18.05.19, 08:40

Cud gospodarczy trwa

1. W ostatnią środę odbyła się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapińskiego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które odbyło się w dniach 14-15 maja.

Prezes NBP podkreślił, że spodziewa się wzrostu gospodarczego w tym roku w wysokości aż 4,5% PKB, przy niskiej inflacji, poniżej celu inflacyjnego NBP ( określony na 2,5% z możliwym odchyleniem 1,5% w dół , bądź w górę), niskim poziomie bezrobocia i  zachowaniu równowag na wszystkich rynkach, a także pozytywnym bilansie handlowym i niskim deficycie na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego ( co oznacza ,że rozwijamy się w oparciu o własne zasoby finansowe).

W tej sytuacji prezes Glapiński jeszcze raz powtórzył, że według jego przewidywań stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie do końca jego kadencji i kadencji RPP (czyli do początku 2022 roku), a więc podstawowa stopa stopa procentowa pozostanie na poziomie 1,5% w stosunku rocznym.

Podkreślił, że to co się dzieje w polskiej gospodarce trzeba określić mianem cudu gospodarczego, bowiem wokół nas mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym, a w Polsce mamy ciągle bardzo wysoki wzrost gospodarczy, realizowany przy inflacji niższej niż cel inflacyjny NPB.

2. Przypomnijmy, że na początku maja na konferencji prasowej w Brukseli komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici poinformował, że Komisja podniosła prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce w tym roku aż o 0,7 pkt. proc z 3,5% PKB do 4,2% PKB i w roku 2020 o 0,4 pkt. proc. z 3,2% PKB do 3,6% PKB.

Moscovici nazwał ten wzrost spektakularnym i wyjaśnił, że zdecydują o tym 3 czynniki: wyższy niż spodziewała się Komisja wzrost gospodarczy w II półroczu 2018 roku, wyższy niż przewidywała Komisja wzrost polskiego eksportu, co oznacza wzrastającą konkurencyjność gospodarki, no i wreszcie trzeci czynnik stymulacja fiskalna między innymi poprzez rozszerzenie programu 500 plus i wypłatę 13 emerytury blisko 10 mln emerytów.

3.W ten sposób Polska będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE (po Malcie dla której prognoza wzrostu wynosi 5,5%PKB ), tyle tylko że Malta ma najmniejszą gospodarkę w UE i w zasadzie nie powinna być porównywana z naszym krajem

Jednocześnie Komisja obniżyła średnią prognozę wzrostu PKB w 2019 roku dla całej Unii do 1,4% PKB i do 1,7% PKB w roku 2020, co oznacza że nasza gospodarka będzie rozwijała się średnio 3 razy szybciej niż średnio Unia Europejska.
Komisja biorąc pod uwagę rozmiary pakietu stymulacji fiskalnej przedstawionego przez polski rząd (tzw. piątkę Kaczyńskiego), podwyższyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych w 2019 roku z 0,9% PKB do 1,6% PKB, a w roku 2020 z 1% PKB do 1,4% PKB, co oznacza, że deficyt ten będzie zdecydowanie niższy od tzw. fiskalnego kryterium z Maastricht wynoszącego 3% PKB.


4. Przy tej okazji należy zwrócić uwagę, że na polski wzrost gospodarczy składa się przede wszystkim popyt krajowy przy neutralnym wpływie eksportu netto na wzrost PKB w całym 2018 roku, co oznacza, że nasza gospodarka ma mocne wewnętrzne siły rozwojowe.


I właśnie, dlatego mimo sygnalizowanego spowolnienia w gospodarce europejskiej i światowej, które ma nastąpić w tym roku, prognozy wzrostowe dla polskiej gospodarki, są ciągle optymistyczne.


Wielu ekonomistów podkreśla, że wzrost PKB w Polsce w 2019 roku, będzie zapewne niższy niż w 2018 roku, ale właśnie ze względu na wewnętrzne czynniki rozwojowe, nie spadnie on poniżej 4%, a według NBP wyniesie aż 4,5% PKB (w budżecie na 2019 rok rząd przyjął ostrożne założenie, że wyniesie on 3,8%).

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Oloo2019.05.18 12:12
Szydło przy negocjacjach z nauczycielami mówiła że kasa jest pusta,brak pieniędzy i państwa Polskiego nie stać na podwyżki.
alcapone2019.05.18 9:42
Wyjaśniam. Nie cud, a normalność. Chiny przez ponad 30 lat miały roczne przyrosty PKB na poziomie ponad 10%, to był prawdziwy cud. Co najwyżej należy stwierdzić ze to Europa zachodnia dołuje, więc wypadamy nieźle na tym tle. Natomiast ten nasz niby cud to zwyczajne odbicie ( po zaprowadzeniu normalnej polityki gospodarczej i pieniężnej ) po latach kolejnych faz tzw. plany Balcerowicza, podczas których trwał regularny sabotaż polskiej gospodarki, ćwierć wieku rujnowania. Doznaliśmy wtedy strat ludzkich i materialnych porównywalnych z tymi podczas II Wojny Swiatowej. Ten plan był wspierany licznie i bardzo agresywnie ( kiedyś o mało co a bym został pobity z powodu krytyki tego planu ) przez środowiska obecnej Platformy Obywatelskiej. Oni co jasne na tym rabunku, szabrunku zarobili. Kiedyś mi pewien prawnik powiedział, że najlepszy biznes robi się na bankructwie, jak przed wojną ktoś został syndykiem masy upadłościowej to już siedział na tej masie aż do emerytury, nie było lepszej fuchy. Natomiast co do perspektyw rozwoju, to och nie ma. Ludzi brak, młodych co jasne. Za sprawą tego planu Balcerowicza roczna ilość urodzeń w Polsce spadła z 800 tysięcy do 400 tysięcy. Jesteśmy do tyłu tak o 10 milionów młodych ludzi, tego nam brakuje. Poza tym, nastąpiła likwidacja w zasadzie całej nowoczesnej bazy przemysłowej Polski ( tak jakby ktoś pedantycznie tego pilnował, obserwował, śledził, a dalej wskazywał palcem na dany punkt i wysyłał stanowcze polecenie do agentury w Polsce - ZLIKWIDOWAĆ. Jaki ma problem Morawiecki ze swoimi elektrycznymi samochodami? Że nie ma ani jednej polskiej firmy która produkuje samochody osobowe, bo najpierw trzeba po prostu produkować takie samochody, żeby robić elektryki. I tak jest wszędzie, to wszędzie wyłazi, to będzie nam ciążyć przez pokolenia, została przeprowadzona perfekcyjna akcja zdemolowania polskiej gospodarki.
Ela2019.05.18 9:39
Co za bzdury wypisują w komentarzach .Od 89 r.rządzą nami potomkowie motłochu sowiecko-żydowsko- polskiego, czyli specjalizujących się w odbieraniu majątku właścicielom , Polakom. Wszystkich potomków jest około 20% Należy robić swoje jak mówi Ewa Kurek .Morawiecki niech wreszcie przestanie się chwalić , śmiejąc się Polakom w twarz . Nasza gospodarka jest zrujnowana , jesteśmy montownią podzespołów koncernów zagranicznych.Pieniążki lądują za granicą a my mamy pensje głodowe nie mówiąc o emeryturach. Wszystkie pieniądze wędrują do" warszawki" .Mówić ,że teraz trzeba wesprzeć ścianę, wschodnią to tylko puste słowa.Trzeba zobaczyć jaki jest przekaz mediów, mówią co chcą i manipulują Polakami .Nawet przekazanie przez tv.info , która zmanipulowała , przekazując informację, że Morawiecki uczestniczył w sobotnim marszu anty 447. BZDURA < WIELKIE KŁAMSTWO .Jego tam NIE BYŁO. Gdyby Pis zależało na repolonizacji mediów to Kurski dawno był by odwołany i nie było by takiej cenzury wprowadzanej do internetu po prostu zamordyzm.ABW wykonuje to do czego nie jest powołana. Do atakowania ludzi w ich własnych domach oraz w ich zakładach pracy.Naczelnik państwa po to został wybrany żeby uśpić opinię polską w sprawie w/w ustawy.
Olej2019.05.18 9:36
Cud gospodarczy trwa ! Drzwi trzeszczą ! A pod drzwiami tłum napierających Żydów zaciera rączęta pokrzykując Oj ! Joj ! Oj ! Joj ! Interes się szykuje, złoty interes ! A słyszałeś Mosze wiadomości ? Nasz kapitał rośnie, wzrasta gospodarczo, Oj ! Aron, AAAAronnn ja takie wiadomości mam codziennie od samego źródła. Gdybym ja ich nie miał nie było by mnie tutaj.
Stanisław2019.05.18 9:27
Przed wczoraj Prymas Polak najważniejsza głowa kościoła katolickiego w Polsce udzieliła ważnego wywiadu w TVN, myślałem że to bedzie najważniejsze wydarzenie dla portalu katolickiego a zauważyłem tylko jeden mały artykuł a powinno to być szeroko komentowane a nie jakieś wystąpienia wyborcze polityków
stop zbok2019.05.18 10:32
Temat pedofili jest wystarczająco szeroko komentowany, aż uszy bolą i niedobrze się robi jak politycy okładają się tym tematem. Jak sępy walczą by na tym coś ugrać dla siebie. Lewactwo to wręcz dostaje orgazmu tak się podnieca. Można odnieść wrażenie że pedofilia w KK to dla nich tlen. O innych środowiskach - często własnych wylęgarniach zboczeń to nawet nie chcą słuchać jednocześnie forsują programy legalnej seksualizacji dzieci w szkołach i przedszkolach. Wrzeszczą w tym sejmie, szopki odstawiają, szkoda słów, żenada.
Stanisław2019.05.18 12:05
Co ty za brednie piszesz, czy katolicki portal nie powinien szeroko pisać o wypowiedzi prymasa przywódcy kościoła a nie o polityce, przecież on nie tylko o pedofilii mówił
nie dla marksizmu2019.05.18 9:11
Kto chce zobaczyć red. Janeckiego szczekającego w tylewzija niech głosuje na Konfederację !!! :))
PiS=UWbis2019.05.18 9:07
W PRLu takie sukcesy dla potomnych uwieczniano..Myślę, że "dobra zmiana" tak często sięga po wzorce z przeszłości, że możemy spodziewać się lada dzień serii znaczków upamiętniających ten nowy cud gospodarczy...
Niech bedzie pochylony2019.05.18 9:05
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego kraju przemęcza, premier Mateusz z klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!
man.of.Stagira2019.05.18 8:59
. . Każdy mądry wie jak skończyła Liga Polskich Rodzin i jak skończył mec. Roman Giertych. To samo grozi tym którzy pójdą za Konfederacją. Czyli zniszczą jedyny od 30 lat rząd który w jakimkolwiek stopniu przeciwstawia się złodziejom i mafii w urzędach rodem z PRL. . . W 2007 roku to właśnie LPR pogrążył rząd który nie musiał upadać. Panowie z Konfederacji to, niestety, powtórka z Romana Giertycha. Przy pierwszej okazji, dla rzekomo pryncypialnych powodów odwrócą się i będzie Giertych+. . . Ś L E P E ambicje Konfederatów rodzaju Sośniarz lub Braun - pierwszy chce związków partnerskich w formie umów cywilnych, drugi chce neutralności (!) Polski, Bartyzel proponuje LGBT+, zaś red. Michalkiewicz staje pryncypialnie po stronie Obywateli UB - WYKLUCZAJĄ ich z gry. . Sama ANTY-europejskość to trochę mało jak na program. Dodatkowo nienawiść do PiS czyni ich niezdolnymi do jakiejkolwiek k o a l i c j i. GŁOS ODDANY – GŁOS STRACONY. Szach - Mat. . Konfederacja = Giertych + . Pamiętajcie.
anonim2019.05.18 8:54
cud to jest taki że klechy gwałcą dzieci na plebaniach a PiS udaje że się nic nie dzieje panie szMateuszku!
Jebałciępies2019.05.18 9:00
Wiesz bo sam gwałcisz? Czy tylko g... m rzucasz licząc, że się przyklei? Po każdym tematem wklejasz swoje bzdury bez związku z tematem... najwyraźniej czujesz się bezkarny..do czasu.
orgi2019.05.18 9:39
zazdrość przez ciebie przemawia ? to zmarszcz freda .....półgłówku
niuniek2019.05.18 8:48
W latach 90 podano informację o przyroście 400% dróg bitych w Albanii , w następnej informacji podano, że wybudowano 35 km dróg.