04.09.21, 13:22Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

,,Chodzi o uwalenie rządu’’. Waszczykowski o działaniach KE

Odnosząc się do skandalicznych słów unijnego komisarza Paola Gentiloniego, który miał stwierdzić, że akceptacja polskiego KPO jest uzależniona od uznania przez Polskę prymatu prawa unijnego nad własną konstytucją, europoseł Witold Waszczykowski na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił, że głównym celem działań Komisji Europejskiej jest „uwalenie” rządu Zjednoczonej Prawicy.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że słowa unijnego komisarza wyrażają jedynie atmosferę panującą wśród części polityków, ale wstrzymywanie polskiego KPO nie ma żadnych podstaw prawnych.

- „Zawsze przypominam: podstawą prawną pieniędzy, jakie uzyskujemy z Unii Europejskiej jest porozumienie ekonomiczne. Czysto ekonomiczne. Otwarcie naszego rynku, słabszej gospodarki, naszego słabszego rynku, na silniejsze gospodarki Unii Europejskiej. I pieniądze jakie otrzymujemy, to jest rekompensata. Ktoś opowiada: przystąpiliśmy dobrowolnie przecież i musimy spełniać kryteria. I oni też! Ponieważ myśmy się otworzyli, to oni też muszą spełniać kryteria wobec nas, czyli muszą płacić nam rekompensatę za to, że żeśmy się otworzyli”

- wyjaśnił polityk.

- „I jeśli mówią, że nie będą płacić, to nas szantażują, to znaczy domagają się: wy będziecie utrzymywać otwartość swojego rynku na naszą działalność gospodarczą, ale nie dostaniecie za to żadnej rekompensaty, żadnych pieniędzy, dopóki nie zmienicie swojego rządu. Bo o to chodzi. Tu nie chodzi o żadną poprawę wymiaru sprawiedliwości, tego czy innego sędziego. Chodzi o uwalenie tego rządu”

- ocenił były szef MSZ.

Podkreślił, że zwlekając z wypłatą należnych Polsce pieniędzy, Komisja Europejska łamie prawo, czego konsekwencją może być konieczność wypłaty odsetek.

kak/Polskie Radio 24, rp.pl

Komentarze

Foster2021.09.5 14:35
Wg Jana Olbrychta Komisja Europejska tak długo nie pozwoli wypłacić Polsce (PIS) środków z Funduszu Odbudowy dopóki nie zlikwidują Izby Dyscyplinarnej, nie zmienią składu KRS, nie wycofają głupiego zapytania do Trybunału Konstytucyjnego podważającego reguły praworządności w UE i nie przywrócą zawieszonych (za wyroki) sędziów do orzekania.
xyz1232021.09.5 5:44
Polacy, nic się nie stało! My tego planu odbudowy i tych pieniędzy wcale nie potrzebujemy. Gospodarka jest rozpędzona a inflacja nam nie straszna, bo płace rosną szybciej. Ceny prądu nie wzrosną. A służba zdrowia nie wymaga reformy. Lepiej być nie może.
Po 11 ...2021.09.4 22:07
Jest postęp. Już nie "atak" na Polskę, na ludzi. Tylko: ,,Chodzi o uwalenie rządu’’. Tak, chodzi o uwalenie rządu, który łamie Prawo i Przyzwoitość. Wyppppierdalać komuchy!
Alojzy Cedzidło2021.09.5 1:44
Ja tam nie wiem kim jesteś " Po 11 ", ale błagam , nie rób z Polaków idiotów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.4 14:36
zacznijcie przestrzegać prawa yebana PiS bolszewio!!
Anonim2021.09.4 16:10
zacznijcie przestrzegać prawa yebana brukselska bolszewio!!
genus2021.09.5 12:12
Prawa zbójeckie powstały przy okrągłym stole ze zbrodniczą organizacją PZPR kierowniczą partią narodu , Puknij się w łeb by przywrócić myślenie, Aby zostać hejterem wcześniej trzeba stać się idiotą
Foster2021.09.4 14:25
Waszczykowski, czy ktoś cię skrzywdził ?. Taki jakiś sarkastyczny ton u ciebie. Przecież to Pan złożył zapytanie do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o SN, od Pana nierozważnego pytania się zaczęło, a później to już ciągle jesteście w odwrocie. Dzisiaj już wiemy, że straciliśmy z tego powodu (demokracja i praworządność w wykonaniu PIS) kilkadziesiąt miliardów. Jak tak dalej pójdzie to zostawicie Polskę w ruinie.
katolik2021.09.4 14:10
niech uwalają !!
abcd2021.09.4 13:54
Czy europejskich szulerów martwi stan praworządności w Polsce? A może myślisz, że martwi ich los pracowników delegowanych? Co najwyżej o tyle, na ile przeszkadza w eksploatacji kolonialnej PRL-bis. Nie miejcie złudzeń. Swobodny przepływ ludzi, towarów i usług. Pamiętacie? Tak, o ile jest korzystny dla potęg starej unii. Teraz już wiecie do jakiego towarzystwa się zapisaliście? Można grać, jak się ma same blotki, ale nie z szulerami. Szulerzy zmieniają reguły gry w czasie gry i nigdy z szulerami nie wygracie. Gdy szulerzy załatwiali swoje interesy za poklepanie po plecach, to wszystko było OK.
Felek2021.09.4 17:04
Mieszkam w UK i od wielu miesięcy są pustki we wszytskich marketach, brakuje kierowców i innych rąk do pracy a w sklepach drożyzna taka, że już ci co zarabiają minimalną muszą sporo zaciskać pasa. To są efekty Brexitu, no ale wielcy Brytole odzyskali swój kraj i będą mieć niebieskie paszporty.