28.08.19, 12:35(fot. pixabay)

Chrzest to ,,gwałt na dziecku''? Celna riposta duchownego

Wśród antyklerykałów pojawiają się opinie, że chrzest dzieci jest indoktrynacją, "gwałtem na dzieciach", że dzięki temu Kościół się wzbogaca. Wiele niechętnych Kościołowi osób deklaruje chęć apostazji, ponieważ myśli, że przez ten akt, zostanie zmazany również chrzest. Do tej sprawy odniósł się w mediach społecznościowych ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach

Apostazja stała się modna. Dla niewierzących jest to część opresyjnego systemu Kościoła. Tymczasem sakramentów nie można wycofać.  I właśnie tak jest również z chrztem.  Apostazja nie anuluje chrztu.

 

 

- Proszę, aby osoby, które mają pretensje, że zostały ochrzczone jako dzieci, swoje żale kierowali do rodziców - którzy zobowiązali się wychować ich w wierze - a nie do Kościoła, który te deklaracje potraktował poważnie i udzielił łaski chrztu na wyraźną prośbę rodziców. - napisał ks. Janusz Chyła

- Chrzci się niemowlęta wierzących na ich wyraźną i kilka razy - także podczas liturgii wyrażoną - prośbę. Uważam, że rodzice, którzy nie chcą wychować dziecka w wierze nie powinni o łaskę chrztu prosić. - dodał kapłan 

 

Gdy jeden z internautów zarzucił duchownemu, że "chrzest to zwykła indoktrynacja, gwałt zadany na dziecku przez Kościół katolicki, a religia ma być wyborem, a nie przymusem", ks. Janusz Chyła zauważył, że "wyborem jest religijne wychowanie, jak i wychowanie w ateizmie".

 

 

Komentarze

AT_ist_K2020.02.13 10:00
Chrzest, to gwałt na rodzicach dziecka.
stanisław2019.08.31 20:55
fakt o chrzest prosili rodzice ale gdy dzieci dorosły i zobaczyły co z ich małymi braćmi wyprawiają ci rzekomo dobrzy duchowni postanawiaja sie od nich całkowcie uwolnic odrzucając kłamliwe teorie które ich rodzicom wmawiano a potem i
zbyszeks.2019.08.31 7:41
oczywiście,że chrzest niemowląt jest nadużtciem,tak ze strony rodziców iak i kk.Skuti chrztu są wg kk nieusuwalne,bo taką zasadę sobie wymyślił ,nie muszą do tego stosować ludzie,którzy nie chcą być ani wierzącymi,ani członkami kk.Apostazja to formalność,która niczego w życiu osoby ochrzczonej a nie wierzącej nie zmienia.Nie widzę sensu w jej przeprowadzaniu,po prostu nie można nikogo zmusić do bycia osobą wierzącąani prktykującą,tylko z tego powodu,że kiedyś została ochszczona.To,że jest objęta statystyką kościelną to nie ma znzczenia.Potrzebna jest konsekwencja.Niepraktykowane nie powinno być wybiórcz,a to jakiś kościelny obrządek,komunia,ślub,pogrzeb,to nić dziwnego,że kk stosuje swoje zasady iwymagania.Nie korzystasz z takich możliwości nikt do ciebie nie mo że mieć nic.
Padalec2019.08.30 13:21
Drodzy katolicy, spróbujcie spojrzeć na to inaczej, biorąc pod uwagę trzy aspekty: teologiczny, rodzicielski i wspólnotowy. Czy sensem chrztu nie powinna być świadoma deklaracja? Czy nie po to ludzie przychodzili do Jana Chrzciciela - by DAĆ się ochrzcić? Ile wart jest chrzest dokonany na osobie nieświadomej? Skoro od II soboru watykańskiego (o ile mnie pamięć nie myli) nieochrzczeni też mogą zostać zbawieni, po co wykonywać w ogóle chrzest na dzieciach? Nawet amisze, którzy są zupełnymi, hmm, ekscentrykami, nawet oni czekają z chrztem aż do pełnoletności. Bo inaczej, z teologicznego punktu widzenia, chrzest jest bezsensowny i bardziej przypomina rutynowe szczepienie, niż cokolwiek związanego z duchowością. Druga rzecz to wolność dziecka i zgadzam się tutaj z opinią antyklerykałów. Zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy ich argumentom. Zacznijmy od tego, że ksiądz Chyła moim zdaniem wychodzi z błędnego punktu. Problemem nie jest to, że ludzie podają dzieci do chrztu, nie troszcząc się o ich wolność wyboru. Jest nim to, że Kościół na taką praktykę pozwala. To tak, jakby partia polityczna pozwalała wyborcom zapisywać do niej swoje dzieci. Jeśli jest oferta, są i klienci. Moim zdaniem Kościół powinien pójść w ślady protestantów i zaczekać z inicjacją, aż wierni osiągną samodzielność myślenia. Oczywiście, poskutkuje to spadkiem liczby wiernych, ale za to będą oni naprawdę zaangażowani. Bo ile warta jest wspólnota religijna, która składa się w dwóch trzecich z „wierzących-niepraktykujących”, „powątpiewających”, „wcośtamwierzących”, a nawet zapisanych do niej z automatu ateistów? Chrzczenie dzieci jest zrozumiałe z punktu widzenia tradycji. Chcemy, by nasze dzieci przejęły nasz światopogląd i styl życia. Dajmy im jednak wybór, jeżeli je szanujemy i kochamy. Chrzest niemowląt przypomina mi logikę typu „uwielbiam tatuaże, więc wytatuuję moje dziecko”. To karykatura, ale chyba czytelna. Moim zdaniem strategia Kościoła opiera się na polityce powiększania grona wiernych poprzez właśnie taki „chrzest z automatu”, by liczba osób przynależnych do tej wspólnoty wynosiła w Polsce owe 90%. A ilu ludzi tak naprawdę praktykuje? 30%? Może 40%? Drodzy katolicy, reforma leży w Waszym interesie. Czy wolicie mieć mniej liczną wspólnotę złożoną ze świadomych i zaangażowanych wiernych, którzy naprawdę utożsamiają się z Waszymi doktrynami, ideami i wartościami, czy zadowalacie się dziewięćdziesięcioprocentową w skali kraju zbieraniną ludzi w większości letnich, nieświadomych, niezaangażowanych, a czasem wręcz buntowniczych i wrogich? Jestem zdania, że sprzeciw wobec chrztu dzieci leży w interesie zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Botis2019.08.30 8:53
Kiedy wy pedofile w sutannach w końcu zrozumiecie, że ta cała apostazja nie jest wymierzona w wiarę tylko w instytucję kościoła. Upodloną i zakłamaną do granic możliwości. Kiedy wy faryzeusze zaczniecie postępować tak jak tego od innych oczekujecie.
V732019.08.30 7:54
Jeżeli chrzest jest gwałtem na dzieciach, to czym są zalecenia WHO w sprawie wychowania seksualnego dzieci ?
Anna2019.08.29 19:47
Wysyłanie dziecka malego do żlobka,przedszkola na muzykę ,karate czy na angielski też jest gwałtem?przecież tez rodzice za niego podejmują decyzję
grimm2019.08.29 10:52
chrzest ma być gwałtem na dzieciach a aborcja już nie. Eutanazja nie. Puknijcie się w głowę wy wszyscy antychryści.
Stifr2019.08.29 10:15
Z jednej strony, racja. Chrzest jest na prośbę rodziców, ale warto też wspomnieć (o tym Kościół nie mówi), że chrzest ma znaczenie bardziej kulturowo-obrzędowe, aniżeli duchowe. Co moim zdaniem wynika z masowości religii katolickiej w Polsce - niemniej mam wrażenie, że Kościół niewiele robi, by ludzie bardziej świadomie tę decyzję podejmowali. Co zrozumiałe, bo gdyby człowieka od małego nie "wychowywać" w danej religii (czyli od małego mówić mu, że dana religia to prawda objawiona), to trudniej byłoby zwerbować w dorosłości. Z drugiej strony, zabawnie brzmią twierdzenia o niezmazywalności chrztu - ja rozumiem, że ktoś może autentycznie wierzyć w magię, ale nie żyjemy w teokracji i w wyniku apostazji (czyli decyzji podjętej przez dorosłą już osobę) jej dane i przynależność powinny zostać skasowane z danej instytucji, w tym wypadku z Kościoła. Jeśli Kościół chce, może sobie duchowo uważać daną osobę za Katolika, ale nie formalnie.
Gnostyk2019.08.29 10:44
Kościół od zasady "niezmazywalności chrztu" czasem odstępuje ze względów propagandowych. Tak jest na przykład w sprawie Adolfa Hitlera.
Tom Bombadil.2019.08.29 9:59
Wychowywanie dziecka w klimacie ateizmu to największy gwałt, jaki można mu zadać. To pozbawienie go świata wartości, ratujących życie. To narzucanie mu drogi, która prowadzi donikąd.
Stifr2019.08.29 10:49
Powiedz proszę, jakie to wartości daje chrześcijaństwo, których nie można znaleźć poza nim? Np. w filozofii? I jak te wartości ratują życie? Złota reguła - pierwszy raz została spisana w dziełach Konfucjusza (choć, jak u Jezusa, nie spisał ich osobiście, a zrobili to jego uczniowie). Ale trudno przypuszczać, że Konfucjusz (czy ktokolwiek napisał "jego myśli") sam to wymyślił, a nie zaobserwował / wydedukował z obserwacji otaczającego go świata. Co do tego ratowania życia; jakim cudem ludzkość przetrwała ponad 200 000 lat do czasu spisania (objawienia) tych rzekomo rewolucyjnych wartości? I czy po ich objawieniu coś się zmieniło? Nie jestem specem od historii, ale wydaję mi się, że niezbyt. Śmiem twierdzić, że sporo wartości, które bierzemy teraz za pewnik miało swoje korzenie poza religią: wolność, równość wobec prawa (prawa kobiet, mniejszości), demokracja, wolność słowa...
grimm2019.08.29 10:59
porównaj talmud z dekalogiem a dowiesz się. Aborcja i eutanazja to jest ta droga donikąd. Nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam. Przykazań jest dziesięć.
Gnostyk2019.08.29 11:04
Chcesz nam wmówić, że przed dekalogiem nie było żadnej moralności i ludzie nie wiedzieli na przykład, że kradzież jest zła ? Naprawdę tak uważasz ?
Człek2019.09.3 13:11
Było prawo naturalne, którego werbalizacją jest Dekalog. Moralność opartą jedynie na prawie naturalnym można jednak naginać i stąd wielożeństwo indian, mordowanie dzieci w Sparcie, modlitwy do demonów (hinduizm), honorowe samobójstwa (sepuku) w Japonii itp. itp. Objawienie było bezposrednim przekazem - instrukcją obsługi duszy - od jej Stwórcy. Znacznie wykracza ono poza doczesną użyteczność Dekalogu i obejmuje wieczne skutki jego przyjęcia lub odrzucenia, czego nie ma i być nie może u żadnego z filozofów. A co się zmieniło? Wszystko. Proszę poczytać o prawdziwej roli Chrześcijaństwa i Kościoła to Pan zrozumie.
Boholt2019.08.29 21:19
Miało być piętnaście, ale Mojżesz upuścił i rozbił jedną tablicę.
Darek2019.09.4 6:09
Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył.
Gnostyk2019.08.29 11:02
On ci nie odpowie nic sensownego bo jest za bardzo zindoktrynowany. Chrześcijaństwo (katolicyzm) to agresywny system dogmatyczny. Od wyznawców wymaga się tam stępienia rozumu. A co do ratowania życia. To jemu oczywiście chodziło o "życie wieczne" czy też zbawienie, które jest jego zdaniem nie do pogodzenia z wyznawaniem ateizmu.
spiro2019.08.29 8:39
A co z obowiązkowymi szczepieniami dzieci? Może jak skończy 18 lat -to sam zdecyduje.
Jaki.2019.08.29 6:59
To jest genialny model biznesowy. Nikt na świecie lepszego nie wymyślił. Poza tym spróbujcie nie ochrzcić dziecka na wsi. Zróbcie taki test, to zobaczycie, co się będzie działo. Do dziś jesteśmy "nękani" za brak kościelnego ślubu.
anonim2019.08.28 22:56
Do wszystkich katolików i protestantów nawracajcie się i wierzcie w ewangelię koniec wasz bliski
violencja2019.08.29 0:04
katolicy i protestanci to jak pies i kot, doczytaj...
violencja2019.08.28 22:29
Mt 20,1-16 1 Królestwo niebieskie podobne jest do pewnego gospodarza, który wyszedł o świcie, by nająć robotników do swojej winnicy. 2 Umówił się z nimi o denara za dzień i posłał ich do swojej winnicy. 3 Gdy wyszedł o trzeciej godzinie, zobaczył innych stojących za pracą na rynku. 4 Tym też powiedział: "Idźcie i wy do winnicy, a co będzie należne, dam wam". 5 Poszli więc. Wyszedł ponownie o godzinie szóstej i o dziewiątej i uczynił podobnie. 6 A kiedy wyszedł o jedenastej, znalazł jeszcze innych stojących. Zapytał ich: "Dlaczego przez cały dzień stoicie tu bezczynnie?" 7 Odpowiedzieli mu: "Bo nikt nas nie najął". Rzekł im: "Idźcie i wy do winnicy". 8 A gdy nastał wieczór, powiedział właściciel winnicy do swojego zarządcy: "Zwołaj robotników i daj im całą zapłatę, zaczynając od ostatnich do pierwszych". 9 Gdy przyszli ci z jedenastej godziny, otrzymali po denarze. 10 Kiedy zatem podeszli pierwsi, uważali, że otrzymają więcej. Jednak i oni otrzymali po denarze. 11 Biorąc więc narzekali na gospodarza. 12 Mówili: "Ci ostatni pracowali jedną godzinę, a zrównałeś ich z nami, choć dźwigaliśmy ciężar dnia i spiekoty". 13 A on każdemu z nich tłumaczył: "Przyjacielu, nie krzywdzę ciebie. Czy nie umówiłeś się ze mną o denara? 14 Weź swoje i odejdź. Chcę dać temu ostatniemu jak tobie. 15 Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czemu zepsutym okiem patrzysz, że jestem dobry?" 16 Tak właśnie ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".
STOP dla neomarksitowskiej indoktrynacji !!! 2019.08.28 17:47
Wobec tego gwałtem na dziecku jest także karmienie go, ubieranie, szczepienie, wysłanie do szkoły, nauka czytania i pisania itd. bo przecież taki neomarksistowski dureń zarażony teorią krytyczną powie kiedyś, że on nie lubił jeść warzyw lub mięsa w młłodsci, nie podobało mu sie jego imię, rodzice spowodowali u niego otyłość, a poza tym chciał byc jamochłonem nie człowiekiem o co ma pretensje do starych. To zmierza do absurdu, wywrócenia status quo, to ich chore zachcianki i postulaty to żywcem wzięte ze szkoły frankfurckiej zdebilałe pragnienia chorych i zboczonych degeneratów z habermasem, marcuse, foucot na czele.Obejrzyjcie prof. Chodakiewicza, te wariacje i zboczenia promowane przez tych czerwono-różowo-zielonych hiperwariatów, to nic nowego https://www.youtube.com/watch?v=Ht8Xwo8rUEQ
Gnostyk 2019.08.28 17:26
Chrzest jest bardzo szkodliwy. Wykorzystanie elementu materialanego (woda) i związanie go z efektami duchowymi powoduje, że ochrzczony w ten sposób od samego początku staje się niewolnikiem materii i tego świata. Jest to bardzo szkodliwy nawyk, który oddala od Prawdziwego Boga.
to nie rada, to ostrzeżenie 2019.08.28 18:05
grzechy przeciw Duchowi św. nie będą odpuszczone, więc jeśli nie jesteś masochistą, a jesteś pragmatykiem, to lepiej wyluzuj, bo oddalisz się od Prawdziwego Boga na zawsze, gdyż TAM będziesz rozliczony z kązdego słowa przeciw Duchowi św.(podważanie sakramentów jest takim grzechem), nie tylko wypowiedzianego ale także napisanego. Może mnie wykpić, wyszydzić, nie dbam o to, ale choć to przemyśl, bo żarty żartami, ale...
Gnostyk 2019.08.28 19:09
Nie ma żadnego ducha świętego czy czegoś podobnego. To są wszystko szatańskie mamienia. Tkwisz głeboko w niewoli materii i tego świata. Tylko Gnoza zbawia.
to nie ostrzeżenie, to diagnoza 2019.08.28 20:00
asinus asinorum in saecula saeculorum
Gnostyk 2019.08.28 20:06
Wyluzuj :):):)
ochrzczony i szczesliwy2019.08.28 20:22
jestes idiota, idiota ktory wykazuje wrecz maso-sadystyczny debilizm daj komus mlodszemu albo starszemu do przeczytania przed kazdorazowa ekspozycja swego kretynizmu
Gnostyk2019.08.29 10:40
Masz jakieś argumenty ? Czy tylko umiesz wyzywać ? Właśnie fakt twojego wulgarnego zachowania jest najlepszym dowodem na szkodliwość chrztu czy też szerzej religii katolickiej jako takiej. Został tobie podany religijny narkotyk i dlatego na wszelkie próby krytyki reagujesz tak jak na przykład alkoholik, któremu się zabiera alkohol. Prawdziwy Bóg jest zupełnie gdzie indziej.
anonim2019.08.28 23:42
Jezus powiedział, że jeśli ktokolwiek zgrzeszy przeciwko Synowi Bożemu będzie mu wybaczone, natomiast jeśli ktoś zgrzeszy przeciwko Duchowi Św. wybaczone mu nie będzie. W związku z powyższym mam pytanie. Jesli katolicy uważają, ze bóg jest w Trójcy i wszystkie osoby boskie są równe to dlaczego za grzech przeciwko Jezusowi nie będzie kary, a za grzech przeciwko Duchowi jak najbardziej? To są równe czy Duch Święty jest równiejszy?
emeryt2019.08.29 9:39
Wlewak nie potrafi trzech zdań napisac bez fundamentalnego łgarstwa. Logika i umiejętnośc łączenia najprostszych nawet faktów wlewakom są dogłębnie obce.
Człek2019.09.3 13:02
Proponuję przeczytać najpierw (może nawet przed napisaniem podobnego komentarza) o czym zabiera się głos - w tym wypadku sprawdzić czym jest grzech przeciw Duchowi Św. i dalczego nie dotyczy on wyłącznie jednej osoby boskiej ale Boga jako całości.
krzysztof2019.08.28 17:13
lewacy ateiści was nic już nie uratuje piekło i diabeł na was czeka żal mi was
Albert2019.08.28 17:30
Ojej.
Pierz2019.08.29 8:44
Się nie posr.j.
Mateusz2019.08.29 9:17
Krzysiu, za tą miłość do bliźniego, ty prędzej trafisz do tego piekła, czy w co tam tak uporczywie wierzysz.
leszczyna2019.08.28 17:03
Gwoli ścisłości ks. Chyła powinien dodać w "ripoście", że przez wieku prawo kościelne zobowiązywało rodziców do rychłego chrztu dziecka, a Kodeks Prawa kanonicznego z 1917 roku nakładał na nich ekskomunikę w razie zaniedbania chrztu, co zniósł kodeks Jana Pawła II z 1983r. Natomiast katechizm nadal nakazuje rodzicom zgłaszać dziecko do chrztu niezwłocznie po narodzinach.
Barbi2019.08.28 16:59
Uwaga Uwaga!!! Robie listę hańby kobiet. Lewackie dziwki, których nie należy traktowac z szacunkiem na tym portalu,które trzeba niszczyć, wyzywać, hańbić i gonić: 1. Maria Błaszczyk 2. Agnieszka Dz. 3. Urszula 4.....dopisujcie jak sobie jakąś przypomnicie.
emeryt2019.08.28 18:04
Kiij ci w duszę, szmqndaku, jeśli w ogóle masz jakąś duszę, bo wszyscy wiemy że boty żadnej duszy nie maja z definicji
[email protected]2019.08.28 16:57
ciekawe, a obrzezanie to nie jest czasem większym "gwałtem "na maluszku?
anonim2019.08.28 16:54
oszust i heretyk bergolio - Franciszek likwiduje w kościele naukę Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie.
Ewa B.2019.08.28 16:36
Wysyłanie małych dzieci do szkoły - to jest dopiero przemoc ! Uczenie, że 2 dodać 2 to jest 4 ! To jest dopiero skandal ! Przecież jak dorośnie to samo zdecyduje czy to jest 4 ! A może udowodni że to 5 ?
Pierz2019.08.28 19:15
W PiSowskiej matematyce wszystko możliwe.
Gośka2019.08.28 16:24
Nie rozumiem dlaczego większość osób uważa, że rodzice dzieci chrzczonych zrobili to pod przymusem i nie świadomie. Ja też jestem rodzicem i wbrew temu co piszą tu niektórzy ochrzciłam swoje dziecko świadomie ze względu na jego dobro i życie wieczne bo czy komuś się to podoba czy nie staniemy po śmierci tej fizycznej przed Panem Bogiem. Problem jest w tym, że większość tu piszących nie doświadczyła osobowego spotkania z Panem Bogiem i z Jego ogromną Miłością. Pan Bóg żyje i życzę takiego spotkania z Nim jakiego doświadczył w swoim życiu Św. Paweł a wtedy pytanie o Chrzest będzie nie potrzebne.
Albert2019.08.28 17:29
"Problem jest w tym, że większość tu piszących nie doświadczyła osobowego spotkania z Panem Bogiem i z Jego ogromną Miłością." Powiedziałbym nawet szerzej. Nikt z tutaj piszących nie doświadczył osobowego spotkania z Panem Bogiem i z Jego ogromną Miłością. Ani żaden człowiek, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi.
DANIEL2019.08.28 18:14
Albert wypowiadanie się w imieniu wszystkich, to nadużycie. To że Ty nie masz osobistych doświadczeń miłości Bożej, nie znaczy że wszyscy tak mają.
Albert2019.08.28 18:16
Wszyscy tak mają, a raczej ich nie mają. Z prostej przyczyny - katolicki bóg nie istnieje. Zresztą żaden inny też nie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 10:04
Albert nie istnieje :D
Człek2019.09.3 13:21
Udowodnij mi proszę namacalnie i jednoznacznie drogi Albercie, że posiadasz samoświadomość. Ja twierdzę, że Twoja świadomość nie istnieje.
Gośka2019.08.28 19:47
Albert niestety muszę Cię zmartwić bo ja doświadczyłam i nadal doświadczam Tej Ogromnej MIŁOŚCI, którą dać może tylko Pan Bóg. Nie wyobrażam sobie żeby zatrzymywać ją tylko dla siebie i właśnie dlatego ochrzciłam swoje dziecko bo Taką Miłością trzeba się dzielić, i nie wyobrażam sobie żeby moje dziecko było nieszczęśliwe nie doświadczając Jej. Jest nas już dwoje a znam mnóstwo ludzi, którzy są blisko Pana Boga i to nie przymuszonymi a podejmując najlepszą decyzję w swoim życiu. Tak po ludzku to żal Mi Ciebie i życzę spotkania z Panem Bogiem i przeżywania każdego dnia w Jego Miłującej Obecności. Naprawdę warto.
leszczyna2019.08.28 21:45
Dołączam do poprzednich odpowiedzi jako osoba doświadczająca istnienia osobowego Boga, obdarzającego miłością. To doświadczenie daje radość, której "nikt nie zdoła odebrać", jak pisał św. Paweł. Bóg potrafi zaskoczyć człowieka Sobą, niewiara nie jest tu przeszkodą. Wszystko przed Tobą!
Stifr2019.08.29 10:24
Bo jednak większość osób robi to ze wględu na tradycje - jest to w Polsce swego rodzaju "plemienny" obyczaj. Większość osób nie "rozkminia" swojej wiary i robi tak jak inni. Gratuluję spotkania z Bogiem - mam nadzieję, że dzieki temu zrozumie Pani, że trudno wierzyć w Boga na podstawie dostępnych dowodów, a nie każdy miał z nim "osobowe spotkanie". PS. Jeśli mogę spytać, skąd Pani wie, że Pani doświadczenie to było spotkanie z Bogiem?
Gośka2019.08.29 14:46
Pan Bóg prowadzi każdego człowieka inaczej i trudno jest odpowiedzieć skąd wiem bo to się po prostu czuje . Jest ten stan radości o którym napisała leszczyna, ta pewność, że to jest Pan Bóg. Kiedyś byłam w kościele ze względu na tradycję, później gdy przyszedł bunt to byłam wierząca i nie praktykująca, nie chodziłam do kościoła i nie żyłam sakramentami więc wiem, że trudno jest uwierzyć w obecność Pana Boga. W tym czasie zachorował mój tata i zaczęłam się modlić o jego powrót do zdrowia . Trwało to kilka miesięcy i pomału Pan Bóg stawiał na mojej drodze ludzi, którzy byli świadkami Jego obecności. Patrząc na nich sama zapragnęłam takiego życia i Pan Bóg mi to dał. Teraz jestem prawie codziennie na Eucharystii i to jest niesamowite jak pytając Go dostaję odpowiedzi na moje pytania dotyczące życia bo przecież Słowo Boże jest żywe, przyjmuję Go w komunii św., poszukuję Go w każdym wydarzeniu i w każdym człowieku bo w ten sposób Pan Bóg przychodzi do nas. Należę do wspólnoty gdzie spotykam się z ludźmi, którzy świadczą o jego miłującej obecności i właśnie w niej uczę się odkrywania Jego obecności w swoim życiu. Dziękuję Panu Bogu za łaskę nawrócenia i za to, że mogę odkrywać Jego obecność w moim życiu każdego dnia.
ochrzczony katol, moher, prawak2019.08.28 16:16
Albert andrzejhahn Hak Ci w smark Że powtórzę za Albertem, dostosowuje się do poziomu tak zwanych ateistów.
Albert2019.08.28 17:28
"dostosowuje się do poziomu tak zwanych ateistów. " Marzenie ściętej głowy. Za wysoka półka na prawacko-katolskie śmieci.
DANIEL2019.08.28 18:09
Albert i w ten sposób pokazałeś, że twoja półka to ta najniższa.
Albert2019.08.28 18:18
Nic nie poradzę, że katolsko-prawackie śmieci nie są w stanie zrobić niczego, żeby zasłużyć na inne traktowanie. Nie jestem ani trochę tolerancyjny dla sfanatyzowanych przygłupów.
widziane z boku2019.08.28 15:58
- "But overall, if we compare the splendid morals that Christianity and more or less every religion preaches, with the practice of its adherents, and imagine what this practice would come to if the worldly arm did not prevent crime, or indeed what we would have to fear if all laws were removed even for just one day, we shall have to confess that the effect of all religions on morality is really very slight.' - A. Schopenhauer But nevertheless, is. Substantial.
Leszek2019.08.28 15:51
Ciekawe, czy za "gwałt na dziecku" uważają to, że urodziły się polakami, że mają takie a nie inne nazwisko i imię, że w ogóle się urodziły. Przecież o tym wszystkim decydują rodzice. Nie można się dziwić, że rodzice wierzący chcą obdarzyć także wiarą swoje dzieci.
Bulwieć2019.08.28 15:59
Rodzice decydują, że urodziły się Polakami? A jakby rodzice zdecydowali, że dziecko ma się urodzić Tajem, to jak mają to zrobić?
emeryt2019.08.28 16:13
Aby dziecko nie było Polakiem, wystarczy np. wyjechac do Hiszpanii i wychować na Hiszpana. Albo zostac w Polsce i wychować na kosmopolitę, co sie czasem robi.
anonim2019.08.28 16:14
Wyjechać przed porodem do Tajlandii, jak się tam urodzi to dostanie obywatelstwo.
leszczyna2019.08.28 16:56
Tylko wcześniej trzeba się zrzec obywatelstwa polskiego, bo dziecko Polaka zawsze ma obywatelstwo polskie bez względu na kraj urodzenia - prawo krwi, nie prawo ziemi jak w USA.
Pierz2019.08.28 19:12
Wtedy będzie obywatelem Tajlandii, a nie Tajem.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 10:02
Ty, głupku, a nie czujesz się zgwałcony, że umiesz czytać i pisać? W dodatku po polsku. Ktoś zdecydował za ciebie. Skąd się biorą te debile ???
Pierz2019.08.29 21:23
Skąd się biorą te debile? Stworzone na obraz i podobieństwo Boga.
Arthur Schopenhauer2019.08.28 15:43
Religia jest jedynym środkiem, aby surowym zmysłom i niezgrabnemu umysłowi pogrążonego w pospolitości i materialnej pracy tłumu oznajmić i dać odczuć głębokie znaczenie bytu. Albowiem człowiek taki, jaki z reguły jest, nie ma pierwotnie zmysłu do niczego innego oprócz potrzeb i żądz fizycznych, następnie dopiero domaga się trochę rozrywki i zabawy. Twórcy religii i filozofowie na to przychodzą na świat, by człowieka z odrętwienia otrząsnąć i wskazać mu na wzniosłe znaczenie bytu: filozofowie czynią to dla niewielu wybranych, twórcy religii dla wszystkich, dla ludzkości w ogóle. Gdyż ˝filozofami tłum być nie potrafi" mawiał Platon. Religia jest metafizyką ludu; należy mu ją z konieczności zostawić i dlatego na zewnątrz przynajmniej szanować, gdyż odzierać ją z powagi znaczy tyle, co ją odbierać. Jak istnieje poezja ludowa, a w przysłowiach mądrość ludowa, tak samo musi istnieć metafizyka ludowa, albowiem człowiekowi potrzeba koniecznie wytłumaczenia zagadki życia na miarę jego zdolności pojmowania.
Schopenhauer nie tylkow erystyce manipuluje ludźmi2019.08.28 17:54
Prawdziwa religia znajduje się tylko w Kościele katolickim Jeśli znajdą się tacy, którzy w Boga nie wierzą, przeto wszelkiej przeciwni są religii, z takimi rozprawiać nie warto. Ale którym konieczność religii jest oczywistą, oczywistym też być musi, że prawdziwej trzymać się należy. Gdzież znajdujemy prawdziwą? Nie u tych, którzy się w tak ważnym przedmiocie zgodzić nie mogą, ani pomiędzy sobą, ani nawet sami w sobie; którzy, mówię, ani wspólnego wyrazu wiary nie mają, ani wierze własnej przyznać najwyższą powagę nie śmieli. Jedna tylko religia katolicka łączy swoich zwolenników w jedno niezmienne wyznanie prawdy, i wierząc, iż prawda jest prawdą, powątpiewać o niej zabrania. Zaiste, gdyby religia katolicka nie była innej przysługi ludziom oddała, jak tylko tę, iż wszelkie spory o istnieniu Boga i o najwyższym dobru udaremniła, już by się niezmiernie była światu przysłużyła, utwierdzając jedność wiary i spokojność umysłów. Nieugiętość Kościoła jest spokoju podstawą. O tej zbawiennej nieugiętości świadczy niezmienne Kościoła postępowanie z tymi, którzy się zasadom jego nie poddawali. Niezmierna liczba kacerstw zapełniających karty dziejów, lub ćmiących obecnie widnokrąg wiary, są dowodem, iż Kościół żadnego w łonie swym nie ścierpi, który by zdaniem lub słowami odstępował od prawej nauki o Bogu Ojcu; o wiekuistej mądrości, która jest Synem; o Duchu Świętym, który nas oświeca. Zasadę swoją: iż filozofia, czyli miłość i poszukiwanie mądrości w niczym się od religii prawdziwej nie różni, tę utwierdza w umysłach najskuteczniej, kiedy tych, którzy naukę jego odrzucili, odrzuca od tajemnic swego miłowania. Nie tylko tych odpycha, którzy targnęli się na Sakramenty, lecz i tych którzy z nauką nie są w zgodzie. Jeśli napomnieni nie zechcą poprawić się, lecz wytrwają uporczywie w błędzie, wnet zostaną oddzieleni od obcowania z Kościołem. Tak stało się w starożytności arianom, fotynianom i innym, nie mówiąc o nowszych kacerstwach, których właściwe imiona są cechami obłędności i środkiem rozróżnienia pomiędzy sobą. Schizmatycy przecie byliby pozostali na łonie Kościoła, gdyby nie byli uniesieni opodal, falami własnej pychy.
Marek2019.08.28 15:34
Obarczanie dzieci grzechami rodziców to nikczemność . Z tym prawy człowiek nie może się zgodzić . A jest to fundament systemu . Nic i nigdy nie zwalnia nas z obowiązku logicznego myślenia .
dz2019.08.28 22:53
to zacznij wreszcie myśleć
Brexit2019.08.28 15:33
Ale przecież w Kościele można orzec nieważność sakramentu małżeństwa. Oto niektóre z przyczyn: - niedojrzałość emocjonalna - poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich (zgoda małżeńska nie może być dobrowolnie wyrażona, skoro kontrahent nie posiada zdolności do jej rozeznania) - przymus Niemowlę przyniesione przez rodziców do kościoła nie jest dojrzałe emocjonalnie, nie posiada zdolności rozeznania, jest przyniesione przymusowo. Chrzest niemowlęcia jest po prostu nieważny.
killpedryll2019.08.28 15:39
chyba nie wiasz o czym mœwisz głupcze.
Nick2019.08.28 15:45
Kolejny "patriota", który nie potrafi poprawnie napisać jednego zdania w języku polskim. Ruskim prowokatorom dziękujemy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:57
Niemowlę przyniesione przez rodziców do kościoła nie bierze ślubu, idioto. Kolejny popis braku logiki u wojujących ateistów.
Lech Keller-Krawczyk die kleine jüdisch läuse2019.08.28 14:39
Dominujaca wiekszość tak zwanych ateistów to są zwykli idioci z bardzo niskim ilorazem inteligencji. Szczególnie w krajach gdzie ateizm był/jest religia. Są tylko jednostki niedorównujące inteligencją różnym katolom, luteranom, chrześcijanom jak całość. Rozsądek, logika to dla nich czarna magia. Skoro "Boga nie ma" chrzest to nic innego jak polanie główki dziecka woda i kilka słów "hokus-pokus" - nie zmienia dziecka DNA, nie zatrzymuje rozwoju, nic tylko taka tam sobie ceremonia "wodna". Natomiast obrzezanie to już inna sprawa, to naznaczenie fizyczne, przynależność fizyczna do określonej grupy etnicznej, religijnej. Blogowych naznaczonych "ateistów" jest tu co najmniej kilku, że wymienię: Lech Keller-Krawczyk znany tez jako: JPIII, oficer LWP, dzielnicowy, kalinka, nikt, Agnieszka Dz., Daria-Danilczyk, Poliamrorysta, PolishPatriot itp., itd. sierpem obrzezany po kryjomu w gminnym PPR. Podobnie jak Albert Pochwa, Nowak-robaczek, Stachu-psycho, yo...genderless, luzifer-scheissejude. - zgraja debili którym sierpem odcięto kawałek penisa. Jaki normalny facet da swemu dziecku obciąć penisa i zrobić z chłopca od urodzenia pederastę.
Hak Ci w smark2019.08.28 15:06
Jeżeli tym wpisem chciałeś dowieść swojej inteligencji to coś Ci nie wyszło.
andrzejhahn32019.08.28 15:31
a czy ty imbecylu nie wiesz o tym ze i jezuska penis byl obrzezany typowy ciemny i zacofany katol
Albert2019.08.28 16:09
A oczywiście katol musiał wrzucić coś na temat penisów, pochwy, seksu, obrzezania, pederastów i tak dalej, boby go pokręciło. Ale to katolstwo wszystkich innych od zboczeńców wyzywa... Kabaret. Szkoda tylko, że taki żenujący.
72019.08.28 22:06
zgraja debili którym sierpem odcięto kawałek penisa.... a młotem wbito do pustych łbów neomarksistowską poligramote
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:55
Wystarczyło uderzyć w stół, a od razu odezwało się paru ateistycznych idiotów :)
andrzejhahn32019.08.28 14:37
chrzest jest to egzorcyzm.....dlaczego o tym nie napiszecie
Człek2019.09.3 13:19
Tak, dlatego lewactwo i inne siły ciemnosci tak przeciw niemu pomstują!
2019.08.28 14:26
Nie widzę problemu. Ja jestem ochrzczony, ale teraz dorosłem i mam na to wy.... mało mnie to obchodzi. I tyle :)
andrzejhahn32019.08.28 15:29
albowiem jako niemowle nie miales wyboru
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:53
Oczywiście. Ty również nie miałeś wyboru, biedactwo. Ktoś za ciebie zdecydował, że mówisz i piszesz po polsku. I myjesz zęby, bo ktoś zdecydował za ciebie? Czy zacząłeś je myć jako dorosły?
anonim2019.08.28 15:48
Nowak Ty ochrzczony? Żart.
...2019.08.28 19:55
Co do synów swoich, którzy by dali się powodować wpływami światowymi w osądzeniu wiary, a nie zasadami świętości, tych cierpi Kościół jako słomę żniwa Pańskiego, pożyteczną przecie ku zachowaniu dobrego ziarna, aż nadejdzie pora oczyszczenia. Wszakże od woli każdego zawisło, zostać słomą lub ziarnem; przeto Kościół cierpliwym jest dopóty, dopóki jawne nie nastąpiło zaskarżenie, lub otwarta zuchwałość. Wtenczas ich wyrzuca i wrota łaski przed nimi zapiera. Cóż się staje z wykluczonymi? Otóż wykluczeni za nieprawość obyczajów, albo powrócą na łono Matki przez pokutę – albo porwani niepohamowanym pociągiem, wpadną w ostateczności zepsucia i zgubą swoją staną się zbawiennym przykładem. Wykluczeni dla błędu, albo rozpoczną schizmę doświadczającą cierpliwości Kościoła, albo zapędzą się aż do kacerstwa wsławiającego moc i światło naszej wiary, i nastręczającego nam sposobność własnego wydoskonalenia. Ten bywa zwyczajnie koniec chrześcijan cielesnych, uniesionych błędami i uporem.
Asmo2019.08.28 14:08
Aby nie było wątpliwości. Nie będę wmawiał katolikom, że skoro tak zostali przypisani do Kościoła, mają się teraz burzyć i protestować przeciw Niemu. Jeśli nie mają z tym problemu, tym bardziej ja go u nich nie widzę. Pozostaje kwestią otwartą dyskusja, czy swoje dzieci chrzcić w niemowlęctwie, czy też dać im samym prawo wyboru po okresie, gdy miało się czas do wiary ich przekonać? Uczciwsze wydaje mi się to drugie i ksiądz proboszcz Chyła powinien sam sobie zadać to pytanie, zanim zacznie ponownie oskarżać apostatów za to, że mają czelność mieć pretensje o chrzest na siłę.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:50
No to bądźmy konsekwentni. jeśli będziesz mieć dzieci (a mam nadzieję, że nie), to zaczekaj aż dorosną i same podejmą decyzję, czy chcą mówić po polsku. Czy chcą umieć pisać i posiadać wiedzę jakąkolwiek. Nie ucz ich mycia zębów i niech same zdecydują, co jest dobrem, co złem. Oczywiście pozwól im wyłazić na jezdnię na czerwonym świetle itd. i itp. Mam nadzieję, że jesteś bezpłodny/a.
Reytan2019.08.28 13:55
Wszystkim aktywnym komunistom pelne przejecie mienia na rzecz ubogich.
Hak Ci w smark2019.08.28 15:34
Ale Ty Reytan masz tylko śmierdzący karton ktorego nikt nie chce.
emeryt2019.08.28 13:48
To jest 'wolność' wg neomarksistowskich guru - wolnośc jako wyzwolenie od 'okowów' ograniczającej kultury. Wg tej ideologii, w zasadzie nawet uczenie dziecka mowy jest 'zniewalaniem', bo przecież lepiej gdy dziecko samo podrośnie do 18-tki i samo wybierze sobie język w jakim chce się porozumiewać.
Hak Ci w smark2019.08.28 14:31
Język jest potrzebny do porozumiewania się. Religia rozsadnemu człowiekowi potrzebna nie jest.
emeryt2019.08.28 14:39
Ale czy naprawde potrzebujesz sie porozumiewać? Z kim? Z katolami? Nie żartuj. A tak serio, to nic poza pryczą, żarłem ze śmietnika, szmata na grzbiet i miejscem pod mostem nie jest 'potrzebne'. Reszta taka jak Kultura czy lepsze jadło to niepotrzebny luksus.
Hak Ci w smark2019.08.28 14:53
Bez kultury będziesz tylko jakimś mało znaczącym chamem, bez lepszego jedzenia nie dożyjesz 50tki. Bez religii da się żyć, a nawet jest lepiej.
emeryt2019.08.28 15:06
Praktyka temu przeczy, aby dawało się skonstruowac Społeczeństwo bez religii. Obecny eksperyment trwa nie dłużej jak pół wieku, i już widać tragiczny koniec. Religia zaś, na gruncie praktycznym, to po prostu Kultura. lewactwo zaś, na gruncie praktycznym, to antykultura i dzicz.
Hak Ci w smark2019.08.28 15:24
Nie chce sie czepiac ale ile było wojen na gruncie religijnym? Ile było pogromów, zabójstw i publicznych egzekucji w imię tego, że jeden niewidzialny człowiek jest lepszy od drugiego niewidzialnego człowieka. Społeczeństwo ucywilizowane samo rezygunje z obrzędów religijnych (np. Europa Zachodnia) i mimo podknięc bedzie trwało. Masz bardzo duży problem z zaakceptowaniem faktu, że społeczeństwo się zmienia i to co działało jakieś 30 lat temu, nie sprawdzi się teraz i w przyszłości.
emeryt2019.08.28 15:52
społeczeństwo sie zmienia? I owszem... wymiera bardzo szybko. Zmienia się w trupa. Bo nie da się żyć w imie "niczego". Da się żyć tylko w imie Wartości tak waznych, że czasem wartych walki o nie.
Hak Ci w smark2019.08.28 16:36
Da się żyć, to że Ty potrzebujesz wiary w niewidzialnego człowieka jest tylko Twoja słabością. Takie złe społeczeństwo, że liczba konfliktów narodowościowych znacząco zmalała, ludzie żyją dłużej, mniej stystycznie jest przestępstw i gwałtów. Nie dorosłeś do tego, żeby docenić pewne zmiany.
emeryt2019.08.28 16:44
Ludzie żyja dłużej bo technika poszła do przodu, a to z religia lub jej brakiem nie ma nic wspólnego. Tym niemniej - wymieracie z czasem połowicznego zaniku T=28 lat, i to jest bezpośredni skutek zateizowania i promocji LGBT.
Hak Ci w smark2019.08.28 17:02
Oczywiście, że ma wiele wspólnego. Większy dostęp do wiedzy często przekłada na m.in laicyzację społeczeństwa.
emeryt2019.08.28 18:07
Większa ekspozycja na wściekłą propagandę, chciałeś napisać. Wiedza nie ma tu nic do rzeczy. Tak czy inaczej - wymieracie. Tak chce Bóg.
Hak Ci w smark2019.08.28 18:29
Czy Ty umiesz komukolwiek odpisać bez chamstwa? To Wy wymieracie z powodu wieku i tego, że jesteście nieskuteczni w przekazywaniu swojej ideologii. Zwalanie winę na propagandę to żałosna wymówka na własne niepowodzenia.
emeryt2019.08.28 20:46
Badania: Mean of number of children by think of self as liberal or conservative Extremely liberal 1,2 Liberal 1,6 Slighty liberal 1,66 Moderate 1,94 Slighty conservative 2,0 Conservative 2,2 Extrmly conservative 2,18 Sam widzisz, że wyłącznie ostatnie dwie postawy maja jakąkolwiek przyszłość.
Hak Ci w smark2019.08.28 21:00
Przekładasz ilpś dzieciaków nad jakość ich wychowania. 500+ się przydaje co nie?
JS2019.08.28 13:43
Wszyscy przeciwnicy chrzczenia dziecka, którzy nie pojednają się z Bogiem przez Jezusa, zobaczą po śmierci jakiego gwałtu dokonały na nich demony !!! Pozdr.
Sebastian Lorenc2019.08.28 13:36
Katolik ochrzci swoje dziecko, bo wierzy że w ten sposób da mu życie wieczne. Jak ktoś nie wierzy, to nie ochrzci i nie zaprowadzi do kościoła. Do pewnego momentu podejmujemy decyzję za dziecko. Wybieramy mu imię, żłobek, przedszkole, mebelki do pokoju. Robimy to co uważamy że będzie najlepsze. To narmalne.
Michał Pasierb 2019.08.28 13:52
Właśnie...to normalne.Szkoda, że nie wszyscy tak myślą jak Pani...Pozdrawiam serdecznie życząc miłego popołudnia
Sebastian Lorenc2019.08.28 13:55
Wzajemnie, pozdrawiam.
Hak Ci w smark2019.08.28 13:59
Niby tak ale ile osób robiło to dla świętego spokoju i pod presją otoczenia. Teraz jest łatwiej ale jeszcze 15 lat temu nie było to takie proste.
Sebastian Lorenc2019.08.28 16:25
No to akurat jest bez sensu. Ale piszę, że rozumiem katolików, którym zależy na chrzcie dla swoich dzieci.
Wies2019.08.31 11:04
Zaczynij sie uczyc jezyka arabskiego :)
matis892019.08.28 16:26
Nie, nie. Chrzest nie jest daniem życia wiecznego w niebie. Ci co walczą w prawem Boga dla szatana też żyją wiecznie w piekle bez nawrócenia. Chrzest daje możliwość do życia w niebie bo odwołuje się do Boga, a z drugiej strony osoby prawe według sumienia od Boga wychowane w innej religii fałszywej też mogą być zbawione przez Pana Jezusa Chrystusa. Tylko pytanie Agnieszko czy ty jako lewaczka ochrzciłaś lub byś to zrobiła w przyszłości ???
Sebastian Lorenc2019.08.28 16:51
Tak, moje dzieci są ochrzczone, nie zrobiłam tego pod żadną presją, ani dla świętego spokoju. Tak chciałam i tak jest. Jak widać nie jestem typową lewaczką, prawda? Liczę na to, że tym razem powstrzymasz się od zbędnych, złośliwych komentarzy, bo nie lubię, jak rusza się moich najbliższych.
matis892019.08.28 17:20
Agnieszko lewaczko, przecież wiesz że nie obrażam nigdy Ciebie, ani tym bardziej Twojej rodziny. Mamy inne zdania ale nigdy nie wyraziłem się do Ciebie z brakiem szacunku. Może i wyrażam się dosadnie, ale nigdy z brakiem szacunku do Ciebie jako lewaczki i nigdy ze złymi życzeniami. Mimo że od lewaków często to spotykałem do siebie, to ja nigdy nie stosuje tej lewackiej metody. Ona jest przeciwko Jezusowi Chrystusowi jak i w drugą stronę wspieranie grzechu i zła. To fajnie że dzieciom przybliżyłaś tym nieba. Ale z drugiej strony przecież wiemy że lewakoateiści walczący z Bogiem też dzieci wysyłają do KOmunii Św.. jak żona lewakoateisty Adamowicza. To dobrze, bo dzieci niewinne. Ale nie potrafię zrozumieć jak lewakoateiści walczą publicznie z Prawem Boga, dla prawa antychrysta przeciwko Bogu, a dzieci słusznie wysyłają do sakramentów aby dać id dostęp do życia wiecznego w raju u Boga, nie u szatana.
DANIEL2019.08.28 18:06
Agnieszko sam chrzest to za mało, jest kwestia wychowania, to znaczy czy przekażesz im wartości chrześcijańskie, inaczej to nie ma sensu. Piszesz o sobie lewaczaka, nie wiem czy jest Ci po drodze z wartościami chrześcijańskimi i czy chrzest nie był tylko dlatego że taka tradycja. No ale to już Twoja sprawa.
Sebastian Lorenc2019.08.28 18:11
Piszę o sobie "lewaczka" bo się przyzwyczaiłam do tego, jak jestem tu nazywana. Tak naprawdę nie wiem co to oznacza. Wystarczy nie popierać Partii i nie oglądać telewizji publicznej, czy jeszcze trzeba spełnić jakieś warunki? A, własnie, jeszcze nie nazywam innych ludzi zarazą i nie nawołuję do ich niszczenia, zabijania, wyrzucania z Polski.
matis892019.08.28 18:35
Lewaczko Agnieszko. Wystarczy przeczytać Słowo i Prawo Boga. Wspierasz sodomię i prawo antychrysta przeciwko Bogu, wspierasz grzech przeciwko Bogu dla antychrysta. I masz zamiar udawać głupią lewaczkę dalej ?
Sebastian Lorenc2019.08.28 18:39
I na tym Mati kończą się rozmowy z Tobą. Chyba jednak lepiej Cie unikać.
matis892019.08.28 18:55
No właśnie lewaczko Agnieszko. Bóg w swoim słowie jednoznacznie potępią sodomię, a Ty dla antychrysta chcesz sodomię bronić jawnie i publicznie przeciwko Bogu. Wypowiadasz publicznie wojnę Bogu, przeciwko Niemu, a jednak pod Boga chciałabyś się podpinać jako wróg Jego Słowa. Zastanów się nad sobą Agnieszko, po której stronie stoisz. Bo obecnie wybierasz stronę antychrysta jawnie przeciwko Bogu, a chciałabyś grać jakąś udawaną lewaczkę wspierającą Boga nie szatana. w jawnym publicznym fałszu przeciwko Bogu. Grzech jest zrozumiały dla każdego, ale Ty jako lewaczka grzech i zło chcesz nazywać dobrem dla antychrysta w wojnie z Bogiem.
Sebastian Lorenc2019.08.28 19:01
Jestem jaka jestem, niczego nie udaję i z nikim nie toczę wojen. Ogarnij się Mati, bo pogrążasz się w jakiejś paranoi. Świat nie jest czarno-biały, a ludzie nie dzielą się na złych lewaków i dobrych katolików. Może wyjedź gdzieś, poza swoje miasto/wieś, poza Polskę, zobacz jak żyją ludzie, to Ci pomoże.
matis892019.08.28 19:16
Lewaczko Agnieszko. Problem jest jeden. Jako czysta lewaczka chciałabyś grać umiarkowaną lewaczkę, nawet trochę podpinającą się pod katolicyzm. Po co co Ci ten jawny fałsz i obłuda ?? Przecież jawnie i publicznie wypowiadasz wojnę Słowu Boga dla prawa szatana i antychrysta. PO co to grasz ??? Bóg jedyny w Trójcy i Syn Boży Jezus Chrystus jawnie i dobitnie potępia sodomię w Swoim Słowie. Ty jawnie przeciwko Bogu sodomię wspierasz już jako ruch. Co Ty chcesz tu zafałszować Agnieszko, jak jawnie i publicznie wypowiadasz wojnę Bogu, chcąc się pod niego podpinać jawnie fałszywie.
Sebastian Lorenc2019.08.28 19:18
Niestety znowu piszesz to samo, nie da się z Tobą rozmawiać, absolutnie, to moje ostatnie zdanie do Ciebie na tym portalu. Trzymaj się Mati.
matis892019.08.28 19:42
O to jednak znowu lewaczka nie chce rozmawiać z katolikiem niż w drugą stronę. Sprawa jest prosta. Wypowiadasz jawnie i publicznie po lewacku wojnę Bogu u Jego Słowu, trochę pod Tego Boga chciałabyś się podpinać jako lewakoateistka, ale publicznie i jawnie z Nim walczysz. Więc jak ktoś to wypomina, w szacunku dla Twojej osoby, pyta, to lepiej po lewacku uciec bo sama wiesz że wypowiadasz jawnie i publicznie wojnę Bogu, co widzi każdy. Agnieszko lewaczko, myślałem że masz większe standardy od reszty lewakoateistów. A moje pytania były banalne, bo i banalnie walczysz z Bogiem, Jego Słowem i Prawem. Nie potrafisz się do tej swojej aberracji odnieść więc chcesz grać obrażoną, choć nigdy Cię nie obrażałem, ale wiesz że nie masz racji i chcesz uciekać jak lewacy. w tej sytuacji to Wy lewaki się obrażacie bezpodstawnie, ja na pewno nie jestem obrażony na Ciebie. To takie słabe.
K.2019.08.29 8:07
weź ty sie lepiej nie wypowiadaj. Jesteś lewacką zdzirą, nie zmienisz tego. Może mieć cię każdy, bo lewackie zdziry nie mają moralności. Dzieci też nie rodzą bo je od razu wyskrobują. To wasze wartości. żebyście wszystkie sczezły w piekle. Nawet do kobiet podobne nie jesteście
emeryt2019.08.29 9:35
No co też pan K.kropeczka nie powie! Niech juz K.kropeczka nie szerzy takich herezji.
Stifr2019.08.29 10:18
Zastanawiam się, jak można mieć tak wykrzywiony i oparty na fałszywych stereotypach pogląd na świat? Jakieś wskazówki?
Wania bolszewik2019.08.28 13:33
Ja jestem za tym by na zyczenie takiego durnia anulowac wszystko czego sobie zyczy.Mowia ze nie wszystkim chrzest sie przyjmuje i niektorym trzeba trzeba to robic kilka razy
Sebastian Lorenc2019.08.28 13:42
To może mi się nie przyjął ;) ?
emeryt2019.08.28 13:53
Chrzest cxzasem się ne przyjmuje, ale przytrafia się to właściwie tylko Żydom.
Sebastian Lorenc2019.08.28 17:07
Widzisz, to może nawet nie wiem, że jestem Żydówką, ale przynajmniej wiadomo dlaczego jestem taka piękna i mądra, Żydówki podobno z tego słyną. Czyż nie, antysemito? :) :) :)
K.2019.08.29 8:12
Piękna i mądra? Ktos cię chyba okłamał babochłopie lewacki
anonim2019.08.28 13:25
Lewactwo to tępa, zabobonna dzicz stepowa.
2019.08.28 13:34
Weź Niepier­dol i popij szklanką zimnej wody.
Tymitu2019.08.28 14:44
A ty pustaku zamkni swój zlew.
Padalec2019.08.30 13:47
Skąd pomysł, że tylko lewacy nie popierają chrzczenia dzieci? Czy centrowiec, prawicowiec lub osoba apolityczna nie może być temu przeciwna? Jeśli nie, czy nie jest to aby dychotomia myślenia?
Michał Pasierb 2019.08.28 13:21
Zabić dziecko nawet tuż przed narodzeniem jest ok ale ochrzcić to gwałt.......Kto nie widzi jaka to chora ideologia jest niespełna rozumu ...i tacy chcą narzucić innym swoje godne ubolewania poglądy...Dzięki BOGU Polacy wiedzą w czyją stronę się zwrócić, póki nie jest za późno.
Człek2019.09.3 13:17
No ale skoro ci biedni ludzie twierdzą, ze "aborcja jest w obronie życia" (jedno z haseł czarnego zlotu potępieńców) to jakie można mieć wątpliwości co do stanu ich umysłów... ... i stanu ducha co gorsza... Ale w końcu to każdy sam musi podjąć decyzję za siebie po której staje stronie. PS: zastanawiałęm się, czy nie miało być "aborcja w obronie rzyci" tylko zrobili literówkę...
Katol2019.08.28 13:20
Co to ta apostazja, coś z apostołem?
anonim2019.08.28 13:18
Dzieci nie odpowiadają za czyny rodziców. Mi na przykład jest dokładnie wszystko jedno czy mnie polano wodą w kościele czy w łazience, ale nie chcę aby kościół nabijał swoje statystyki wiernych moją antyklerykalną osobą.
anonim2019.08.28 13:23
A może ciebie polali wodą ze spłuczki w toalecie, osobo antyklerykalna.
Wania bolszewik2019.08.28 13:28
Ciebie to koszerna wodka polewali
CIPAK2019.08.28 13:12
Apostazja nie anuluje chrztu - to jest "prawda" dla wiernego! Dla ateisty to akt bez znaczenia.
Katol2019.08.28 13:19
Dlatego ateista nie potrzebuje apostazji
anonim2019.08.28 13:21
To po co robicie taką szopkę z apostazji, jak to dla was bez znaczenia.
Botis2019.08.30 8:55
To nie jest kwestia wiary i sakramentów, a odcięcia się od instytucji koscioła nawet symboliczne.
02019.08.28 13:12
jest dużo na rzeczy skoro te puste teczowe gile tak głośno skomlą
Mateusz2019.08.28 13:05
Świetna ''riposta'', szkoda tylko, że rodzice jak i dziadkowie zostali poddani katolickiej indoktrynacji w bardzo podobnym wieku, w efekcie rodzice pod wpływem tej sekty świadomie, lub nie zaczynają werbować kolejnych członków poddając ich jednocześnie podobnej indoktrynacji. Winić rodziców za czyny wykonane pod wpływem indoktrynacji, to zwykłe sk********two, ale co ja się dziwie, ci czarni sekciarze są bezkarni.
emeryt2019.08.28 13:50
Szkoda tylo, że "mateusz" został poddany lewackiej indoktrynacji, w efekcie czego pod wpływem Sekty LGBT świadomie zaczyna werbowac kolejnych członków poddając ich jednocześnie podobnej indoktrynacji.
Mateusz2019.08.28 14:00
A skąd ta pewność, że jestem zwolennikiem LGBT?, masz na to jakieś dowody poza typowym katolskim pie*******em?. Zgaduję, że nie więc, ruchy do kościółka wyklepać wierszyk, i przeprosić czarnego za pomawianie bliźniego.
emeryt2019.08.28 14:11
Takich jak ty nie ma o co pytać. Wystarczy że palniesz jedno zdanko i juz wiadomo wszystko. Od twoich "poglądów" nt. przekopu mierzei wiślanej, poprzez konstytucję na aborcji skończywszy. Kij ci w duszę, jeśli w ogóle masz jakąś duszę.
amor Patria nostra lex2019.08.28 14:28
Typowe ateistyczne pie.....nie! Jak się o czymś nie ma pojęcia ... nie należy się wypowiadać.
Maciek Arczyński2019.08.28 18:00
@Mateuszku Słuchaj tłuku. Ja jestem tym pokoleniem, które jak piszesz, zostało poddane indoktrynacji czarnych. Gdyby nie ta indoktrynacja, za możliwość której poddaniu się, wielu płaciło własnym życiem czy to z duchownych czy ze świeckich to dzisiaj byś mieszkał w jednej z republik radzieckich. Matole i debilu pamiętam przemówienia wielogodzinne przemówienia Gomułki. Widzę, że pragniesz to przeżyć łącznie ze stanem wojennym. G... wiesz i życiu i się mądrzysz. Kiedyś mi taki jeden głupiomondry jak Ty napisał, że emeryci, dzieci i bezdomni to darmozjady. Pomijając fakt, że wbrew pozorom nie trudno zostać bezdomnym i to nie przez alkohol to zapytałem się go grzecznie czy swoich rodziców jeśli są emerytami podda eutanazji a i sam może przeprowadzi takową na sobie w stosownym wieku, no i czy się wziął jako dorosły z księżyca? Minęło parę dobrych lat a odpowiedzi jak nie było tak ni ma. Wy lemingi co macie "wyssane z mlekiem" Owsiaka myślenie "róbta co chceta" potraficie tylko bredzić.
Maciek Arczyński2019.08.28 18:09
Errata: Powinno być: 1) "...pamiętam wielogodzinne przemówienia..." 2) "G... wiesz o życiu..." 3) "nietrudno"
jozef2019.08.28 19:36
Przez ciebie przemawia nienawiść do drugiego człowieka. Jesteś złym człowiekiem.
Maciek Arczyński2019.08.28 20:08
Lata mi i powiewa co myślisz na mój temat. Ów Mateuszek bowiem obraża pamięć pomordowanych w katowniach UB-eckich. Obraża pamięć ks. Jerzego Popiełuszki, któremu Jerzy Urban zarzucał mowę nienawiści. Biorąc pod uwagę treść Twojego wpisu, bez emocji mogę się do Ciebie zwrócić per UB-eku.
Ignacy Loyola2019.08.28 19:49
Witam Panie Mateuszu. Z tego co Pan pisze, wnioskuje, że zna Pan doskonale historię. To mnie cieszy bardzo. Ale wygodnie mówić o faktach które są wygodne, tworzą obraz obrońcy narodu i polskości. Ale tak nie do końca jest. Przykładów w naszej całej historii jest bez liku jak KK szkodził Polsce. od czasów
Maciek Arczyński2019.08.28 20:03
Z Ciebie taki Loyola jak ze mnie cysorz chiński. I nie mam na imię Mateusz. Nawet czytać nie potrafisz.
Ignacy Loyola 2019.08.28 21:44
Co do mojego czytania. Z nim wszystko ok tylko pokazuje Ci, jak ty dobrze czytasz wypowiedzi innych. Czyli nic a nic. co do tego, że z Ciebie "cysorz " co to za słowo? Ale czemu uciekasz od głównego tematu? Chyba brakuje Ci argumentów. Piszesz ogólnikami, brak logiki. Ignacy Loyola poczytaj o człowieku a domyślisz się czemu taki pseudonim
emeryt2019.08.28 23:41
Cysorz to ma klawe życie Oraz wyżywienie klawe Przede wszystkim już o świcie Dają mu do łóżka kawę A do kawy jajecznicę A jak już podeżre zdrowo To przynoszą mu w lektyce Bardzo fajną cysorzową
Mateusz2019.08.29 1:53
Aha, czyli chcesz mi powiedzieć, że ''Imperium'' komunistyczne ugięło się pod protestami?, żądaniami? jakieś sekty?, serio?. Ja wiedziałem, że nie mam do czynienia z człowiekiem o otwartym umyśle, ale teraz nie mam wątpliwości, jesteś jedynie jednym z wielu pionków katosekty, który każdego ''nie swojego'' uznaje za wroga, brzmi znajomo pajacu?. Tak myśleli komuniści, i pod tym względem nie różnisz się niczym. Żegnam.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:41
Jesteś głupi gówniarz, z naciskiem na głupi.
Stifr2019.08.29 10:16
Bardzo chętnie dowiem się, jak się werbuje do LGBT? :)
Człek2019.09.3 12:47
Polecam na początek program "edukacji" (deprawacji) seksualnej oraz zalecenia WHO. Potam polecam film "demony seksu" z ks. Glasem.
Wiktoria2019.08.31 16:42
Drogi Mateuszu, faktycznie to w jakiej wierze jesteśmy wychowani zależy od naszych rodziców, ale na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że ludzie też sami wybierają, jak to nazywasz, "sektę". Ja zostałam ochrzczona jako dziecko, ale poźniej było już moją wolą czy będę chodzić do kościoła/modlić się/ czy uczęszczać na lekcje religii. Porzuciłam Kościół dosyć naturalnie bo dla dziecka są ciekawsze rzeczy niż niedzielna Msza. Ale w pełni świadomie wróciłam do niego w wieku 20 lat. W tym momencie jestem 23-letnią szczęśliwą dziewczyną, absolwentką najlepszego Uniwersytetu Medycznego w naszym kraju i z rozpoczętym kolejnym kierunkiem studiów. Nie uważam siebie za osobę o ograniczonych poglądach, nie dyskryminuje nikogo ze względu na jego wiarę czy jej brak, czy też orientacje seksualną. Każdy z nas ma jedno życie i decyduje jak je przeżyje. Dla Ciebie może być to kolejny katolicki bełkot, ale proszę tylko żebyś następnym razem może troche lepiej ważył słowa wypowiadając się o ludziach wierzacych, nie tylko o katolikach, ale o ludziach innych religii. Każdy z nas ma prawo do życia według swoich zasad i wyrażania swoich poglądów, jednak róbmy to w sposób, który nie urazi odbiorcy, a wszystkim bedzie się żyło lepiej. Pozdrawiam
anonim2019.09.3 17:40
I wlasnie w tym komentarzu widac tolerancje I nowoczesnosc hahaha winszuje I pozdrawiam MATEUSZA oraz wielu innych tolerancyjnych I oswieconych
jula2019.08.28 13:00
Narracja LGBT jest emocjonalna,patetyczna,egzaltowana,używa pojęć nieadekwatnych do sytuacji,nieprawdziwych.Oparta o pomieszanie pojęć dla zakrycia własnego pomieszania.Nieprawda,fałsz i kłamstwo to baza LGBT.
02019.08.28 13:08
dooookladnie, nie dość ze kłamia w zywe oczy to jeszcze jezory slinią na nasze dzieci i chca ich uczyc brandzlowac sie w szkole zamiast rachować i czytać zasrane zboki spod teczowej szmaty!!!
anonim2019.08.28 13:37
Obok "Juli" to ty chłopie w życiu nawet nie stałeś. Czas opuścić szafę.
zz2019.08.28 19:51
oni narzucają swój język, nomenklaturę, ale co gorsza my temu ulegamy, bo jako chrześcijanie powinnismy na zboczeńców (za Biblią) mówić - sodomici, a my, jakże często dając się zwiesć temu lewackiemu językowi, nazywamy ich geje, lesbijki itd. albo "środowiska lgbt" a to przecież ŚRODOWISKA SODOMITÓW!!!
Padalec2019.08.30 13:37
Nie widzę związku z tematem artykułu, wszak nie trzeba popierać ruchu LGBT, by być przeciwnym chrzczeniu dzieci.
Hak Ci w smark2019.08.28 12:54
KK ma jak najbardziej uprzywilejowana pozycję w naszym kraju (a i tak u młodych przegrywa) pod względem finansowym jak i układów że wszystkimi partiami. Gdyby na religię były zapisy to sprawy by nie było bo nikt by nie chodził. Taka prawda.
02019.08.28 13:06
i bys sie facet zdziwił i to bardzo taka prawda
Michał Pasierb 2019.08.28 13:14
Też tak uważam...
Hak Ci w smark2019.08.28 13:26
A to zdziwienie to czym wytłumaczysz? Młodzież nie granie się do kościoła. Zobacz ile oaz przetrwało na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ile młodych jedzie na przystanek Jezus czy co tam macie za imprezy. Kościół jest już wyłącznie użytkowy. Służy do ślubów, chrztu i pogrzebów. Jakby Ci było mało to zobacz najnowsze dane o ilości ludzi aplikujących do szkoły Rydza. 7 osób na semestr w naborze na niektóre kierunki. Fakty są mojej stronie.
emeryt2019.08.28 13:58
Fakty nie sa po twojej stronie Disiejsze pokolenie maturzystów to zaledwie 55% tego z roku 2000, a tak naprawde mniej niz połowa, bo ludzie uciekali na zachód spod władzy PO i reszty bandytów.
Hak Ci w smark2019.08.28 14:14
Po pierwsze naprawdę myślisz, że Ci ludzie którzy wyjechali za zachód to wrócą i będą Kościoły zapełniać? A po drugie największa fala emigracji była w latach 2004-2006, z kawałkiem roku 2007.Mam Ci powiedzieć jaka partia była wtedy u władzy czy sam sobie sprawdzisz?
emeryt2019.08.28 14:35
U władzy była Banda Czworga, a system opresji i ucisku trwa do tej pory. O tym, że fala ruszyła po otwarciu granic, a nie z powodu pisu, szkoda przypominać.
Hak Ci w smark2019.08.28 14:45
I jak ten system opresji i ucisku wygląda? KK ma w naszym kraju wszystko i od lat jest ponad prawem. Dlaczego, księża nie są ujęci w liście pedofili Ziobry? Dlaczego nie ma kontroli nad funduszem Kościelnym? To jest zwykła wymówka, ludzie przestają chodzić do Kościoła. Czeka nas to samo co Irlandię. Stosujesz wobec PiS i PO podwójne standardy. Wiesz jak się to nazywa?
emeryt2019.08.28 16:26
System opresji i ucisku wygląda tak, że osoba pracująca na etacie jest ograbiana z grubo ponad 80% wypracowywanego dochodu. W latach 90-tych Instytut CAS podał, że z 83%.
Hak Ci w smark2019.08.28 16:41
To nie jest jeszcze system opresji i ucisku. Tak działa Państwo które jest po prostu źle prowadzone. A bedzie tylko gorzej. Co to ma do KK?
emeryt2019.08.28 18:09
Uważasz że obrabowanie Podatnika z 83% dochodu, czyli pozostawienie mu 17% tego co zarobił, nie jest uciskiem? Dla normalnych ludzi jest uciskiem, no ale lewacy wszystko usprawiedliwią, ponieważ ich bożkiem jest lewiatan.
Hak Ci w smark2019.08.28 18:36
Nie, uważam że to zła decyzja sprawujących władzę. Mnie to może tak nie boli bo b.dobrze zarabiam i mogę sobie żyć wygodnie. Co do kradzieży - miłościwie rządząca partia pozdrawia zapewne takich jak Ty ZUSem za 1500 zł. To jest dopiero kradzież.
emeryt2019.08.28 22:27
To nie sa złe decyzje, tylko decyzje głęboko przemyślane. Złe one są dla nas.
Karol2019.08.28 20:25
Ci młodzi co uciekli z kraju za granicę do kościoła nie latają bo presji ze strony wioski nie mają.
emeryt2019.08.29 2:20
Nic nowego pod słońcem. Wszelkie migracje i przesiedlenia powodują dramatyczny wzrost wszelkich patologii, narkomaniii, pijaństwa, prostytucji i przestępczości.
Katol2019.08.28 13:18
Są zapisy. Taka prawda.
Hak Ci w smark2019.08.28 13:30
Nie ma zapisywania się na religię. Można się wypisać jedynie za pomocą pisemnego oświadczenia. Dlatego jest przymus aby religia była ostatnim albo pierwszym przedmiotem czego i tak czesto sie nie szanuje. Kłamstwo to grzech Katolu
leszczyna2019.08.28 16:42
Jest zapisywanie się na religię: albo rodzice zgłaszają udział dziecka, albo starszy uczeń sam się zgłasza. Nie ma przymusu, żeby religia była na początku lub na końcu zajęć. Lepiej poznaj realia szkolne.
Hak Ci w smark2019.08.28 16:59
Może znam je lepiej niż myślisz? Dyrektorzy szkół powinni umieszczać religię/etykę na początku lub na końcu planu zajęć na dany dzień, ze względu na to, iż są to zajęcia nadobowiązkowe. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje realną dobrowolność uczestnictwa. Niedawno w jednej że szkół Katechetów została wychowawcą co również nie powinno mieć miejsca. To by było na tyle jeżeli chodzi przestrzeganie prawa co do świeckości szkół.
leszczyna2019.08.28 17:11
Powinni to nie znaczy, że muszą. Różne zajęcia nadobowiązkowe są różnie rozmieszczone w planie zajęć. Trudno tak zrobić, że wiele klas ma na tej samej lekcji ten sam przedmiot. Miejsce lekcji w planie nie ma związku z realnym uczestnictwem. Nie ma rozliczania ucznia z chodzenia na religię, a na świadectwie nie jest napisane, czy miał etykę czy religię, a jeśli religię, to jaka to była religia. Jakie prawo oświatowe nakazuje szkołom "świeckość"?
Hak Ci w smark2019.08.28 17:21
art. 25 ust. 2 Konstytucji RP, brzmiący: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym”. I w tej swobodzie jest pies pogrzebany bo nie zawsze wygląda to jak powinno.
emeryt2019.08.28 20:35
Władze programowo 'laickie' nigdy nie sa 'bezstronne', bo Humanizm Laicki to wyjątkowo podłe, agresywne i nietolerancyjne wyznanie.
Hak Ci w smark2019.08.28 20:57
Nie był byś sobą jakbyś nie zrobił z siebie ofiary. Widzisz w innych odbicie swoich zamiarów stąd wydaje Ci się, że nie ma czegoś takiego jak obiektywizm.
emeryt2019.08.29 2:15
bezstronnośc czy tez obiektywizm nie ma co do zasady związku z religią, a ktos kto taki związek sugeruje, daje dowód własnego braku bezstronności. Każda decyzja musi opierać się na jakimś systemie wartości a nie ma najmniejszych powodów, aby uznać wartości laickie za w czymkolwiek lepsze od wartości katolickich. Bezstronnośc to po prostu brak wypytywania osoby o jej religię, poza uzasadnionymi przypadkami. Bezstronnośc to np. brak wnikania w wyznanie przy wydawaniu pozwolenia budowlanego. Bezstronność w oczywisty sposób nie oznacza braku dyskryminacji, ponieważ na przykład jeśli nie można odmówić pracy katechety ateiście, prawa katolickich dzieci byłyby zanegowane. Dlatego szkoła ma w analogicznych sytuacjach wręcz obowiązek dyskryminować osoby niebędące okreslonego wyznania.
leszczyna2019.08.28 21:38
"Prawo oświatowe" to Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. wg "Ustawy o systemie oświaty" z dnia 7 września 1991r. Nie ma tam regulacji dotyczących spraw światopoglądowych. Również Konstytucja nie nakazuje świeckości w szkołach, rozumianej jako strefa bez religii. Nie zrozumiałam, czy uważasz prawo polskie za niedobre czy za źle wykonywane. Co twoim zdaniem powinno by się zmienić?
Bianka2019.08.28 23:34
Leszczyna, nie masz racji w wielu przypadkach. Mój syn nie uczęszczał na religię, a religia była w środku zajęć zamiast na pierwszej czy ostatniej lekcji. No i syn snuł się po szkole. Rozmawiałam z dyrektorką szkoły na ten temat to mi poradziła aby syn zaczął uczęszczać na religię to i szkoła i ja nie będziemy mieli problemu. Raz syn wybrał sie na taką lekcję. Zasypał księdza pytaniami i dowodami na to, ze katolicy mają Pismo święte w dudzie. Klasa miała ubaw po pachy, a ksiądz poradził synowi aby więcej juz na religię nie przychodził. Wkrótce do syna dołączyli koledzy. I choćby dlatego własnie religia jako przedmiot nieobowiązkowy powinna być po zajęciach głównych. Nie masz racji twierdząc, że zajęcia nadobowiązkowe sa rozmieszczane różnie w planie zajęć.Odbywają się po lekcjach, a nie w trakcie. Jesteś nauczycielką?
leszczyna2019.08.29 9:19
W ilu przypadkach nie mam racji? Opisałaś zdarzenia związane ze swoim synem, to ja Ci opiszę związane z moim. Nasza publiczna szkoła podstawowa jest wskutek reform przeładowana i w r.szk. 2018/19 pracowała na 2, a praktycznie na 3 zmiany. Lekcje zaczynały się o 7.30, kończyły o 17.40. Nie było wielu kółek, bo kiedy? Mój syn chciał chodzić na zajęcia teatralne, ale nie mógł, bo odbywały się w czasie, gdy on miał swoje lekcje, a inne dzieci i prowadzący teatr mogli, bo była gdzieś wolna sala. Na gimnastykę korekcyjną czekał, bo miał okienko. Dzieci z klas 1-3 czekały w liczbie 180 na salę na swoje zajęcia popołudniowe, bo rodzice szli do pracy i nie mieli ich z kim zostawić w domu. Moje uwagi do @Hak Ci w smark wynikały ze szkolnej praktyki, którą znam jako matka. Mój rozmówca nie odwołał się do żadnego prawa oświatowego, więc sama poszukałam. Są rozporządzenia MEN w sprawie nauczana religii, znalazłam to ministra Handke`go z lat 1998/98 i aktualne z 7 lipca 2017r. Nie ma tam wymogu, by religia była na 1 lub ostatniej lekcji. Jest za to nakaz zajęcia się szkoły dziećmi, które nie chodzą na religię lub etykę. To, że Twój syn błąkał się po szkole, gdy jego klasa miała religię, nie skutkiem nie wykonywania przez szkołę rozporządzenia MEN. Można skarżyć w organie prowadzącym lub od razu w kuratorium. PS. Twój syn, jak piszesz, przyjął zalecenie dyrektorki do pójścia na lekcję religii do zakłócenia toku zajęć. Jak na nieobytego z religią wykazał się dużym zainteresowaniem tematem, skoro dysponował dowodami na złe odnoszenie się do Biblii przez katolików. Skąd je zebrał i przekonująco ubawił nimi klasę? Skoro ksiądz poradził, by Twój syn nie chodził jednak na religię, to co zrobiła dyrektorka tym razem? Jej obowiązkiem wynikającym z prawa oświatowego było zagospodarowanie czasu ucznia, a nie podrzucanie go na zajęcia, na które nie chciał chodzić.
leszczyna2019.08.29 10:02
Przepraszam za pomyłki: jest: 1998/98, powinno być: 1998/99 oraz jest: nie skutkiem nie wykonywania, powinno być: jest skutkiem niewykonywania.
Hak Ci w smark2019.08.28 17:12
Żeby nie było mojego baranka bez wiedzy rodziców wpisano na listę uczęszczających na religię. Oświadczenie zgubiono.(?) Sama forma składania oświadczenia jest jak najbardziej ok, ale niech będzie respektowana. Nawet matura z religii nie powinna przeszkadzać w takim wypadku.
leszczyna2019.08.28 21:12
Jeżeli w szkole zgubiono dokument, to panuje tam bałagan. Niedobrze. Trzeba się domagać swego i wypisać z religii, jeśli ktoś tam trafił wbrew sobie czy rodzicom.
Reytan2019.08.28 13:50
Qurwy komunistyczne,naszych katow ,milionow naszych braci,nalezy pozbawic obywatelstwa polskiego.
Hak Ci w smark2019.08.28 13:55
Ale co Reytan sam chcesz się pozbawić obywatelstwa? Tak się nie da
asder2019.08.28 15:24
No a kim są dzisiaj młodzi? Kaleki jednokomórkowe. Dziwię się że jeszcze pieluch ni noszą.
Hak Ci w smark2019.08.28 15:27
Portretowanie młodzieży w taki sposób jest bardzo krzywdzące. Tak czy siak to oni zbudują świat dla siebie i przyszłych pokoleń.
emeryt2019.08.28 15:55
Oni niczego nie zbudują. Są do tego organicznie niezdolni, bo i taki jest prawdziwy cel Wychowania Krytycznego. Ukształtowanie tłuszczy ludzi "pozbawionych właściwości", bezwolnych, wycofanych, lękliwych, zastępowalnych jak bydło na pastwisku.
Hak Ci w smark2019.08.28 16:47
ZERRO nie przenoś swoich doświadczeń na innych ludzi. Pracujesz chociaż z młodzieżą by dokonywać takich osądów ? Przecież to poprzednie pokolenia wychowywały młodzież w kulcie skrajnego oportunizmu bo "co ludzie powiedzą".
Anna2019.08.28 17:13
Teraz wiadomo dlaczego IQ mlodych ludzi jest o 7 punktow nizsze niz rodzicow i dziadków
Hak Ci w smark2019.08.28 17:25
skąd taka informacja?
emeryt2019.08.29 2:30
Wiadomo to z badań - efekt flynna się odwrócił, najinteligentnejsze pokolenie w dziejach ludzkości przyszło na świat w latach 70-tych. Potem Władze dostrzegły problem i zaordynowały serie szczepionek z neurotoksynami aby poskromić zbyt mądre społeczeństwo. Sytuacja została opanowana i dzisiejsze małolaty są o nawet 20 pkt IQ głupsze od tych ze szczytu.
trzaska2019.08.29 8:04
Poco kościołowi tacy katolicy jak Ty Tylko psują mu reputację i winy niewierzącego przypisują katolikom,a tacy jak Ty nic z nim nie maja wspólnego. Wiara to nie KASA której tak zazdrościsz ale miłość Boga i Bliźniego.
Moni2019.08.28 12:45
Tęczowym degeneratom nic do tego w jakiej wierze rodzice chrzczą i wychowują swoje dzieci. My, wierzący, ochrzczenie własnego dziecka i wychowanie go w duchu naszej wiary traktujemy jako zapobieganie temu, by nie trafiło ono w sferę sprzecznych z naturą wpływów tych od tęczy skradzionej całej cywilizacji. Tę kradzież też kiedyś rozliczymy. Na razie ze strachu tęczowi pozbawili ją jednego koloru i udają, że to nie o tęczę chodzi.
Hak Ci w smark2019.08.28 12:57
Uważasz, że.jak ochrzcisz dziecko to zapobiegniesz temu czy będzie ono gejem, lesbijką bądż ateistą? Nikt Ci tęczy nie skradł, weź dorośnij.
emeryt2019.08.28 14:01
Oczywiście. Wychowanie zdala do mizamatów Sekty LGBT zapobiegnie zboczeniom w ponad 90 procentach.
Hak Ci w smark2019.08.28 15:32
Jakby to była prawda to w społeczeństwie nie było by osób homoseksualnych. Księża są przecież jak najdalej od ideologii LGBT, a ile jest tam zboków?
emeryt2019.08.28 15:58
W normalnym społeczeństwie występuje 0,5% 'naturalnych' homosiów i jeszcze 1% homosiów 'z wyboru' (najczęściej zgwałconych homoseksualnie w dzieciństwie) W społeczeńśtwie pod władzą Sekty LGBT odsetek zboczeńców, zależnie od zboczenia, rośnie nawet 25x. Wg badań może osiągnąć nawet ponad 20%. Bo wiesz, z małego dziecka, wziętego w obroty w wieku lat 4, można zrobić WSZYSTKO. Nawet 7-letniego geja.
lolek kremowka2019.08.28 13:37
TVP 2 bezlitośnie seksualizowała dzieci podczas festiwalu disco polo w Kielcach https://oko.press/tvp2-bezlitosnie-seksualizowala-dzieci-podczas-festiwalu-disco-polo-w-kielcach/ I TO WAS NIE OBURZA WY OBŁUDNICY???????
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.29 9:33
No właśnie. Tęczowe lewactwo uparło się na Kościół, a wychodzi, że to wszystko przez telewizję i je.banych artystów. Obłudnicy !!!
szeryf-adam2019.09.1 11:15
Masz nieszczęście, że nie urodziłeś sie w rodzinie, gdzie kapłanie ucza najważniejszego przykazania : przykazania MIŁOŚCI.... A wierni tego przykazania przetrzegaja .....<Jesli umiesz czytać ze zrozumieniem - to wiesz o czym myślę >>