03.08.21, 08:02Fot. ilustracyjne, CBA.gov.pl

CBA: ustawa antycovidowa jak magnes na nieuczciwe firmy

Z najnowszego raportu CBA wynika, że nie była wiarygodna nawet co druga firma oferująca sprzęt ministerstwu zdrowia na podstawie przepisów antycovidowych.

O raporcie CBA poinformowała Rzeczpospolita.

Przyjęta na początku pandemii ustawa antycovidowa umożliwiała resortowi zdrowia zakup niezbędnego sprzętu z wolnej ręki.

Z treści raportu wynika, że CBA miała zastrzeżenia aż do połowy firm, które oferowały ministerstwu nabycie sprzętu w trybie ustawy antycovidowej.

Na początku pandemii zapotrzebowanie na sprzęt medyczny było ogromne. Najbardziej potrzebne były środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych oraz respiratory. To wówczas dokonany został kontrowersyjny zakup respiratorów od handlarza bronią oraz chińskich maseczek nieposiadających odpowiednich certyfikatów. W przypadku respiratorów sprawa była o tyle skomplikowana, że spółka handlarza bronią została zarekomendowana resortowi zdrowia przez Agencję Wywiadu.

"Z raportu szefa CBA wynika, że skala nadużyć mogła być znacznie większa. Ogromne środki, jakimi dysponował resort zdrowia, i brak przejrzystych procedur zamówień publicznych przyciągnęły wiele podejrzanych firm. Weryfikację podmiotów ubiegających się o kontrakt prowadziło na szeroką skalę CBA. Wpłynęły do niego informacje o 152 złożonych ofertach, a sprawdzeniu poddano blisko 500 osób i podmiotów" - czytamy w Rzeczpospolitej.

Najwięcej zgłoszeń od firm oferujących sprzęt medyczny odnotowano w początkowym okresie pandemii tj. od marca do maja. Następnie dynamika ta znacząco spadła.

W ponad połowie przypadków CBA wydała opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące samego podmiotu lub konkretnej oferty.

CBA objęło podobną kontrolą Agencję Rezerw Materiałowych. Podmiot ten odpowiedzialny był za dostarczenie sprzętu do szpitali tymczasowych budowanych przez spółki Skarbu Państwa.

W przypadku Agencji Rezerw Materiałowych zbadano oferty 45 kontrahentów - CBA wydało 4 opinie negatywne, wobec 10 podmiotów sformułowano zastrzeżenia, a w przypadku jednego opinii nie wydano ze względu na niedostateczną ilość informacji.

jkg/rp

Komentarze

A kto jest na utrzymaniu Sorosa?2021.08.3 13:01
Np. całe bandy takich mend jak: katolik-matis89, Filip, Skrzypek na dachu, Radziszewski i tzw. "zainteresowane zdrowiem fizyczno-etycznym" szmondactwo kremlowskie - antyszczepieniowcy" i oczywiście kremlowska Konfederacja. Wiedzą o tym, ale udają, że nie wiedzą. WIEDZĄ!
matis892021.08.3 11:24
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.08.3 11:00
Dla osob bez chorob przewlekych wirus jest 2 razy grozniejszy niz słabe mycie rak. Nowozelandczycy i Norwedzy dzieki higienie uratowali tysiace ludzi. Politykom kombinatorom epidemia kataru spadla z nieba. Zamiast skupic sie na konkretnych grupach postanowili krasc i niszczyc..... 97.5% zgonow w 2020 dotyczylo grup ryzyka czyli 60+ i/lub choroby wspolistniejace.... 97.5% !!!! zabojcze lasy
Anonim2021.08.3 11:05
dzis podobno umiera 99% nieszczepionych, PISiorow wunterwaffe to bedzie zaszczepienie dzieci w szkolach - zamykanie lasow czesc 2
Dam2021.08.3 10:54
Teraz zasadnicze pytanie, czy ktoś za to odpowie? Ale skoro prokuratura jest pod władzą miękiszona, zakładam że nie. A ty Polaku płać.
Anonim2021.08.3 9:55
Niewiarygodne . Tylu ludzi bez mózgu ?
tylko zapytam2021.08.3 9:07
Niewiarygodne. A czy ktoś sprawdził koncerny oferujące preparaty zwane szczepionkami?
Po 11 ...2021.08.3 8:50
PiS = pussy magnet, f.e. Ziobro.