22.05.16, 17:53

Czy w Austrii zwyciężył prorosyjski kandydat?

Według sondażu exit poll zwycięzcą wyborów został Norbert Hofer z Austriackiej Partii Wolności, który minimalnie pokonać miał Alexandra Van der Bellana z partii Zielonych. Po raz pierwszy od roku 1992 w Austrii potrzebna była druga tura wyborów.

 

Wynik sondażu exit poll wskazuje na niewielką przewagę kandydata Austriackiej Partii Wolności. Miał on zdobyć 50,2 proc. głosów, zaś jego rywal z partii Zielonych – 49,8 proc. Jeśli wynik się potwierdzi, kandydat prawicowo-populistycznej partii będzie najmłodszym prezydentem w historii Austrii. 

24 kwietnia pierwszą turę wyborów wygrał z wynikiem 35,05 proc. głosów kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer. Drugie miejsce zajął kandydat Partii Zielonych, 72-letni ekonomista Alexander van der Bellen, z 21,34 proc. głosów.

W drugiej turze faworytem również jest Norbert Hofer. Lokale wyborcze są otwarte od 7.00 rano do godziny 17.00.

Kandydaci rządzącej koalicji – socjaldemokrata Rudolf Hundstorfer oraz członek Partii Ludowej Andreas Kohl pozostali w pierwszej turze bez szans na prezydenturę.

Obecne wybory są historyczne – po raz pierwszy od II wojny światowej przełamany zostaje duopol Socjaldemokratów i Partii Ludowej. Do tej pory prezydenci wywodzili się tylko z tych dwóch ugrupowań. Ponadto, po raz pierwszy od 1992 roku potrzebna była druga tura wyborów.

za: telewizjarepublika.pl