14.01.22, 07:15

Cela plus: CBA zatrzymało 7 osób ws. piramidy finansowej. Chodzi o straty rzędu 20 mln zł

Co najmniej 400 osób poszkodowanych. Straty na co najmniej 20 mln zł. Siedem kolejnych osób zatrzymanych przez CBA.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie śledztwo dotyczące doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzanie ich w błąd co do zamiaru inwestowania przekazanych przez nich środków finansowych. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł. W związku z tą sprawą zatrzymano siedem osób, w tym prezesa jednego z podmiotów wykorzystywanego w przestępstwie, pełnomocników i osoby zajmujące się pozyskiwaniem klientów dla spółek. Czynności przeprowadzono na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, iż zatrzymane osoby działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pozyskiwały środki finansowe tytułem zawarcia umowy crowdfundingowej na rzecz rożnych podmiotów, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych. Wpłacone środki pieniężne były transferowane na rachunki bankowe innych kontrolowanych podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych oraz osób fizycznych, a działania te wypełniały znamiona „prania pieniędzy”. Ustalenia śledczych wskazują, że był to wieloletni proceder, który miał miejsce w latach 2014-2019.

To kolejna realizacja w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszały trzy osoby.

CBA.gov.pl

Komentarze

Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 12:30
Oskarżony w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło: miałem założony podsłuch. – W 2017 r. jeszcze nie mieliśmy Pegasusa, ale w bardzo krótkim czasie po wypadku również miałem założony podsłuch. Założony był w moim telefonie, u mojego mecenasa i u innych osób związanych z tą sprawą – powiedział Sebastian Kościelnik "Gazecie Wyborczej".
Po 11 ...2022.01.14 9:11
Chodzi o piramidy Morawieckiej? Morawiecka sprzedała działki o powierzchniach 14,8 i 0,19 hektara za 14,9 mln złotych, czyli kwotę dwadzieścia razy przewyższającą cenę zakupu nieruchomości. Ta piramida finansowa? A może ta związana ze sprzedażą wartego kilka milionów zł lokalu przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu, z podobnym przebiciem? A może chodzi o sprzedaż mieszkania o powierzchni 54 m kw. przy ulicy Oławskiej?