21.04.17, 16:30fot. David Dennis, lic. CC BY-SA 2.0 via flickr

Chrześcijański burmistrz przegrał z islamistą

Chrześcijański burmistrz stolicy Indonezji przegrał w wyborach z kandydatem islamskim.

Basuki Tjahaja Purnama, znany jako „Ahok”, dotychczasowy burmistrz dziesięciomilionowej stolicy Indonezji, przegrał wybory na burmistrza z kandydatem muzułmańskim Aniesem Baswedanem. Ahok, należący do chińsko-chrześcijańskiej mniejszości w Indonezji, był bardzo popularny w mieście z powodu walki z korupcją i inwestycji w komunikację miejską, lecz przed wyborami został oskarżony o bluźnierstwo. W zakończonym właśnie procesie sądowym został skazany na dwa lata nadzoru.

Jego przestępstwo polegało na tym, że na wiecu powiedział, iż osoby, wskazujące pewien wers Koranu, jako zakazujący muzułmanom głosowania na nie-muzułmanina mówią nieprawdę. Wywołało to wielusettysięczne demonstracje protestacyjne i wykorzystywanie fundamentalistycznych nastrojów przez jego konkurenta. Indonezja słynęła z tolerancyjnego islamu, ale od wielu lat ulega radykalizacji z powodu wprowadzania saudyjskiej wersji islamu.

Rzecznik islamistycznego ugrupowania Hizbut Tahrir wyraził zadowolenie z wyniku wyborów. „Prawo islamskie zakazuje, żeby przywódcą był niewierny”.

emde/Euroislam.pl