. O tych potrzebach misjonarskich, MIVA Polska informuje na stronie www.miva.pl oraz w przesłanych do parafii materiałach na obchody XX Tygodnia Św. Krzysztofa.

Pragnę przekazać słowa wdzięczności wszystkim Dobroczyńcom: zarówno duchowym, jak i świeckim za przekazaną w ubiegłym roku pomoc na misyjne środki transportu. Dzięki zebranym funduszom w 2018 MIVA Polska zrealizowała 97 projektów w 34 krajach świata na 647 różnych pojazdów dla misjonarzy: 40 samochodów – najczęściej terenowych, 3 busy, 2 ambulanse, 2 traktory, 1 moto-taczka, 64 motocykli i motorowerów, 516 rowerów dla katechistów, 3 łodzie, 2 quady, 3 skutery śnieżne, 5wózków inwalidzkich, 3 konie i 3 wozy. Z pomocy skorzystali misjonarze Fidei Donum, bracia i księża oraz siostry zakonne, a także misjonarze świeccy. Łącznie przekazana suma wyniosła – 2.719.085,22 złotych. Z pomocą zakupionych pojazdów możliwa jest regularna praca ewangelizacyjna wymagająca pokonywania nieraz dużych odległości. Środki transportu są niezbędne w niesieniu różnorakiej pomocy świadczonej przez misjonarzy i misjonarki poprzez dzieła dobroczynne czy rozwojowe, szczególnie na rzecz ubogich, chorych i potrzebujących.

Drodzy Bracia i Siostry!

Niech każdy ochrzczony czuje się posłanym, aby wziąć udział w misji niesienia Chrystusa ludziom całej ziemi, bo „miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14), jak mówił św. Paweł Apostoł Narodów.

Przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa i opieki Najświętszej Maryi Panny nad wszystkimi, szczególnie nad kierowcami i podróżującymi, udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

+ Biskup Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Biskup ełcki

Ełk-Warszawa, dn. 10 czerwca 2019

Komentarze

jelonek2019.07.20 11:54
Kiedy wchodzi się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego od strony miejscowości Huta Szklana, po lewej stronie, za bramą, widać sporą tablicę. Na niej informacje o ochronie przyrody, o tym, że Świętokrzyski PN ma ponad 76 km kwadratowych, a największy w Polsce – Biebrzański – aż 592 km kw. Jest też dopisek: "W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe, zajmujące tylko około 1 procenta powierzchni naszego kraju". W tym samym parku właśnie ważą się losy 5 hektarów ziemi, które miałyby zostać wyłączone z jego granic. Ich nowym właścicielem ma stać się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jeśli to dojdzie do skutku, chronione, cenne przyrodniczo obszary będą stanowić jeszcze mniejszy procent powierzchni Polski niż dotychczas. - Nikt wcześniej w historii nie próbował zmniejszyć parku narodowego – mówi Łukasz Misiuna, kielczanin i aktywista broniący świętokrzyskiej przyrody. Spotykamy się przy bramie Świętokrzyskiego PN. Jest tu bardzo cicho i spokojnie, choć przecież właśnie zaczęły się wakacje. Idziemy szeroką drogą pod górę przez jakieś 20 minut i mija nas zaledwie kilka osób i jedna ciuchcia wioząca turystów. Dookoła słychać śpiew ptaków, a stare drzewa dają przyjemny cień osłaniający od lipcowego słońca. O TYM JAKOS CICHO SZA NA PRAWICOWYCH PORTALACH
Juju2019.07.19 21:46
W żope se wsadz te gadki watykński zboczurze!!!
bird22019.07.19 19:13
zróbcie najpierw porządek z tzw. hierarchia, tzn. wszyscy biskupi przestępcy i biskupi kryjący przestępców - na pysk
Mnichu2019.07.19 18:26
Ja dziękuję. Obejdę się bez.
Janek2019.07.19 18:17
Nieśmy Chrystusa, najlepiej ogniem i mieczem, a kto przeciw tego na stos.
JPIII2019.07.19 17:18
Czy ten pedophil zgł..upiał????????????? Nieść takiego bydl...aka i ped….ała co łajdaczył się z 12 ped...ałami zw. apostołami?
marianl2019.07.19 19:21
Ojcze Nasz ...
bea2019.07.21 18:55
kto bluzni KK ten bluzni Bogu oj kara bedzie sroga nawroc sie