14.08.20, 08:40

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela!

PIERWSZE CZYTANIE

Twoja sława była doskonała z powodu ozdób, w które cię wyposażyłem

Ez 16, 1-15. 60. 63

Czytanie z Księgi proroka Ezechiela

Pan skierował do mnie te słowa: «Synu człowieczy, zapoznaj Jerozolimę z jej obrzydliwościami i powiedz: Tak mówi Pan Bóg do Jerozolimy: Z pochodzenia i urodzenia swego jesteś z ziemi Kanaan. Ojciec twój był Amorytą, a matka twoja – Chittytką. A twoje urodzenie: w dniu twego przyjścia na świat nie odcięto ci pępowiny, nie obmyto cię w wodzie, aby cię oczyścić; nie natarto cię solą i w pieluszki cię nie owinięto. Żadne oko nie okazało współczucia, aby spełnić względem ciebie jedną z tych posług przez litość dla ciebie. W dniu twego urodzenia wyrzucono cię na puste pole – przez niechęć do ciebie.

Oto Ja przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię, jak szamotałaś się we krwi. Rzekłem do ciebie, gdy byłaś we krwi: Żyj, rośnij! Jak trawę na polu cię uczyniłem. Rosłaś, wzrastałaś i doszłaś do wieku dojrzałego. Piersi twoje nabrały kształtu i włosy twoje stały się obfitsze. Ale byłaś naga i bez okrycia.

Oto przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię. Był to twój czas, czas miłości. Rozciągnąłem połę płaszcza mego nad tobą i zakryłem twoją nagość. Związałem się z tobą przysięgą i wszedłem z tobą w przymierze – mówi Pan Bóg – stałaś się moją. Obmyłem cię wodą, otarłem z ciebie krew i namaściłem olejkiem. Następnie przyodziałem cię wyszywaną szatą, obułem cię w trzewiki z miękkiej skórki, opasałem bisiorem i okryłem cię jedwabiem.

Ozdobiłem cię klejnotami, włożyłem bransolety na twoje ręce i naszyjnik na twoją szyję. Włożyłem też pierścień w twój nos, kolczyki w twoje uszy i wspaniały diadem na twoją głowę. Zostałaś ozdobiona złotem i srebrem, przyodziana w bisior oraz w szaty jedwabne i wyszywane. Jadałaś najczystszą mąkę, miód i oliwę. Stawałaś się z dnia na dzień piękniejsza i doszłaś aż do godności królewskiej. Rozeszła się twoja sława między narodami dzięki twojej piękności, bo była ona doskonała z powodu ozdób, w które cię wyposażyłem – mówi Pan.

Ale zaufałaś swojej piękności i wyzyskałaś swoją sławę na to, by uprawiać nierząd. Oddawałaś się każdemu, kto obok ciebie przechodził.

Ja jednak wspomnę o przymierzu, które z tobą zawarłem za dni twojej młodości, i ustanowię z tobą przymierze wieczne, abyś pamiętała i wstydziła się i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas, gdy ci przebaczę wszystko, co uczyniłaś» – mówi Pan Bóg.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Nierozerwalność małżeństwa

Mt 19, 3-12

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?»

On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela».

Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz przykazał dać jej list rozwodowy i odprawić ją?»

Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».

Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić».

On zaś im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni, którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

Polak2020.08.14 15:25
Niemniej, jak pokazują przykłady np. Kurskiego albo Kaczyńskiej (czy jakiego nazwiska teraz używa) sekta katolicka nie ma żadnych problemów z udzielaniem rozwodów za pieniądze.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.14 12:24
wszystkie te bajeczki z biblii nijak się mają do tego co klechy wyprawiają z tym tzw. słowem bożym
Henry2020.08.14 12:35
Dla ciebie to bajki, jednak w chwili śmieci przypomnisz sobie to obrażanie Boga i "klechów" - nie będzie dla ciebie ratunku. Za życia każdy może pleść co mu ślina na język przyniesie - po śmierci zostanie osądzony a kara dla niego będzie straszna. Więc hulaj dusza - piekła nie ma.
fifi2020.08.14 12:04
Jezus to kłamca....sam rozdzielił małżeństwa apostołów powołując ich..... i miał łączenie swojego Ojca gdzieś
Anonim2020.08.14 12:23
To nie Jezus jest kłamcą tylko ty niedouczony jesteś .Poczytaj sobie ,myślenie nie boli na prawdę ,spróbuj ,a nie wypisujesz brednie .
Damian Szymczak2020.08.14 11:53
Do Natalja Siwiec. Samce są wśród zwierząt. U ludzi są mężczyźni. Którym należy się szacunek-dodam.
opty2020.08.14 11:14
Do " prawo myślących"; patrz na Siebie, będziesz w niebie!!!
Natalja Siwiec2020.08.14 9:11
Takie oddalenie to dla kobiety było zwykłą, samczą stygmatyzacją.
TwojaStara2020.08.14 8:57
Kurski! To do Ciebie!!!
ASTOM2020.08.14 11:01
"Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo." - widzisz tępa starucho co tu jest napisane? "chyba w wypadku nierządu" - i nierząd nie oznacza cudzołóstwa, bo cudzołóstwo jest określone kilka wyrazów później. Nierząd oznacza małżeństwo zawarte z pewnymi wadami prawnymi, co nie oznacza, że każde takie musi być zawarte nieważnie. Wszystko zależy od zgody małżeńskiej. Zasady te są określone w kanonie 1095 Kodeksu Prawa Kanonicznego w rozdziale "Zgoda małżeńska". Nie zabieraj ignorantko głosu w sprawach, na których się nie znasz.
Bogobojna2020.08.14 11:39
Pyskuj, pyskuj wszeteczniku! Bóg rozpozna swoich!
Anonim2020.08.14 8:55
Takie słowa krytyki do Marty Kaczyńskiej na frondzie?
Anonim2020.08.14 9:40
Kurski ,Kaczyńska ,no tak ,a to dobrze ,że u was tak po Bozemu żyjecie ,dzieci zapewne wszystkie śluby biorą kościelne i przykładnie żyją ,rozwodów nie ma ,pięknie ,że przykładnie żyjecie i wasze rodziny.
Mati2020.08.14 10:32
W przeciwieństwie do ww my nie powołujemy się na zasady, których nie przestrzegamy, co zatem ja mogę się rozwieść, ale są tacy, którzy uważają, że nie mogę, a nic im do tego.