08.08.19, 16:50Fot. Pixabay, CC 0

Dane polskich internautów niewiele warte dla koncernów

Zaledwie 40 złotych – tyle są w stanie zapłacić firmy za dane internautów z Polski. Jak się okazuje, to niezwykle mało, jeśli wziąć pod uwagę wartość danych internautów z państw zachodnich.

Na amerykańskim internaucie, jak informuje Robert J. Shapiro, internetowe koncerny zarobiły około 202 dolary. Chodzi oczywiście o jego dane osobiste.

Jak podkreśla Marcin Filipowicz, wiceprezes Audience Network, usługi takie jak Youtube, Instagram czy Gmail wcale nie są zupełnie darmowe. Opłata to przede wszystkim reklamy, które oglądamy korzystając z danych serwisów, ale istnieje też „opłata nieświadoma”. Informuje:

[…] internauci poprzez pliki Cookies, które są nośnikiem informacji, udostępniają obfite ilości danych narzędziom analitycznym, których firmy używają”.

Jak dodaje Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies:

Wartość danych użytkownika w Polsce jest istotnie mniejsza niż analogiczna wycena na bogatszych rynkach reklamowych jak USA czy Wielka Brytania”.

Wyliczył, że wartość reklamowa internauty w Polsce to około 160 złotych rocznie. Dalej jednak podkreśla:

Pamiętajmy, że dane są tylko częścią tej wartości i szacuje się, że stanowią około 25 proc. całościowej estymacji. Zatem wycena danych użytkownika wyniesie na naszym rynku około 40 zł rocznie”.

dam/cyfrowa.rp.pl,Fronda.pl

Komentarze

Murem za Kuchcińskim2019.08.9 8:44
Dziady z dochodem 260 Euro z socjalu, nikogo nie obchodzą.
Michał Pasierb 2019.08.9 1:22
No i bardzo dobrze.Wcale nas to nie smuci a nawet wprost przeciwnie xD
anonim2019.08.8 17:51
Czyście stale historię w przeglądarce, wówczas ciasteczka nie mogą was śledzić i kojarzyć więc zarobią na nas jeszcze mniej.