27.03.14, 09:01(fot: sxc hu)

Czy bezdomni korzystają z internetu?

- PiS złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie celowości, rzetelności, gospodarności i legalności wydania pieniędzy na portal [email protected], przeznaczony dla osób potrzebujących pomocy społecznej - poinformował Mariusz Błaszczak.

- Portal ironicznie i z kpiną nazwany jest Empatią, został zbudowany za 50 milionów złotych, a ma służyć bezdomnym, wykluczonym społecznie. Ten portal, to kpina ze strony rządu – dodał poseł. Jak akcentował Błaszczak rzeczą niespotykaną jest, aby ludzie, pozbawieni środków do życia, byli w stanie zadbać o podpis elektroniczny, wyłożyć kilkaset złotych na ten podpis, a potem jeszcze zapłacić za dostęp do internetu.

Na portal oferujący m.in. możliwość składania elektronicznych wniosków, która jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna" jest dostępna jedynie dla tych internautów, którzy posiadają podpis elektroniczny lub zaufany profil na platformie ePUAP. Ministerstwo Pracy wydało najprawdopodobniej 49 mln złotych.

Jak zauważa M. Błaszczak portal ten, to przejaw kompletnego braku empatii i zorientowania w sytuacji, w jakiej żyją ludzie. Minister pracy i premier Donald Tusk, kompletnie oderwali się od rzeczywistości.

- 50 milionów złotych za portal internetowy, kto to słyszał? Czy w Polsce jest gospodarz, który gospodarnie wydaje publiczne pieniądze?- pytał.

Błaszczak poinformował także, że złoży wniosek, aby sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej zajęła się sprawą pieniędzy wydanych na portal [email protected]

Portal [email protected], to centralny system informatyczny, który łączy systemy informacyjne, zabezpieczenia społecznego i rodziny z innymi systemami administracji publicznej. Według resortu pracy osoby ubiegające się o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie będą musiały zdobywać zaświadczeń z innych urzędów - np. urzędów pracy, oddziałów ZUS, izb skarbowych. Wystarczy, że przekażą oświadczenie, a urzędnicy sami w trybie online szybko sprawdzą prawdziwość dokumentu.

Ministerstwo przekonuje, że portal jest potrzebny. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że już 90 tys. osób zarejestrowało się przez internet w powiatowych urzędach pracy.

Projekt [email protected] kosztował 45 mln zł (w latach 2009-2013). 6,8 mln zł (15 proc.) pochodziło z budżetu państwa, pozostałe 38,2 mln zł (85 proc.) to środki europejskie. Według ministerstwa ta inwestycja pozwoli zaoszczędzić 71,3 mln zł do końca 2016 roku, m.in. na dotychczasowych kosztach obsługi wniosków.

Ab/wpolityce.pl

Komentarze

anonim2014.03.27 9:17
Warto dodać, że aby mieć podpis elektroniczny, należy mieć adres zameldowania, więc to raczej nie jest problemem dla bezdomnych...
anonim2014.03.27 11:32
I znalazła się furtka dla czesania państwowej kasy!Biedni bezdomni nawet nie zdają sobie sprawy jakim obciążeniem są dla podatników.Tylko 50mln rząd wydaje na to by byli bezdomni.To tylko u nas w Rzeczypospolitej!!
anonim2014.03.27 13:41
Każdy bezdomny z tabletem w ręku! I surfują po internecie!
anonim2014.03.27 14:16
Niektórym piana nienawisci już padła na oczy! Szkoła Tuska nie idzie na marne! "Zabić PIS!!!" http://www.tv.rp.pl/artykul/10,1097005-Portal-dla-bezdomnych-za-50-mln-zl--SLD-sklada-doniesienie-do-prokuratury.html Uwaga bo przez to zabijanie przyjaciół też można stracić!!
anonim2014.03.27 14:48
Krytyka to domena opozycji.Patrzeć na ręce rządzącym oraz wskazywać ich błędy, punktować złe wydawanie pieniędzy.Na tym portalu krytyka nie ma nic wspólnego z zasadą?Ale komu ja to piszę!Polakopodobnym tworom!
anonim2014.03.27 22:55
@Drowish @AirWolf Tak dotacje z Unii to gratisy oczywiście!Podatnik Polski nie odczuje tego oczywiście. Oczywiście chyba pierwszy raz nie nazwaliście mnie idiotka i etc.. Prostactwo i taka inna padlina nie musi krytykować moich wypowiedzi. Zazwyczaj nie zaczepiam g..... bo śmierdzi. Będę krytykować ten najgorszy rząd w moim życiu.Będę wykorzystywać każdy artykuł jak Fronda inne dostępne mi gazety do obalenia tego tyrańskiego spektrum . A wasze argumenty mam w poważaniu!!
anonim2014.03.28 0:26
@Drowish W zasadzie nie odnoszę się do takich wypowiedzi jak twoja,ale O to podany link nie PIS-u lecz SLD http://www.tv.rp.pl/artykul/10,1097005-Portal-dla-bezdomnych-za-50-mln-zl--SLD-sklada-doniesienie-do-prokuratury.html Nigdy nie obrażę Polaka .A polakopodobne twory dobrze ujął to J.Pietrzak w swoim art.I pasują tu często jak ulał.I chętnie im zmyję głowę. A na marginesie to komuna mnie nie ogarnęła więc i twój trud jest zbędny.