07.08.17, 11:25Fot. Chattam House via Flickr, CC BY 2.0 / Kremlin.ru via Wikipedia, CC 4.0

Sikorski obstawiał 'laufra' Putina

TVP INFO ujawnia nowe fragmenty rozmów nagranych w restauracji "Sowa i Przyjaciele". Tym razem we fragmencie rozmowy byłego szefa MSZ i ówczesnego prezesa Orlenu Jacka Krawca możemy usłyszeć o planach Igora Sieczyna, człowieka Putina i FSB, który chciał zakupić należącą do Orlenu rafinerię.

Chodzi o rafinerię znajdującą się w Możejkach na Litwie. Podczas rozmowy z Sikorskim Krawiec przyznał, że Sieczyn chciał ją kupić.

Sieczyn to jeden z ludzi Władimira Putina, przedstawiciel tzw. frakcji "siłowików" wywodzących się dawnych i obecnych służb bezpieczeństwa. Frakcja ta może mieć znaczący wpływ na kształtowanie się agresywnej polityki rosyjskiej.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę spółka Igora Sieczyna, Rosnieft, została objęta amerykańskimi sankcjami.

Oto stenogram fragmentu rozmowy ujawnionej przez TVP INFO:

JACEK KRAWIEC: No tak… To co, nie ruszać tego?

RADOSŁAW SIKORSKI:Wiesz, groźby mają to do siebie, że trzeba mieć zdolność do ich wypełnienia.

JACEK KRAWIEC: No tak… Nie, tutaj nie ma ciągu dalszego, bo ja z nim rozmawiałem na ten temat i on powiedział, że to nie ma sensu.

RADOSŁAW SIKORSKI: Chyba, żebyś chciał zacząć jakieś ruchy…

JACEK KRAWIEC: Ruchów nie zacznę, dopóki mi się nie zgłosi… Kupiec jest jeden na Możejki. To jest [Igor] Sieczyn, który jeszcze jak był wicepremierem Rosji chciał te Możejki kupić. Tylko wtedy się wydarzył Smoleńsk, na rok się zawiesiły rozmowy. Po wznowieniu rozmów oni już kupili se rafinerię w Niemczech i we Włoszech i mieli w du** Możejki. Teraz, odkąd jest w Rosniefcie, a jest chyba półtora roku, nie podniósł tematu. Więc tak jakby w ogóle nie byli zainteresowani. Ja się z nim umawiam na marzec w Moskwie, chciał żebym do Soczi przyjechał, ale nie chciało mi się tam za bardzo telepać. Mogę wybadać po raz kolejny, ale to jest takie trochę, wiesz, przychodzenie kur**a, pomóżcie mi. No bo co ja go będę pytał, czy on chce…

RADOSŁAW SIKORSKI: A jakbyś go wpuścił na mniejszościowego?

JACEK KRAWIEC: Oni zawsze mówili, że większościowy, tak? I wtedy odblokują rurę. Jeszcze za starych rozmów, bo teraz to wiesz, ja myślę, że oni nie są zainteresowani niczym. Oni znowu w basenie Morza Bałtyckiego zwiększyli moce przerobowe jednej rafinerii o pięć milionów ton. Oni mają w du**ie, oni zarżną Możejki.

RADOSŁAW SIKORSKI: Czyli genialna strategiczna decyzja Wielkiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

przk/tvp.info