08.04.19, 14:30

Brawo! Rząd kupuje śmigłowce dla Marynarki Wojennej RP

– Podpisaliśmy właśnie umowę offsetową z firmą Leonardo, która poprzedza umowę główną dotyczącą kupienia przez rząd Polski, na potrzeby Marynarki Wojennej RP, śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej komentując podpisaną dziś umowę offsetową dotyczącą pozyskania śmigłowców dla polskiego wojska.

W poniedziałek 8 kwietnia br. Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON podpisał umowy offsetowe związane z pozyskaniem przez Siły Zbrojne RP śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR. Następnym krokiem będzie zawarcie umowy na dostawę śmigłowców.

– Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu, w kwietniu tego roku. Bardzo się cieszę z tego, że po umowie podpisanej w Mielcu na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną umowę. Tym razem zostanie ona podpisana w Świdniku. Będzie to umowa dotycząca śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP, a więc postępujemy w ten sposób, żeby kontrakty na sprzęt były zawierane z firmami, które produkują w Polsce – zaznaczył szef MON.

Głównym offsetobiorcą, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Skarbem Państwa RP reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a Leonardo MW Ltd. są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Wartość transferu technologii wynosi 395 882 751 zł i obejmuje 9 zobowiązań offsetowych. Najważniejszym z nich będzie utworzenie w WZL-1 licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, w którym realizowana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i naprawy nowych maszyn. Umowa zagwarantuje także kontynuację asysty technicznej przez firmę Leonardo przez 10 lat.

- Umowa offsetowa dotyczy stworzenia centrum serwisowego w Łodzi, które będzie się zajmowało serwisowaniem śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz umożliwi działania związane z badaniem i rozwojem dla Politechniki Gdańskiej – powiedział szef MON.

Umowa pozwoli również na wykonywanie przez offsetobiorców prowadzenia kompletnych czynności obsługiwania technicznego zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z obsługą techniczną.

Zawarte porozumienie offsetowe jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez Polskę z Leonardo MW Ltd., Thales DMS France SAS, MES SpA.

bsw/gov.pl

Komentarze

Jaros\305\202awa_Polsk\304\231_Zbawa2019.04.8 23:10
4. Słownie CZTERY. Pierwszy zakup od czterech lat. C Z T E R Y. Tyle w temacie
Dumi2019.04.8 23:03
Postawmy w końcu na modernizację własnej armii z jednoczesnym rozwojem polskiego przemysłu zbrojeniowego zamiast na pierwszym miejscu stawiać sojusz!!! Bzdury??? Parcie na Fort Trump (koszt ok. 7, 2 mld zł + jego późnejsze utrzymanie!!!) , kupowanie nie mal wszystkiego od amerykanów (Wisłą I ok. 20 mld zł z czego zaledwie ponad 700 mln to offset..., a gdzie Wisła II??? Przecież to kolejne 10-15 mld zł!!! Żeby tylko... Homar - bez offsetu!!!, teraz szykuje się horendalnie drogie f35. Dlaczego kupować od innych krajów? Bo nam dadzą większy offset. Dowody? Dziś podpisano offset na 400 mln zł za tylko 4 śmigłowce, które kupujemy od Włochów. Jest różnica???
BombardujMorświnaDywanemNalotowym2019.04.8 19:39
Głównym problemem polskiej armii jest konieczność zwalczania okrętów podwodnych?! A amerykański oficer, który przyjechał tu na poligon stwierdził, że problemem jest fasadowość, koturnowość, pozoracja, dno sprzętowe i zero angielskiego od szeregowca po Głódzia.
słowiczek poznański.. ćwirli, ćwirli..2019.04.8 17:45
"słowiczek poznański' - tania reprodukcja No wreszcie cioteczko, powróciłeś do latarek, latarników i twego ulubionego zajęcia - masterbacji.
Antoni2019.04.8 17:16
Rosja: 1200 śmigłowcow Polska: 4 sztuki Buchaaa … Buchaaa … Buchaaa …
denaturat artystyczny2019.04.8 17:09
Czy rząd nie mógłby zakupić jakiejś radzieckiej rakiety dla ZNP. Broniarza osadzić za sterami.
słowiczek poznański2019.04.8 15:52
Umowa offsetowa na całe cztery sztuki? Sukces na miarę dekady. Tymczasem w Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .
Andrzej Malik2019.04.8 15:37
4 sztuki. Jednocześnie ZOP i CSAR. Kolejna mikroflota w naszym wojsku, brak jakiejkolwiek standaryzacji. Wstyd i kryminał, plus koszmar logistyki i szkoleń.
Marian2019.04.8 14:45
Oj niedobrze! Trzeba oddawac lapowki wziete za "Caracale"