19.04.16, 16:30

Czy - i jak? - PiS uwolni Polaków od kredytów we frankach?

"Prawo i Sprawiedliwość uwolni Polaków od niewoli zadłużenia kredytami we frankach" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "wSieci". Kaczyńskki tłumaczył, że działanie władzy jest potrzebne, bo "ludzi nie można oszukiwać, a państwo ma obowiązek ludzi przed lichwą i takim wyzyskiem bronić".

O sprawie mówił w rozmowie z "Radiem Maryja" Zbigniew Kuźmiuk wskazując, że rozwiązanie może tkwić w prezydenckim projekcie ustawy.

"Muszą być oszacowane precyzyjnie skutki tego projektu ustawy przygotowanego z samymi zainteresowanymi przez ośrodek prezydencki. Wydawało się, że ta ustawa rzeczywiście stara się dogłębnie potraktować ten problem. Co więcej, jej istota jest taka, żeby zrównać sytuację tzw. frankowiczów z tymi, którzy pożyczali w tym samym czasie pieniądze w złotówkach. Chodziło o to, żeby nie było takiego swoistego podziału, że gdzieś tam państwo, przy pomocy swoich instytucji, pomaga określonej grupie tzw. frankowiczów, natomiast tym, którzy pożyczali w złotówkach i z jakichś powodów mają kłopoty, nie pomaga" - powiedział Kuźmiuk.

Ekonomista dodał, że dotychczasowe działania Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie budzą wiele kontrowersji. Według komisji wprowadzenie prezydenckiej ustawy w życie będzie skutkowało stratami rzędu 67 mld zł dla banków.

bjad/RadioMaryja.pl