16.07.16, 18:30

Czy to jeszcze chrześcijaństwo? Synod Kanadyjskiego Kościoła Anglikańskiego uznał "małżeństwa" LGBT!

Kanadyjski Kościół Anglikański jest trzecim co do wielkości kościołem chrześcijańskim w Kanadzie, tuż po Kościele Rzymskokatolickim i United Church of Canada. W minionym tygodniu synod Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie uznał małżeństwa osób tej samej płci. W głosowaniach podczas synodu biorą udział przedstawiciele trzech stanów: świeccy, kler i biskupi. Do zaakceptowania danej rezolucji potrzeba zgody 2/3 każdej z grup. 

Pierwsze relacje z synodu wskazywały na zupełnie inną decyzję, jednak... Ponownie podliczono głosy po wstępnej decyzji niekorzystnej dla LGBT.

Kanadyjscy anglikanie poszli w ślad za protestantami z United Church of Canada i kilkoma innymi organizacjami religijnymi, które przyzwalają na śluby osób tej samej płci. 

W styczniu hierarchowie Kościoła Anglikańskiego z innych państw przestrzegali Kanadę przed taką decyzją. Jedenaście lat temu w Kanadzie zalegalizowano cywilne małżeństwa jednopłciowe, teraz przyzwalają na to kościoły chrześcijańskie.

Według sondażu Forum Research z zeszłego roku, aż 70 proc. Kanadyjczyków popiera małżeństwa jednopłciowe, podczas gdy 22 proc. jest przeciw. Pod naciskiem środowiska LGBT kanadyjscy konserwatyści w głosowaniu partyjnym stosunkiem głosów 1036 do 462 usunęli zapis z programu o małżeństwie jako „związku między mężczyzną a kobietą”, choć wcześniej przeciwstawiali się uznaniu związku osób tej samej płci za małżeństwo. 

AJK/PAP