18.10.15, 08:05(fot. facebook/AndrzejDuda)

Czarnecki: Media kontra Głowa Państwa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej gościł parę królewską z Belgii. Wizyta była, ale jakby jej nie było ‒ dla publicznej telewizji i innych, prorządowych (nazwijmy rzeczy po imieniu) mediów.

Zamiast „mainstreamowych” ‒ choć prawdę mówiąc: główny nurt to teraz my! ‒środków masowego przekazu informacje o spotkaniach Głowy Państwa Polskiego i przebiegu wizyty przekazywały... media społecznościowe, internet. Cóż, tak, jak w kampanii wyborczej przed majowymi wyborami i tym razem oficjalne „przekaziory” zostały zastąpione przez społeczeństwo obywatelskie ‒ społeczeństwo w sieci...

Tyle, że to jednak sytuacja nienormalna. Tego - czyli odwracania się mediów, w tym TVP tyłem do polskiego prezydenta tolerować nie można i nie wolno. Jeżeli czynią to telewizje prywatne ‒ cóż, to już decyzja ich właścicieli, ale firmy, które dają tymże telewizjom funkcjonować dzięki reklamom powinny się zastanowić czy warto się promować w mediach, które większość społeczeństwa ignorują, ba, często obrażają. Natomiast telewizja „państwowa” ‒ choć w przypadku braku relacji o pracy prezydenta państwa to nazwa chybiona ‒ czy tez „publiczna” (też ta nazwa pasuje, jak pięść do nosa) MUSI być dla ludzi, a nie przeciw ludziom, bo ci ludzie tą TVP po prostu otrzymują. Sygnał wobec obywateli: „płać na nas, a my Ciebie będziemy opluwać” wymaga reakcji. Zmiany w mediach tzw. publicznych są konieczne i to zaraz po wyborach.

Ryszard Czarnecki

*pełna treść komentarza, który ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (17.10.2015)

Komentarze

anonim2015.10.18 22:09
To nie była taka sobie kurtuazyjna wizyta. Belgijska para królewska bardzo rzadko gdzieś gości, była to ich dopiero druga wizyta zagraniczna. Wcześniej gościli w Japonii. Razem z nimi do Polski przybył szef MSZ Belgii i kilku belgijskich biznesmenów. Chodziło o możliwość rozwoju relacji w obszarach ekonomicznych i gospodarczych, i ewentualnej współpracy naukowej. W pierwszym dniu wizyty w Warszawie Król Filip spotkał się również z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także wziął udział w seminarium "Innovation in Life Sciences" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Późnym popołudniem we wtorek w belgijskiej ambasadzie miało miejsce podpisanie umów pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi. W czwartek Para Królewska w towarzystwie Pary Prezydenckiej zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to precedensowe wydarzenie, które może podbudować obraz Polski w świecie. To, że media publiczne wizytę przemilczały, już się odbiło echem w prasie europejskiej. Niby chciano dowalić parze prezydenckiej, a zaprezentowano polskie chamstwo, które zlekceważyło Belgów.