24.07.20, 10:17fot. Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" , Warszawa: Nasza Księgarnia; via: Wikipedia (domena publiczna)

Czy polskie ofiary II Wojny Światowej doczekają się pomnika w Berlinie?

Zdaniem Thomasa Schmida z ,,Die Welt” Polacy na taki pomnik zasługują. Byłoby to miejsce poświęcone polskim ofiarom drugiej wojny światowej.

Sprawa stała się głośna po opublikowaniu eseju „Dlaczego Polacy zasługują na własny pomnik w Berlinie, , którego autorem jest Thomas Schmid . Wtorkowe wydanie ,,Die Welt” wiele spraw istotnych dla prawdy historycznej porusza jak np. to, że celem Hitlera była systematyczna likwidacja polskich elit, a finalnie Polski miało nie być wcale.

Autor eseju zwraca uwagę na to, że w historii polsko-niemieckiej funkcjonuje wiele mitów i przekłamań. Schmid pokazuję długą pruską tradycję pogardy wobec Polski. Niemiecki dziennikarz wytyka Niemcom, że nie pamiętają, iż Rzeczpospolita w latach 1569 – 1795 była czołowym państwem Europy. Wspomina o Konstytucji Trzeciego Maja i pisze, że Polacy byli w tym czasie najbardziej postępowym narodem Europy. Schmid zwraca też uwagę na rysy europejskich elit nowożytnych m.in. porusza aspekt tego, że Wolter usprawiedliwiał zniszczenie polskiego państwa

„Polska jest przypadkiem szczególnym. Dlatego własny pomnik polskich ofiar nazistowskiej okupacji jest pilnie konieczny” – zaznacza publicysta „Die Welt”.

Dalej autor eseju  zaznacza, że Polska była w 1939 roku ofiarą zarówno niemieckiego Wehrmachtu i SS, jak również Armii Czerwonej i NKWD

„Polska potrzebuje jednak własnego pomnika.(..) chodziło wtedy o unicestwienie polskiego narodu, pomnik ten musi mieć charakter narodowy. To nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem” – zastrzega Schmid.

Projekty pomników ofiar drugiej wojny światowej wywołują w Niemczech dużo emocji i kontrowersji.  Zdaniem publicysty ,, Die Welt” propozycje miejsca pamięci poświęconego wszystkim ofiarom wojny w Europie mają na celu „niedopuszczenie do powstania Pomnika Polaków”. Czy niemiecki Bundestag zrezygnuje z odrębnego miejsca pamięci poświęconego polskim ofiarom ? Zdaniem Schmida byłoby to  poważnym błędem niemieckiej polityki. Czy Niemcy są już gotowi na taki gest w strone narodu polskiego?

Rr, dw.com

Komentarze

Azotox2020.07.25 8:19
Niech wreszcie zapłacą reparacje. Ich gesty ma gdzieś...
f232020.07.24 14:22
A pomnik pomordowanych Rosjan?
Fumfel2020.07.24 11:51
Mnie bardziej interesuje czy staną pomniki pomordowanych Polaków w Banderlandzie, drugim po USA największym przyjacielu Polski.
Jan Paweł2020.07.24 11:26
Polacy byli postępowi, ale to się zmieniło. Kościół katolicki zawsze walczył z polskością i chyba w końcu wygrał.
wania2020.07.24 11:41
Jan Paweł II też wg. ciebie walczył z polskością?
nn2020.07.24 12:43
Polska i polskość powstała na bazie katolicyzmu, to są jej prawdziwe korzenie. Dzięki temu - na tle innych krajów europejskich - jesteśmy normalnym narodem.
JS2020.07.24 10:56
Kosmicznie wysokie odszkodowania - to jest min. powód aby wdeptać europejskimi i "polskimi" butami Polskę w federację europejską ! Po to opłacają agenturę w Polsce ! Będzie na prawdę ciężko to wygrać ale jeżeli Pan Jezus zapowiedział, że iskra wyjdzie z Polski to ona będzie istnieć dopóki nie wyjdzie ta iskra. A potem ? Może nas spotkać to co Łódź Piotrową. Zatoniemy ale odrodzimy się odnowieni ! Króluj nam Chryste ! Nie oddajmy władzy nad Polską antyChrystowi ! Pozdrawiam