01.12.17, 16:23zdj. screen Youtube

Co dalej z Petru?

Według nieoficjalnych informacji PAP, przed świętami były przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru, ma ogłosić decyzję dotyczącą swojej politycznej przyszłości. W przyszłym tygodniu będzie o tym rozmawiał z Katarzyną Lubnauer, nową liderką ugrupowania.

Już 16 grudnia Rada Krajowa wybierze zarząd Nowoczesnej. Lubnauer, tuż po tym jak została wybrana na przewodniczącą partii, poinformowała, że będzie rozmawiać z Petru w celu "wspólnego poszukiwania formuły, w której chciałby funkcjonować w Nowoczesnej". Były lider partii, po przegranej, potwierdził, że będzie rozmawiał z Lubnauer o dalszej współpracy, a z ugrupowania nie odejdzie. 

W ocenie członka zarządu Nowoczesnej, Pawła Rabieja, Ryszard Petru jest bardzo dużym atutem tego ugrupowania, dlatego warto, aby nowa liderka zawarła z nim pewnego rodzaju "sojusz strategiczny". Jak przypomniał Rabiej, Petru założył Nowoczesną i wprowadził ją do parlamentu, jest osobą rozpoznawalną w polityce, a także "dobrze zna się na sprawach gospodarczych i europejskich". Spotkanie Lubnauer i Petru nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, a termin zostanie ustalony po powrocie byłego lidera Nowoczesnej z kongresu Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), która w weekend w Amsterdamie wybierze nowe władze. Petru reprezentuje Nowoczesną, która należy do tej frakcji. Jeszcze jako lider, rekomendował na wiceprzewodniczącą ALDE Joannę Schmidt. 

yenn/PAP, Fronda.pl