20.03.20, 16:58Fot. Maciej Szczepanczyk via. Mathiarsex/ Pixabay

Brawo Polska! Krajowy prototyp testu gotowy

Polskim badaczom udało się stworzyć własny prototyp testu na koronawirusa. Dokonali tego naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Instytut ten pomaga w wykonywaniu testów na koronawirusa.

Gotowy jest przygotowany przez polskich uczonych prototyp testu na koronawirusa. Przy jego stworzeniu użyto odczynników polskich producentów i odczynników własnych instytutu. Dyrektor instytutu prof. Marek Figlerowicz przekazał, że przy wsparciu polskich firm instytut jest w stanie samodzielnie wytwarzać testy na koronawirusa, które jak na razie muszą być sprowadzane z zagranicy. Wyniki zrobione za pomocą prototypu są zgodne z tymi, które uzyskano za pomocą konkurencyjnych testów.

Nie wiadomo jeszcze jednak, czy stworzony w Poznaniu test zostanie wykorzystany. Zależy to od tego, czy instytut dostanie wsparcie od władz, konieczne do przekształcenia prototypu w gotowy produkt. Prof. Figlerowicz twierdzi jednak, że są bardzo duże szanse na wykorzystanie poznańskiej wersji testu na dużą skalę.

 

Kak/ businessinsider.com.pl

Komentarze

anonim2020.03.22 16:35
brawo, ale szkoda że to nie szczepionka na to świństwo.ciekawe kiedy będzie w końcu lek
anonim2020.03.21 13:13
na początek rozpocząć masową produkcję maseczek, papierowych ręczników i płynów do odkażania
olaboga!2020.03.21 9:42
hahaha.... przeanalizowali test stworzony w Niemczech w Hilden. Na podstawie tej analizy stworzono "prototyp" testu z "polski" w nazwie.... Przecież to zwykła kradzież intelektualna... ale jako, ze Polska to raj dla złodziei - na nikim to nie robi wrażenia.
Moshe Cvel2020.03.21 9:32
Żydzi okradli Arabów z Arabii Saudyjskiej z miliona testów na covid-19 Za pomocą oszutów i złodziei z Mossad. Polacy mają swój test na koronowirusem nie muszą kraść jak syjoniści.
taro2020.03.21 9:31
a ktorego beda wykrywac, bo jest ich od cholery i jeszcze troche.
Czesc kotku2020.03.21 8:49
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.eu ======== Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Tędy droga2020.03.21 5:51
Wspierać nie zwlekać! Produkować. testować pacjentów i leczyć!
Kosiar2020.03.20 20:45
Mam nadzieje że dojdzie do wsparcia finansowego - to już walka jest o prymat na rynku politycznej prawdy, bitwa na zabój o dowód pozytywnych zamiarów obecnego rządu. Lek juz raczkuje. Brakuje tylko odpwiedniego czynnika jakim jest naturalne serum z krwii odpornych na wirusa, dawców tej POrzadanej acz pomijanej w kwesti panacemum na COVID 19 czerwieni w płynie, czyli krwii 0Rh-. Krew aniołów uleczy smaganą syjonistycznym badziewiem ludzkosć.
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 19:22
@ShittySecuritySpecialist To w końcu jestem "shit - handler" (pisownia oryginalna) czy "bez zajęcia" ? Zdecyduj, muchos dineros. Temperaturę zmierzyłeś?
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.03.20 19:33
"Temperaturę zmierzyłeś?" - now you got it, but it's too late. Nawet prostego zdania nie jesteś w stanie poprawnie napisać. Po polsku.
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 19:36
Mierzyłeś czy nie? https://pl.wiktionary.org/wiki/mierzyć
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.03.20 19:17
Stachu jak "Leszek" Keller-Krawczyk 24/7 całodobowy imbecyl bez zajęcia. Nauką czegoś się nie zajmie, książki do ręki nie weźmie. Dlatego jesteś nie tylko matoł, ale i finansowym nędzarzem.
Pawel 2020.03.20 21:42
No widać w jakim jesteś stanie, że sam do siebie mówisz! Paranoik ! Wypuścili cię, Lechu, czy im zwiałeś z psychola?
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 18:48
@ShittySecuritySpecialist Oskarżenia wobec Żydów są starym elementem historii Europy. Przykładowo wielka epidemia dżumy w czternastym wieku spowodowała, że Żydów oskarżano o zatruwanie wody w studniach i to właśnie wtedy znaleźli oni opiekę polskiego króla. Te oskarżenia były spowodowane tym, że wśród Żydów obserwowano wyraźnie mniejszą liczbę chorych szczególnie w okresie epidemii cholery. Dla każdego, kto zna judaizm i zapoznał się z rytualnymi przepisami higieny stosowanymi przez Żydów taka sytuacja nie budzi zdziwienia. Wszak Żydzi korzystali z mykwy, która była zawsze wybudowana na wodzie cieknącej i niestagnującej. Czyli każda żydowska studnia sięgała wód gruntowych, a nie tak jak wiele studni w tamtym czasie jedynie wód podskórnych. Szczegółowe przepisy przygotowania potraw, oraz choćby mycia rąk dawały Żydom większe szanse na przeżycie w zdrowiu epidemii. Mijały wieki a oskarżenia od czasu do czasu powracały tak jak przez Europę przewalały się kolejne zarazy. Można zaryzykować hipotezę, że to było taki intensywne, że stało się elementem podświadomości europejczyków, którzy kiedy tylko jakieś licho atakowało społeczeństwa, zaraz kierowali podejrzenia wobec diaspor żydowskich. https://www.salon24.pl/u/alpejski/1029249,slaba-kondycja-witolda-gadowskiego-a-moze-powracaja-stare-demony
NordRaven2020.03.20 19:00
japa kozoyepco na pustynie
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 19:05
Niby jak? Podkop mam zrobić, jak "palestyńczycy" ?
Moshe Cvel2020.03.21 9:36
Żydowskie rabiniczne zabobony nic nie dały W Israel ponad 8000 zakażonych i 22 zmarły żaden nie wyleczony.
Jude, was machst du denn hier? 2020.03.20 18:32
@ NIE BADZ OBOJETNY, Żydzie wyklęty ...aaa_ ... ty Klapafuckyousz pisze: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! To wszystko od tego koszernego szajsu. Żryj ten swój koszerny szajs bo stygnie!
Jestem z Białegostoku2020.03.20 18:30
W sytuacji jakiej znalazła się Polska dwa scenariusze. Pierwszy, rządzi Partia Oszutów: Polska zdycha PO pasie się dalel. Scenariusz drugi, rządzi PIS: PO zdycha , rząd stara się ratować Polskę i polaków. Dzięki Bogu mamy ten drugi. Módlmy się za naszą ojczyznę i rodaków. Pozdrawiam patriotów i totalitarnych.
Mirek2020.03.20 18:22
A kacapskie lewactwo i Targowica jak zwykle pluje jadem na Polskę . Dziwię się moderacji że tego rodzaju chłam toleruje .
Piotr Nowak2020.03.20 17:51
Po wojnie, Stalin przysłał do Polski 200 tys. komunistów (swoich ludzi), rozmieszczając ich w miastach w wojsku, sądach UB, milicji, urzędach itd. Było ich jednak za mało, więc w latach 50-tych ci komuniści dokonali bardzo sprytnej socjologicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i nie wykształconych ludzi. Brano głównie tych bez kręgosłupa, gdyż prawdziwy chłop ziemi nie chciał opuścić. W miastach pobudowano dla nich bloki z wielkiej płyty, które im się zdały pałacami. Potem im umożliwiono zrobienie zaocznej matury. To ci właśnie ludzie stanowili służący wiernie stalinowskiemu reżimowi pierwszy rzut zasilający szeregi PZPR, milicji i urzędu bezpieczeństwa, którego sztab stanowili oficerowie pochodzenia sowieckiego i żydowskiego. W 1989 roku skończył się w polsce komunizm, ale komuniści nie wyparowali, oni tutaj żyją, a jest ich min. 20-25%. Wszystkich funkcjonariuszy WSI i SB ulokowano w dużych miastach, ponieważ tam były pieniądze żeby je kraść i tam był biznes do robienia! Dzisiaj oni i ich potomkowie po zaocznych studiach partyjnych robią wszystko by odsunąć PIS od władzy i wrócić do koryta, a ich media piorą mózgi do pozyskania kolejnych 20% fanatychnych zwolenników ! Tak wygląda dzisiaj ta „pseudoelita” wielkomiejska. Podczas wyborów są niesamowicie zdyscyplinowani, idą wszyscy łeb w łeb z rodzinami, biorą chorych i niepełnosprawnych, itd. Na nich głosuje cała sfera urzędników bojąc sie o własne stołki, cała kasta prawnicza, służby mundurowe, wyższe uczelnie, a nawet przestępcy (bo za PO kradło się lepiej i bezpieczniej). To tak pokrótce dlaczego PO wygrywa w dużych miastach ! Musimy jednak odzyskać samorządy ! Widać już światełko w tunelu. Pozytywnie o działaniach rządu wypowiada się nie tylko 86 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale także aż 62 proc., czyli większość wyborców Koalicji Obywatelskiej. To dobry prognostyk na przyszłość !!!
Taka prawda2020.03.20 18:59
Czyli żydo katów i spiskowców żydowskich bolszewików
Po2020.03.20 17:50
Rząd RP, politycy, posłowie i senatorowie PIS i ja, proponujemy by politycy PO, PSL , SLD, Wiosny, Konf., i Now. zrezygnowali lub oddali swoje trzynaste emerytury lub renty na onkologię , to będzie jakieś 6 miliardów . Czekamy na oferty !!!
Imowicz2020.03.20 17:49
PO-myleńcy i czerwona zaraza chcą koniecznie wyartykułować tezę że koronaworus i cały stan epidemiczny pomógł PIS-owi, rządowi Morawieckiego i Andrzejowi Dudzie w tak wysoim poparciu (PIS 49% poparcia a A. Duda ponad 50%). Moja odpowiedź jest: Oczywiście, że TAK !!! Bo w czasie i w obliczu tak ogromnego zagrożenia epidiologicznego zobaczyliśmy na własne oczy wspaniałą współpracę zarówno prezydenta jak rządu, a szczególnie Ministra Zdrowia Ł. Szumowskiego, służb mundurowych, policji, wojska, spółek skarbu państwa, lekarzy, pielęgniarek, i wreszcie członków i sympatyków PIS-u. Rzeczywiście, ręce składają się do oklasków, usta do podziękowań, a zagranica chwaląc Polskę nie może się nadziwić tak wspaniałej organizacji i podejmowanych odważnych decyzji dla zwalczenia epidemii i pakietu antykryzysowego ! No to jak my Polacy mielibyśmy nie popierać takiej formacji politycznej ?! Owszem – popieramy ją jak najbardziej !!! Opozycja zaś, zamiast pomóc i wziąść przynajmniej część odpowiedzialności w tych bardzo trudnych dla wszystkich obywateli chwilach, dalej atakuje, kłamliwie krytykuje, żąda Bóg wie czego, jątrzy, troluje, wysyła ciągle to nowe fake newsy siejąc strach i panikę wśród społeczeństwa. To jakaś paranoja !!!!
Bizon2020.03.20 17:49
Pokazywanie sondaży w czasie epidemii koronawirusa nie jest wskazane. Dlaczego ?! Poparcie dla Prezydenta A. Dudy rośnie w górę, podobnie zresztą jak poparcie dla PIS. Poparcie zaś dla PO pikuje w dół, obecnie już poniżej 20% ! Takie sondaże powodują ogromny stres dla fanatycznych wyborców PO, a stres zmniejsza odporność na wirusa. Przypuszczalnie będzie więcej zgonów w tej formacji politycznej ! Bądźmy humanitarni .
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.20 17:42
PADalec z ekipą reżimowej TVP był już w Instytucie Chemii by "podziękować"?
anonim2020.03.20 17:38
Dr Bartosiak o koronawirusie: Nie ma powrotu na stare tory. Rywalizacja Chiny-USA nasili się youtube.com/watch?v=s-8qT2p0ipg
Czesc kotku2020.03.20 17:37
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, ================= wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.20 17:37
Reakcja tego lewackiego bydła, które się tu panoszy jest na tę optymistyczną wiadomość jednoznaczna: - Cholera, a już myśleliśmy, że całe to polactwo wyzdycha... A tu masz. Wymyślili lekarstwo. Cóż, szczekajcie dalej. A Polakom to szczekanie nie zaszkodzi. Tylko wyjdzie na dobre. Tak jak PISowi szczucie opozycji. Im bardziej się opozycja wysila, tym bardziej obnaża swoją głupotę i podłość i tym większe jest poparcie dla PISu. Logiczne i nieuchronne.
anonim2020.03.21 5:46
LECZ SIĘ NA NOGI BO NA GŁOWĘ JUŻ NIE MA CZASU
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.21 6:32
Bardzo "logiczny", typowo lewacki, by nie powiedzieć "leninowski" argument. Jeśli już tylko tyle ci zostało, to wiele nie wskórasz.
BOGAnieMA2020.03.20 17:34
Jej Ekscelencjo Jarosławie K. Może doceń naukowców i dofinansuj Instytucje Naukowe a nie Rydzyka i TVP?
moderator2020.03.20 17:46
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.
BOGAnieMA2020.03.20 18:54
Tak? To przy następnej epidemii niech was Kurski i Rydzyk ratują brudasy je b ane!
Jacek Placek2020.03.20 17:27
Super prototyp gotowy. Zdążymy z masową produkcją do czasu zakończenia epidemii? Bo przydałby się szybki test dla każdego.
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 17:23
Jest Fronda? ☑️ Jest piąteczek? ☑️ Jest LOLcontent! ☑️ "Rząd" będzie uspokajał, zapewniał że sytuacja jest pod kontrolą i że najlepsi specjaliści pracują nad znalezieniem ratunku 24 godziny na dobę. Ileż to razy oglądałem ten film! ....aż pewnego dnia rządowe przekaziory stracą zasilanie, bo nie będzie komu zapanować nad rozsypującą się siecią energetyczną.
Izydor2020.03.20 18:01
Z całego kraju można usłyszeć jak doskonale pracują nasze służby w państwie z poświęconej dykty. W pewnym momencie dotknie to wszystkich i skończy się babci sranie. Daje im jakiś miesiąc do momentu kiedy ilość zarażonych będzie się liczyć w dziesiątkach tysięcy.
ktoś tam2020.03.20 18:49
No tak, bo to sieć buduje się w cztery lata... Ciekawe co robili poprzednicy. Pewnie wtedy sam Tusku stawiał słupy do sieci przesyłowych. Całe osiem lat nic tylko słupy i słupy a taki Morawiecki nic i jeszcze rozkręcał śruby...
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 19:10
Akurat od kwietnia 2008 i pisowscy i tuskowi stawiali bardzo dużo. Pamiętasz "blackout" w Szczecinie?
ktoś tam2020.03.20 19:57
Niemożliwe... PiS-owcy coś stawiali prócz - jak cały czas nadajesz w tym stylu - babek w piaskownicy? Dostałeś koronawirusa czy co? Pytanie: Ile rzeczy w państwie można naprawić w ciągu lat 5 jeśli państwo ma na skutek wielu dziesiątek lat zapóźnienia w infrastrukturze i to podstawowej? Rozumiem, że Kaczyński powinien wejść na Rysy, machnąć różdżką i "zawołać wielkim głosem": niech się stanie. A podobno to PeŁowiaki są rozumne - jak PeŁowiaki twierdzą - w "tym kraju"...
Izydor2020.03.20 20:50
Naprawić sporo, z.j.e.b.a.ć jeszcze więcej mówiąc lekarzom że jak się nie podoba to mogą wyjechać a jak się będą stawiać to mogą być powołani do wojska. To jest ciekawa logika jak jacyś naukowcy tylko wspomną że mają być może pomysł na testy to jest wielka zasług rządu a jak w szpitalach przy czterystu chorych brakuje już wszystkiego to jest to wina Tuska.
trucker2020.03.21 8:46
Lewacki gdaczcio,zejdz z muszli i nie zatruwaj powietrza.
ktoś tam2020.03.20 17:23
Bardzo mnie zafrapowało co się stanie z taką elektrownią jądrową kiedy obsługa "dorobi się" koronawirusa? A zastępców za bardzo nie będzie... No tak, wyłączy się... Francuzi na ten przykład bardzo towarzyscy są, a takie pręty paliwowe przez 10 roków muszą być schładzane - zgadza się? - zanim będzie można je bezpiecznie składować. Elektrownię węglową czy wodną się wyłączy i co najwyżej hałda węgla leży na placu albo woda płynie dodatkowym otworem.
ktoś tam2020.03.20 17:40
Ps. Tak jakoś mi się Czarnobyl przypomniał...
Endriu2020.03.22 19:18
ktoś tamie, nie wypowiadaj się na tematy techniczne, bo twoja wiedza na temat prętów paliwowych jest żenująca, zresztą jak większości pisiorów.
ktoś tam2020.03.20 17:17
@Stachu Drogi Misiu coś to narzekał na to, że tzw. pacjent "zero" przeżył i że powinien te swoje podziękowania powiedzieć w twarz rodzinie tej 27-mio latki co nie przeżyła. A wiesz, że mamusia tej pani zdaje się wróciła z Włoch i poszła od razu przywitać się z córunią. Na pewno się wycałowały po długim niewidzeniu. Pacjent "zero" pierwsze co zrobił to zgłosił się gdzie trzeba, zachowując środki ostrożności. Ale pretensje do Boga, że nie czuwał...
anonim2020.03.20 18:13
No taki wszechmocny, a przeoczył, nie może być.
ladychapel2020.03.20 17:10
Pinokio: rzad od paru miesiecy przygotowywal sie na ewentualnosc pandemii koronawirusa, ktorej jeszcze miesiac temu nikt sie nie spodziewal. No miszcz normalnie!
jojo2020.03.20 17:14
Rzad już w styczniu wiedział o wirusie w Polsce ale nic z tym nie robił.
Stachu2020.03.20 18:00
A może od 5 lat? Wywiad niedomaga?
Pawel 2020.03.20 21:29
Niby "Stachu" .....vel........ To ty od dawna dziadku niedomagasz! Nie wiedziałeś o tym? Myślisz, że tak wszyscy mają, jak ty!????
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.20 17:08
Super. Trzeba produkować i sprzedawać w pakietach z polską wódką i pierogami. Polska ruless, razpecta!
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 17:30
Aż dziwne, że zamiast tych stockowych ilustracji @kak nie wkleił zbliżenia klaszczącego Prezesa.
trucker2020.03.21 8:42
Nie gdacz POkraczny lokaju.
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.20 17:32
Ty jesteś w prostej linii potomek jakiego obłudnego faryzeusza.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.20 17:38
W Polsce piszemy: "jesteś potomkiem" "jesteś potomek" to rusycyzm "ты потомок" No cóż, w sumie nie jestem zaskoczony. привет
Stachu2020.03.20 17:58
Czy faryzeusza, czy bolszewika - jedna zaraza
Taka prawda2020.03.20 18:57
zamknij jape parchaty żydokozibobku
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.20 19:13
Przepraszam. Chciałem napisać, że trzeba testy pakować w pudełeczka z polskiego grafenu i wysyłać flotą polskich elektrycznych samochodów z husarskimi skrzydłami wyklętymi z piórkiem w d.... to znaczy rurze wydechowej, co???? rura wydechowa w morawieckim elektryku, no jak??? fuuuck....
Pawel 2020.03.20 21:24
Po 11...itd Lechu! Gdybyś miał jeszcze chociaż 1% rozumu, to pisałbyś normalnie, merytorycznie ! Ale cóż nie umiesz? Pewnie jesteś w tego typu kręgach dumnych g..........! "Kto z kim przestaje, takim się staje"!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.20 22:48
Pawełku, to nie moja wina, że nie ogarniasz. A teraz lekcja. Mój tekst piętnował typowe dla Polaków zadęcie narodowe. Przecenianie własnych "osiągnięć": - chyba znasz historię polskiego grafenu? - chyba znasz historię polskich samochodów elektrycznych? - chyba znasz historię tzw żołnierzy wykletych - chyba znasz przechwałki Morawieckiego w temacie elektrycznych samochodów To ma być brak merytoryki??? Ale, co tam. Twój wpis potraktuję, jako przykład merytorycznego wpisu :))) Ale, ale też pokaż co w nim było "ukryte" Please....
man.of.Stagira2020.03.20 17:06
B R A W O Wy! Polacy! . Zdrowia Życzę
Wybrany2020.03.20 18:56
i podpasek
DUMA i GODNOŚĆ2020.03.20 17:01
być Polakiem z wiarą i romantyzmem
Wybrany2020.03.20 18:55
chyba reumatyzmem goju