16.01.22, 08:56domena publiczna

Cud w Kanie Galilejskiej

I Czytanie

 

Iz 62, 1-5

 

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

 

Przez wzgląd na Syjon nie umilknę, przez wzgląd na Jerozolimę nie spocznę, dopóki jej sprawiedliwość nie błyśnie jak zorza i zbawienie jej nie zapłonie jak pochodnia.

Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość i chwałę twoją wszyscy królowie. I nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana określą.

Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga.

Nie będą więcej mówić o tobie «Porzucona», o krainie twej już nie powiedzą «Spustoszona». Raczej cię nazwą «Moje w niej upodobanie», a krainę twoją – «Poślubiona». Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża.

Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.

 

Oto słowo Boże.

 

II Czytanie

 

1 Kor 12, 4-11

 

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

 

Bracia:

Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.

Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania przez tego samego Ducha, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków.

Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

 

Oto słowo Boże.

 

Ewangelia

 

J 2, 1-11

 

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

 

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina».

Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?»

Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary.

Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi.

Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli.

Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».

Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

 

Oto słowo Pańskie.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Abstynent2022.01.16 12:36
W moim (dosc juz dlugim )zyciu,zauwazylem ,ze wsrod wielu cudow Pana Jezusa,najczesciej wymienianym jest wlasnie ten w Kanie Galilejskiej Ciekawe dlaczego?
Anonim2022.01.16 9:38
W Czytaniu ładny opis wspólnoty, sensu i podłoża każdej wspólnoty.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.16 9:25
popijawa wtedy była taka że aż zabrakło alkoholu, jezus zaliczył dwa "zgony" i zarzygał kibel! dziś już by cudów nie było , wystarczy iść do 'żabki'...
Anonim2022.01.16 9:16
U nas było o tym, że nie możemy mówić co myślimy o synodzie, papieżu, szczepionkach, i że za chwilę wszyscy będziemy śpiewać w jednym chórze, jednym głosem, pod jednym dyrygentem. Obawiam się, że będzie to wycie.