04.10.16, 15:51Fot. Pixabay

Caritas: Polskie rodziny pomogą syryjskim. Zgodnie z tym, o czym mówił w Krakowie papież Franciszek

Każdy może pomóc konkretnej rodzinie syryjskiej, poszkodowanej w wyniku trwającego kilka lat konfliktu zbrojnego. Program "Rodzina Rodzinie" ma polegać na objęciu wsparciem rodzin w Syrii przez osoby, rodziny, wspólnoty czy zgromadzenia zakonne w Polsce. Jak deklarują organizatorzy program jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, który powiedział: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”.

Inicjatywa Caritas ma umożliwić bliski kontakt między rodzinami w Libanie i Syrii a środowiskami w Polsce. Pomoc ma być dostosowana do konkretnych potrzeb wskazanych przez rodziny. Program ma także wymiar duszpasterski. Jednym z celów jest skuteczne dotarcie do jak największej liczby środowisk katolickich w Polsce, od parafii przez duszpasterstwa, wspólnoty, zakony, seminaria - aby umożliwić przekazanie rzetelnych informacji o dramatycznej sytuacji rodzin, które ucierpiały w wyniku wojny w Syrii.

Organizatorzy przywołują słowa papieża Franciszka, który podczas Drogi Krzyżowej w trakcie ŚDM powiedział: „Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego zapytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich”.