22.02.21, 09:35Fot. Rafał Zambrzycki (Sejm RP) via Flickr, CC BY 2.0 / Krystian Maj/KPRM, via: Twitter

Czy lockdown wpływa na spadek poparcia dla PiS?

Zeszłoroczne święta Wielkiejnocy większość z nas w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa zmuszona była spędzić w domach. Wygląda na to, że podobnie może to wyglądać także w tym roku.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w dzisiejszej rozmowie na antenie Radia ZET potwierdził, że możliwe jest ponowne przywrócenie części obostrzeń. Mówił o możliwości zamknięcia granic przy wjeździe do Polski (dla ich przekroczenia konieczne byłoby przedstawienie wyniku testu na Covid). Ponownie zamknięte miałyby zostać także hotele, jednak tylko dla osób poniżej 18. roku życia.

Polacy są już coraz bardziej zmęczeni – zarówno pandemią, jak i kolejnymi obostrzeniami i zmienianiem decyzji w tej kwestii przez rząd. Wygląda na to, że wpływa to też na poparcie dla partii rządzącej. Według najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, PiS może liczyć na wygraną, ale nie na samodzielne rządy.

Według sondażu pracowni United Survey, na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce obecnie 33,5 proc. Polaków. Poparcie dla PiS nie uległo jednak zmianie od poprzedniego badania.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 19,3 proc. badanych i stratą 0,4 punktu procentowego.

Taki sam spadek notuje Polska 2050 Szymona Hołowni, która uplasowała się na trzecim miejscu z poparciem 14,6 proc. respondentów.

Kolejne miejsca zajmują: Lewica (11,4 proc. i 3,4 punktu procentowego wzrostu), Konfederacja (6 proc.), PSL (5,8 proc.). 9 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

dam/wp.pl,Radio ZET

Komentarze

Tak ma wpływ2021.02.22 17:11
ja na pis nie zagłosuję posłuchajcie Leszka Żebrowskiego!!! Jarek miałeś złoty róg ostał ci się ino kot :)
prawy2021.02.22 13:46
OCZYWISCIE,ZE TAK NAWET zagorzali zwolennicy PiS mają dość i mowią,ze to ściema lockdown i wirus!!!!wielu mącicieli jest w mediach i LUDZIE MAJA METLIK W GŁOWIE!!!!,ale tez nie wierzą w ani jedno słowo totalnym i hołowni bo to tylko inne opakowanie towar ten sam!!!!
chłopka2021.02.22 12:32
Mają trudny owoc do zgryzienia . Ja nie mam wystarczających informacji na temat pandemii by się wypowiadać . Nie wiem też w jakim naprawdę stopniu wirus jest groźny , ale na pewno groźniejszy od innych wirusów grypowych . Adam Niedzielski wydaje się rozsądnym człowiekiem ( wiadomo , nasz ) . Społeczeństwo mamy jakie mamy . Ja bym chyba poluzowała lockdown ( po naszemu ograniczenia ) gdyż inaczej gospodarka nie wytrzyma ( biorąc pod uwagę fantazje i niegospodarność rządzących ) .
chłopka2021.02.22 12:33
Napisało mi się owoc zamiast orzech , ale to to samo .
Cierpliwy2021.02.22 11:58
Mnie nie pytali. Szkoda mojego głosu na "słupy mające w dużym poważaniu apele niezależnych polskich naukowców i lekarzy, a realizujące nakazy niszczycieli.
Andy Semicki Rabin2021.02.22 11:33
Tą swoją covidowdą polityką PiS spowodował to, że w ostatnich wyborach ostatni raz głosowałem na PiS. Nie mam już złudzeń co do tego, że ta partia realizuje obce interesy, a nie realizuje interesu swoich wyborców, którzy powierzyli tej partii swój mandat w wyborach. I nie jest dla mnie argumentem, że wybór PiS to głos na mniejsze zło. Kolejnym "sukcesem" pisu jest to, że nie będę brał udziału w kolejnych wyborach i traktuję to jako program polityczny obywatela, który nie ma innej możliwości wyrażenia swojego protestu.
chłopka2021.02.22 12:01
Durch choby jo . No ale przyznaj , że z pandemią PiS sobie radzi nie najgorzej . Gdyby rządziło PO --PSL to już byśmy leżeli na łopatkach . Biorąc również pod uwagę zaniedbania w Służbie Zdrowia za ich i wcześniejszych rządów .
chłopka2021.02.22 11:00
Że Rząd zmienia decyzje odnośnie pandemii to logiczne . Tylko idiota taki jak Budka może oczekiwać jakiegoś programu działań . Gdyby rządziło PO to pewnie rozwój i związane z nią osłony pewnie by zaprogramowało . Tu możesz wystąpić zarazo a tam nie , gdyż tu mamy dość szpitali a tam mało . Pandemia to nowość i wszyscy się dopiero uczą i popełniają błędy . Na moją ocenę PiS to nie wpłynie , ale ja nie nie jestem elektoratem . Gro społeczeństwa jest bezmózgowe a więc nie wiem . Na moją opinię wpłynęłoby to jak szastano pieniędzmi ( których nie ma ) na pomoc tym którzy tego nie potrzebują , np Golców itp., na propagandę , idiotyczna gospodarka infrastrukturalna która nikomu i niczemu służyć nie będzie a brak tej potrzebnej już i w niedalekiej przyszłości .Pod tym względem rządy PiS to dno . To żaden gospodarz swojej ziemi . No bo też i nie do większości polityków ona należy . Tu się im nie uda już dłużej partaczyć i czerpać z niej to pójdą gdzie indziej . A co będzie ważne w przyszłości : żywność , a przede wszystkim woda . Przecież już się chwalili na samym początku pandemii , że Polsce żywności nie zabraknie . Na razie nie zabrakło . Kaczyński ma fantazje i pragnienia by Kaczyńskich wpisać w historię jako bohaterów . Ale to nie tak . Historia sama ocenia a czasem chichocze .
Ekonom2021.02.22 10:59
Niedzielski woooon!
Anonim2021.02.22 10:23
PiS ma dziwną manierę poruszania tematów które nic nie zmienią , a są bardzo szkodliwe dla jej samej .
Anonim2021.02.22 10:20
I to bardzo, wycofajcie sie calkowicie z tych covidowych bzdur.
idźcie na ulice i popytajcie2021.02.22 10:20
oderwani od realu jak swego czasu Peło...
Bizon2021.02.22 10:07
Byłbym zdziwiony, gdyby nie wpływał. Najlepszym przykładem jest tu znany bloger Piotr Wielgucki, czyli "Matka kurka". Jeszcze rok temu fanatyk PiS, obecnie przeciwnik tego ugrupowania za zamordyzm, który w ostatnich miesiącach rząd uczynił Polakom i polskiej gospodarce.
moje zdanie2021.02.22 11:03
Badzmy bardziej obiektywni. Wielgucki nie byl fanatykiem PIS-u. Wyraznie pisze, ze popieral ich dobre programy -BO MIELI DOBRE PROGRAMY - kiedy byla bieda po PO -500 plus byl dobrym programem, odebranie niesprawiedliwie wysokich emerytur SB-kom bylo dobrym posunieciem, walka z mafiami watowskimi i proby walki z postkomunistycznymi sedziami ktorzy sami mowili o sobie - nadzwyczajna kasta, opozycja w stosunku do Targowicy - Tuska ,Balcerowicz , masonow Sikorskiego, Kwasniewskiego, wspolpracownika UBecji- Bolka. W pewnym momencie jednak - PIS sie pogubil, za bardzo szedl na kompromis z bagnem, i w to bagno sam wpadl, sam sie nim stal (mysle, ze to nie tylko kompromis z UnIa, ale przede wszystkim z neomarksistowskimi 'ekspertami -popierajacymi wszelakie patologie - Kliniki Smierci i aborcje, depopulacje, eutanazje, eugenike. CZYLI PIS sie sprzedal, zgodnie z zasada - Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. Nie stac go bylo na sprzeciw wobec ZLA. Potrzebujemy obecnie ludzi bezkompromisowych w polityce zeby przeciwstawic sie NWO. Takich jak W. Gadowski i Wielgucki.
Pytajniczek2021.02.22 13:45
A dlaczego Fronda już nie publikuje felietonów Wielguckiego?Bo nie sa zgodne z odgórnymi wytycznymi dla Frondy?
Anonim2021.02.22 10:07
Rada Krajowa PiS wpisała lockdown do podstawy programowej partii.
Marian2021.02.22 9:58
40% poparcia już chyba nigdy nie wróci, jak to miało miejsce przed wyrokiem TK w sprawie aborcji. Szkoda. To był błąd Kaczyńskiego. Aborcje nadal są, kościoły są niszczone przez lewaków, młodzież która tak chętnie głosowała na nas się już odwraca, a Kościół stracił zaufanie.
Anonim2021.02.22 9:50
Trybunał Stanu!