Goście Poranka TOK FM próbowali dziś odpowiedzieć na pytanie, czy styl papieża przekłada się na polski Kościół. Janina Paradowska odwoływała się do ankiety Franciszka, w której padają pytania m.in. o stosunek katolików do antykoncepcji, aborcji, rozwodów i homoseksualistów, zaś Adam Szostkiewicz z „Polityki” komentował wyniki badań TNS, które wczoraj opublikowała „Wyborcza”. Jego zdaniem, nie są one zaskakujące, bo od wielu lat polski katolicyzm jest bardziej dekoracyjny, raczej deklarowany niż praktykowany.

Szostkiewicz mówił także o decyzji Watykanu, który ponownie odrzucił rekurs złożony przez ks. Wojciecha Lemańskiego. Gość Poranka TOK FM poważnie zastanawiał się nad tym, czy zmiany Franciszka mają w ogóle szanse przebić się w samym Watykanie. Publicysta „Polityki” ma co do tego poważne wątpliwości. „Styl Franciszka nie przekłada się na żadne istotne zmiany w Kościele i być może nie przełoży się w ogóle. Kto miał nadzieję, że zaczną się szybko, będzie rozczarowany” - oceniał.

Może ten pan Cejrowski ma rację?” - zapytała Paradowska. Szostkiewicz stanowczo zaprzeczył, bo jego zdaniem, znany podróżnik także reprezentuje katolicyzm dekoracyjny. „W polskim wydaniu trzeba być na "nie" wobec wszystkiego, co deklaruje się jako "lewactwo". Zakwalifikowano po tej stronie Franciszka, więc już bezkarnie można po nim deptać” - zauważył. I dodał, że chciałby zobaczyć reakcje kolegów Cejrowskiego, gdyby ten wypowiedział się o Benedykcie XVI albo Janie Pawle II w tym samym tonie, co o papieżu Franciszku. „To się wpisuje doskonale w dzieje polskiej głupoty” - skwitował redaktor „Polityki”.

MBW/Tokfm.pl