Zakończyły się rozmowy dotyczące rozejmu w sprawie wojny w Syrii. Czy Amerykanie i Rosjanie osiągną porozumienie? 

W szwajcarskiej Lozannie zakończyły się rozmowy dotyczące porozumienia w sprawie wojny w Syrii. W negocjacjach wzięli udział amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

W rozmowach uczestniczyli również szefowie dyplomacji Jordanii, Turcji, Egiptu, Kataru, Iranu, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Przed spotkaniem ze wszystkimi uczestnikami negocjacji, John Kerry i Siergiej Ławrow odbyli 40-sto minutową rozmowę w cztery oczy. Było to ich pierwsze spotkanie od kiedy Waszyngton przerwał rozmowy ze względu na - jak tłumaczył - rosyjskie ataki na ludność cywilną w Syrii.

Rozmowy pokojowe przerwano po tym jak reżim Baszara al-Asada rozpoczął ofensywę przeciwko rebeliantom we wschodnich dzielnicach Aleppo. Syryjską armię wspiera Rosja. Sytuacja humanitarna w największym mieście Syrii jest coraz gorsza.

Wynik rozmów będzie kluczowy nie tylko dla rozwinięcia sytuacji w Syrii, ale też na świecie. Czy Ławrow i Kerry zadecydują o losach Polski i o tym, czy czeka nas III Wojna Światowa? Choć wynik rozmów w Lozannie nie został podany do publicznej wiadomości, z pewnością niedługo poznamy odpowiedzi na te pytania. 

emde/IAR/Fronda.pl