12.04.20, 16:30Fot. Eliza Bartkiewicz, via: Flickr

Bp Kamiński: Po pandemii nasze życie stanie się uboższe

Po pandemii nasze życie będzie musiało się zmienić, być może stanie się ono uboższe. Dlatego to czas, aby w swoim życiu dostrzec wartości niematerialne, szukając we wszystkim Pana Boga. Mówił o tym w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński.

Bp Kamiński podkreśla, że pandemia zastała nas w czasie, kiedy przyzwyczailiśmy się do życia w dobrobycie. Dlatego ostatnie wydarzenia, które dotykają nas wszystkich, bez względu na sytuację materialną, pobudzają do refleksji:

-„Powinniśmy zastanowić się nad tym, że są inne wartości, niż materialne. Powinniśmy poszukać Pana Boga w tym wszystkim. Spojrzeć z perspektywy wiary na innych ludzi. Z miłością powinniśmy spojrzeć na bliźniego” – mówi duchowny.  

Podkreśla, że musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasz dotychczasowy standard życia może się zmienić:

-„Musimy mieć świadomość, że są i będą potrzebne pewne ograniczenia. Nie będzie nas na wszystko stać. Będziemy musieli się przyzwyczaić do życia bardziej pokornego, uboższego. Także do uwzględnienia w naszych planach drugiego człowieka”.

Biskup odniósł się również do kwestii ograniczeń związanych z uczestnictwem wiernych w nabożeństwach, podkreślając, że dzięki zachowaniu tych norm Polska może lżej przejść całą epidemię:

-„Z wielkim szacunkiem powiem, że polskie społeczeństwo te wszystkie wyznaczone normy zachowuje. Owocem tego może być lżejsze i krótsze przejście tej epidemii. To duża zasługa pewnej formacji duchowej społeczeństwa, w którym żyjemy”.

Zwrócił też uwagę, że dramat pandemii może stać się przyczynkiem do zwrócenia się ku Bogu przez osoby niewierzące i mało praktykujące:

-„Wydaje się, że im może być dziś trudniej odpowiedzieć na wiele pytań. Ale być może i u nich odezwą się te pragnienia uporządkowania relacji z Panem Bogiem” – powiedział hierarcha.

kak/ DoRzeczy.pl

Komentarze

bogdanus2020.04.15 19:08
Ludzie w obliczu śmierci dojrzewają do człowieczeństwa, później zapominają i dobrobyt, przyjemności ich psują.
andy2020.04.14 22:39
Biskupie, nie pleć bzdur. Zamknięte kościoły nie są drogą do Boga. Wręcz przeciwnie, do zapomnienia o nim.
mir2020.04.14 8:57
nasze zycie pewnie stanie sie ubozsze ale na pewno nie wasze malowane wystrojone pajace!
weryfikacja poprzez degradacje 2020.04.12 21:02
Bogaty, "oświecony" Zachód mówił, że jest bogaty, ma wszystko i wie wszystko, więc po co mu Bóg. Okazało się jednak, że wie niewiele, bo nie potrafi sobie poradzić z wirusem wielkości 5 mikronów, a i szmal się pewnie niedługo się skończy. Co pozostaje, czy zachód - "marnotrawny syn", wróci do Ojca?!
NO REMORSE2020.04.12 20:27
Przedewszystkim,wielu juz nie uwierzy klerowi za to ze nas pozostawil na pastwe szatana.
anonim2020.04.12 17:29
Ubogi ,ma wszystko u Boga to cenniejsze od wszyskiego bogactwa.
mjarka 2020.04.12 17:10
A o kim mowa?
anonim2020.04.12 21:05
o tych co mamonę mają za Boga
ladychapel2020.04.12 17:02
Oczywiście. Polak - jak przysłowiowy żyd czy góral (przepraszam braci Żydów) - podniesie ceny by odbić sobie straty z nawiązką