29.03.14, 08:51fot. Wikimedia Commons CC

Dla Putina pracuje armia internetowych trolli

Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiała z Sebastianem Kucharskim z Gazety Wyborczej.

Rogoża wskazała, że rosyjskie władze zainteresowały się internetem na przełomie 2011 i 2012 roku. Wtedy w sieci pojawiła się krytyka władz. Od tego czasu internet monitorują służby specjalne. Roskomnadzor decyduje o tym, kto dostanie licencję na działalnośc w sieci. Prowadzi także „czarną listę” zakazanych stron. Prokuratura może bez nadzoru blokować „ekstremistyczne” strony.

Prokremlowska propaganda jest w internecie niezwykle aktywna. Ma do swojej dyspozycji prawdziwą armię anonimowych użytkoników. Trollują oni strony i blogi oponentów Putina. Dodatkowo rekrutuje się sprzymierzeńców spośród popularnych blogerów czy osób o prokremlowskich poglądach.

„Są to tysiące osób” – przekonuje Rogoża. Co ciekawe, część z nich prowadzi podwójną grę. Np. rosyjski bloger Ilja Warłamow wyrażał poglądy teoretycznie opozycjne, ale de facto wspierające władzę. Kreml organizuje też ataki na prawdziwie opozycyjnych autorów. Przeciwko jednemu z nich wszczęto nawet kampanię oskarżeń o pedofilię, choć oskarżenia się nie potwierdziły.

Rosjanie rekrutują też obcokrajowców. Dotyczy to nie tylko świata anglojęzycznego, ale także Polski. Nie wiadomo, ile dokładnie jest organizacji propagandowych. Zdaniem Rogoży „Kreml rozdzielał duże środki” na takie działania.

Pac/ gazeta wyborcza

Komentarze

anonim2014.03.29 9:04
Czyżbym ja również był zaliczany do "prokremlowskich trolli" ? Nie popieram siłowego, bezprawnego przejęcia władzy przez nacjonalistyczno-faszystowskich majdaniarzy, nie zgadzam się na zaślepione, bezwarunkowe poparcie Polski dla banderowskich zadymiarzy, sprzeciwiam się polityce naszego rządu obszczekującego zajadle Rosję i obsikującego nogawkę Putina bardziej zajadle, niż pozostałe państwa UE, rozumiem działania krymskich Rosjan, którzy nie chcą być częścią "banderlandu". Gdzie mogę się zgłosić, aby za te swoje poglądy dostać jeszcze "pieniądze z Moskwy" ?
anonim2014.03.29 9:14
Czyli co, cały portal konserwatyzm.pl to agenci Putina?!
anonim2014.03.29 9:26
Oj nie brak i tu "putinowców". I jak Profesorku Tomkow 661 i KrzysztofowiczR?
anonim2014.03.29 9:34
Myślę, że ta bezsensowna akcja jest odpowiedzią propagandystów na coraz większe wątpliwości jakie ludzie mają z puczem i jego konsekwencjami, które będą prawdopodobnie tragiczne dla samej Ukrainy. Chciałbym przypomnieć propagandę w "wolnych mediach" w trakcie agresji na Libię. Opowiadano niestworzone historię o represjach Kadafiego nawet o gwałtach pod wpływem wiagry rozdawanej przez "reżim". Minęło trochę czasu i wiadomo pomimo blackoutu jak wygląda w tej chwili Libia (państwo upadłe rządzone przez bandy najemników wynajętych do przewrotu, kasa Libijczyków i Kadafiego wyparowała). Więc nie dziwne, że wymyślono spisek internetowy. Co do opłacanych troli wystarczy wejść na forum G-Wna od lat są tam z artykułami zespolone wpisy całkowicie popierające treść jakkolwiek głupia, nieprawdziwa bądź naciągana by była. Więc myślę, że ruskich agentów nie ma bo nie wiem jak Rosja miałaby to organizować na całym zachodzie a mamy tradycyjną wojnę informacyjną z własnym społeczeństwem.
anonim2014.03.29 9:46
A co z trollami probanderowskimi, kto im płaci ? Bo chyba oni sami nie mają na to środków, które wydatkują na walkę z "okrutnym tyranem" :)
anonim2014.03.29 10:03
Zgłaszam swój akces!!! A kasa na konto czy gotówka i najważniejsze w jakiej walucie?
anonim2014.03.29 10:21
Chcę do nich dołączyć, żeby dorobić do emerytury (za 35 lat), której nie dożyję. Ale kasa teraz się przyda. Gdzie są zapisy?
anonim2014.03.29 10:23
Zdrajce w każdym kraju znajdzie!! A u nas nawet hurtowo!
anonim2014.03.29 10:45
Lepiej Rosja niż takie "postępowe" osiągnięcia" tzw.zachodniego postępu:http://www.fronda.pl/a/od-dzis-dwoch-panow-moze-wziac-slub,35920.html
anonim2014.03.29 11:00
enrque to chyba normalne,że za swoje paranoiczne i fanatycznie antypolskie wypociny kasę powinieneś dostawać w Moskwie bądż w jakiejś kremlowskiej agendzie.Jeżeli z tego nie korzystasz to jesteś jeszcze glupszy niż ci się wydaje
anonim2014.03.29 11:12
Krzysztof R. ''Czyli co, cały portal konserwatyzm.pl to agenci Putina?!'' W węższym rozumieniu tak,w szerszym nie W szerszym są,to agenci kultury moskiewskiej,powstalej w czasie koegzystencji mongołów i słowian wschodnich,całkowicie wrogiej naszej kuturze,Polsce w szczególności Konserwatyzm.pl wychwala pod niebiosa Moskwę ,wsciekle atakuje wszystko to co polskie więc to oczywiste,że są konserwatystami azjatyckimi.W Europie są rewolucjonistami,burzycielami łacińskiego porządku
anonim2014.03.29 11:23
A co z proniemieckimi trollami?
anonim2014.03.29 11:26
Zadna nowość. Klarcia od dłuższego czasu już o tym mówi/pisze. Klasycznym tego przykładem są choćby portale Wolna Polska, czy wiadomości24.pl (jest tego więcej, ale już mi się nie chce szukać) - spokojnie można przyjąć, iż udzielający się na w/w grasują swobodnie po wszystkich portalach. Nie stawiałabym jednak tezy, że WSZYSCY, to rosyjscy agenci - pośród nich jest spora grupa pogrobowców Bolesława Piaseckiego, a i też niemało zwyczajnych idiotów. Ja, osobiście odnoszę wrażenie, że cały Ruch Narodowy w Polsce działa wyraźnie na korzyść Moskwy - zobaczyli w Putinie wybawcę ludzkości, "spod jarzma żydowskiego kapitału".
anonim2014.03.29 11:28
Niektórzy prawicowcy są równie gorliwi w tropieniu "ruskich agentów" co lewacy w tropieniu "faszystów" i "antysemitów". Łatwiej komuś przyprawić gębę niż zmierzyć się z jego poglądami. PiS też strzela sobie w stopę, przymykając oczy na banderowców w popieranym przez nich majdanowym rządzie. Wielu konserwatystów się od nich odwróci, zwłaszcza tych którym bliski jest los Polaków na Kresach.
anonim2014.03.29 11:34
Na czyją korzyść działają ci, którzy popierają pogrobowców Bandery i morderców z UPA ? Czyimi są agentami ? Czy wspieranie potomków bandytów, którzy pomordowali w okrutny sposób setki tysięcy polskich kobiet i dzieci jest działaniem na korzyść Polski ?
anonim2014.03.29 11:36
@sct- Dla mnie Rosja i tzw. ,,zachód" to jeden i ten sam czort. A tak na marginesie, to bardzo bym się zdziwił, gdyby FSB nie kożystało z dobrodziejstw internetu!
anonim2014.03.29 12:06
@Tom661 Udajesz ze nie kumasz ,czy chcesz zamydlić temat?Co tu ma Orban? Czytaj i weź siebie pod uwagę!! "Działają także w Polsce, zalewając portale i blogi komentarzami popierającymi politykę Rosji. A to wszystko za pieniądze z Moskwy"
anonim2014.03.29 12:10
@Klara (oporna uczennica Pańska) Ja, osobiście odnoszę wrażenie, że cały Ruch Narodowy w Polsce działa wyraźnie na korzyść Moskwy - zobaczyli w Putinie wybawcę ludzkości, "spod jarzma żydowskiego kapitału". Może tak przykłady takiego spostrzeżenia?
anonim2014.03.29 12:52
#AirWolf "Trolle, wszędzie trolle. W necie pełno jest trolli kremlowskich. Fronda to trolle watykańsko-pisowskie" Hehehehehheeee!! A ty .farbowany wilk w owczej skórze.Podaj łapę profesorkowi z medalikowa jak i tom -ciowi.
anonim2014.03.29 14:47
@temida: Poczytaj sobie publikacje podane na poniżej podanym portalu, a następnie włącz myślenie: Wolna Polska http://wolna-polska.pl/ Szczególnie polecam to: Krym – to dopiero początek ! http://wolna-polska.pl/wiadomosci/krym-dopiero-poczatek-video-2014-03 Lachy pomogą Putinowi, ale tylko w Chrystusie. http://wolna-polska.pl/wiadomosci/lachy-pomoga-putinowi-chrystusie-2014-03 Fragment "W trudnym, czy może nawet przełomowym momencie dla Rosji, Lechici wyciągają rękę sąsiedzkiego porozumienia w stronę Rosjan. Nie może być inaczej, od losów Rosji zależą obecnie losy i naszej całej Lechickiej Cywilizacji, a nie tylko strzępów dawnego PRL, z którego jesteśmy wypędzani przez zagranicznych właścicieli naszych ziem. Patrzenie na ludobójstwo Rosjan, którzy wyniszczani – znikają z mapy narodów – nie jest czymś obojętnym dla nas. Pomoc w potrzebie jest to dla nas ważną – fundamentalną – postawą katolicką, a także i narodową, bo i my również jesteśmy na tej samej liście śmierci. Podając więc rękę Rosjanom podtrzymujemy nasz własny obóz, czyli pomagamy samym sobie. Rosja swoim potencjałem przestrzennym i ideowym, sięgającym od naszej części Europy, aż po granice z Japonią, jest ustalonym i przewidywalnym dla nas elementem stabilizacji cywilizacyjno – politycznej, który jako taki daje nam niezbędne zaplecze geopolityczne. Bez Rosji skutecznie kontrolującej swe tradycje strefy wpływów i nasze relacje z naszymi sąsiadami musiałyby ulec jeszcze gwałtowniejszej zmianie i to na naszą niekorzyść. Pozytywny fakt oparcia się Polski o ten wielki mur rosyjski jest niezbity i jako taki jest częścią konstrukcji naszego i państwa, i zapleczem terytorialno-biologicznym naszego narodu. Osłabienie tego muru nie leży w polskim interesie!" *** Tego rodzaju "kwiatków" publikowanych przez polskich nacjonalistów można znaleźć więcej - co rusz natykam się na podobne klimaty, ale teraz nie chce mi się tego szukać.
anonim2014.03.29 14:48
a dla UE i USA 100000 troli za pieniądze z podatków
anonim2014.03.29 16:17
Dzwonią również tacy do Radia Maryja jak np. Henryk z Opola którzy twierdzą że to nie Rosjanie zabili Polaków w Katyniu ale Żydzi
anonim2014.03.29 17:05
@Pedro333 Kiedy zabijano Polaków w Katyniu, to kto rządził w Moskwie - Rosjanie ? Kto z zimną krwią zamordował 200 tysięcy Polaków na Wołyniu, Podolu i Galicji, nie oszczędzając kobiet ni dzieci ? Kto odebrał Rosji Krym i podarował go Ukraińskiej SSR ?
anonim2014.03.29 17:25
i to nie tylko ten pan ale sporo innych oszołomów dzwoni do Radia Maryja i podobne gadki strzela typu że to nie Sowieci okupowali Polske ale Żydzi
anonim2014.03.29 17:28
@Pedro333- Dowiedz się ilu żydów przybyło na nasze ziemie wraz z armią czerwoną w 1944/45 roku
anonim2014.03.29 17:32
@Pedro Czy ty swoim "tytanicznym rozumkiem" potrafisz odróżnić Rosjan od Sowietów ? Zgadnij ilu Rosjan wymordowali Sowieci ?
anonim2014.03.29 17:34
@Klara (oporna uczennica Pańska) Tak włączyłam myślenie na pani życzenie. Znam portal Wolna Polska jak zauważyłam jest czytany .I inne podane linki. Tak działa opozycja i takie ma priorytety są u siebie i wolno im.To jest jawne nie ma nic wspólnego z trollem . Maja imiona i nazwiska - trolle pseudonimy. Tak jak porównujesz to ja mam tego więcej! Teraz współpraca z moskalem nie podoba ci się bo grupa Polaków chce uwolnić się od "żydowskiego jarzma" A jak się ma to do tego że za Stalina byli NKWD -dziści I w większości żydowskiego pochodzenia? Wtedy współpraca była ok? A jak to jest że Żydzi potępiają faszyzm a nie potępiają komuny? Co faszyzm był zły a komuna cacy ? A dlaczego Polacy nie maja prawa bronic się przed agresorem jakim są Żydzi? Oni nie czuja się tu mniejszością tylko chcą być większością. Oto cytat pokornych Żydów | AKTUALNOŚCI ŚWIAT Szokujące słowa rabina. "Goje jak zwierzęta pociągowe - mają służyć Żydom" Szokujące słowa rabina. "Goje jak zwierzęta pociągowe - mają służyć Żydom" Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że "goje rodzą się po to, by służyć Żydom". – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie - zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do... zwierząt pociągowych - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem rabina, gdyby goje nie mogli służyć Żydom "nie mieliby po co istnieć". Tłumacząc zaś długowieczność ludzi pochodzenia nie-Żydowskiego rabin Josef użył plastycznej metafory porównując takich ludzi do... osłów. – Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda - mówił rabin." Takie słowa i takie zachowania nie mogą być nie zauważone a trwa to od wieków. Też chętnie podzielę się z Tobą wiedzą może to, pomoże ci widzieć nasze sprawy jaśniej! http://www.youtube.com/watch?v=4z56cQ6lLd4 http://www.youtube.com/watch?v=BifN_HGJ-e0 http://www.youtube.com/watch?v=BifN_HGJ-e0 Ponieważ historycy mogą dziś dotrzeć do prawdy to czasem jest ona niewygodna ale istnieje.Uczy i przestrzega.
anonim2014.03.29 17:36
Ło, wciórności, nie wiedziałem, że mógłbym brać jeszcze kasę od Putina! A ja tak zupełnie za frajer, że tak powiem, społecznie... Koszerna Wyborowa z definicji łże. Ja nie popieram banderowców i uznaję aneksję Krymu w wyniku plebiscytu - skoro urwanie Kosowa od Serbii było legalne i bez referendum...
anonim2014.03.29 17:59
#Tom661 Oszalał z linkami! Jaki łun mondry!
anonim2014.03.29 18:01
Tom Tylko z pochodzenia.Komunista nie uznaje pojecia naród,dlatego prowadzi politykę imperialną,ukierunkowaną na zniszczenie wszystkich narodów o ile do niego się nie przyłączą.Kreml nie robi nic innego [,nie ma tu znaczenia czy są tam gruzini,żydzi czy masoni],oczywiscie na miarę swoich aktualnych możliwości.Przeczytasz o tym u wszystkich głownych ideologów moskiewskich o ile rozumu nie postradałes jeszzcze tak jak Wolf i inni szaleńcy
anonim2014.03.29 18:06
kontestatork ''popieram politykę Rosji ale ... nikt mi nie płaci ;'' nie uważasz,że naturalnym powinna być twoja przeprowadzka do kraju ,którego polityke popierasz?W normanym kraju bylbyś wyeksportowany ciupasem ,bez prawa powrotu
anonim2014.03.29 18:20
Bezmyślni nienawistnicy, przeciwnicy Rosji, nawet nie wiedzą, że stali się "pożytecznymi idiotami" USA, które właśnie w tym państwie upatrują swojego głównego przeciwnika w Europie. Jednocześnie ci pro-majdaniarscy naiwniacy myślą, że Ukraińcy są lepsi od Rosjan. Nie są. Nacjonaliści, banderowcy, pogrobowcy OUN-UPA nie odcięli się nigdy od swoich przodków, którzy w makabryczny sposób doprowadzili do holokaustu Polaków na Wołyniu. Dziś również wznoszą faszystowskie hasła: "Sława Ukrainie - Herojam sława", z którymi na ustach szli mordować Polaków ich przodkowie.
anonim2014.03.29 19:28
Enrqu .No tak,krew moskali zalewa,że nie mogą wychylić choć odrobinę swojego mongolskiego łebka.To nie wasza sprawa jak my tu w Polsce się rządzimy i z kim w sojusze wchodzimy.Kremlowska propaganda odnośnie tzw banderowcw w necie nie działa.Musicie iść w teren
anonim2014.03.29 19:39
enrque111 Tak mam jedno pytanko w związku z twoja wypowiedzią? Czy wiesz jakiej historii uczą się w szkołach na Ukrainie? I czy wiesz ze oni wierzą ze Skrzetuski i Wołodyjowski to postacie z historii? Bo ja znam takie osoby.Nie bronie ich .Natomiast oni maja zakłamana historie to pewne. Z pewnością przyznają się do tych zbrodni i potępią .Jak będzie stabilizacja w ich kraju. A dlaczego tak zaciekle nie domagasz się prawdy Katyńskiej?Jeśli ma to być sprawiedliwe to oba te fakty są ważne.Dlaczego świat zamiótł to pod dywan? Kiedy zabijano Polaków w Katyniu rządzili Rosjanie. Stalin konkretnie.A mnie rodzice opowiadali że Niemcy obiecali Ukrainie wolny kraj jak wymordują Polaków.Dlatego też w obozach Ukraińcy rąbali ciała zabitych i palili.Kto to przemilcza? Wiele jest białych plam w historii. A może wiesz coś o tym ? Chętnie skorzystam z wiedzy.
anonim2014.03.29 19:48
Tom Tak chłopczyku,doprawdy.No chyba,że znajdziesz mi w komunistycznych manifestach dopuszczenie istnienia jakiegoś niepodegłego narodu.Bierz się do roboty Putin,[a konkretnie wierchuszka kremlowska] jest spadkobiercą imperialnej polityki mongolskiej i w tym Stalinowi jest podobny ,chociaż nie ma takich instrumentów jak jego poprzednik, chorąży pokoju.Gdyby mial ,nie mówilby dziś o upadku ZSRR jako o najwekszym nieszczęsciu XX wiekuJak mówiem znajdziesz to nie u amerykańskich imperialistów a u ideologów sowieckich.U Dugina,Karaganowa,lisiczkina i wielu innych Nikt Rosji nie opluwa ,to Rosja putinowska prowadzi politykę opluwania,zohydzania i niszczenia wolnych ,niepodleglych narodów i co gorsza,nigdy nie odejdzie od takiej polityki
anonim2014.03.29 20:13
@temida Wszystko ci się miesza, niewiele rozumiesz. Trudno stawiać obok siebie Katyń i Wołyń. Ten pierwszy jest osobistą zemstą Stalina (Gruzin) za upokorzenie jakiego doznał w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Ten drugi jest okrutnym, starannie zaplanowanym, bezprecedensowym bestialstwem na setkach tysięcy niewinnych kobiet i dzieci, tylko dlatego, że byli Polakami. Za te straszliwe zbrodnie Ukraińcy nigdy nie przeprosili, wręcz przeciwnie, gloryfikują zbrodniarzy, stawiają im pomniki, wznoszą faszystowskie hasła i gotowi są do dalszych mordów na Polakach. Dr Aleksander Korman podaje 135 tortur i okrucieństw stosowanych przez terrorystów OUN-UPA na ludności polskiej Kresów Wschodnich. Wymienione poniżej metody tortur i okrucieństw stanowią tylko przykłady i nie obejmują pełnego zbioru, stosowanych przez terrorystów OUN-UPA metod pozbawiania życia - polskich dzieci, kobiet i mężczyzn w męczarniach. Oto kilka przykładów: - Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha. - Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. - Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy. - Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą. - Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą. - Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej. - Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem. - Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych. - Wyrywanie żył od pachwiny, aż do stóp. - Wkładanie do pochwy - wagina rozżarzonego żelaza. - Wkładanie do waginy szklanej butelki i jej rozbicie. - Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół. - Przybijanie bagnetem małego dziecka do stołu. - Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi. - Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą. Pomysłowość tortur była nagradzana: http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/banderland,38215.html
anonim2014.03.29 20:47
@oktawian A jakie to Rosja niszczy "wolne, niepodległe narody" ?
anonim2014.03.29 21:16
@enrque111 Raczej nic mi się nie miesza.To okropieństwo znam "i Wieprzem płynęły ciała pomordowanych" Nie mogę się zgodzić z twoim twierdzeniem że Katyń był odwetem za wojnę Polsko-Radziecką.Stalin mordował wszystkich pochodzących z inteligencji , nie ważne jakiej narodowości:Polak Żyd , Ukrainiec,Rosjanin..W 1922r zagarnął Ukrainę i głodem wymordował około 5mln tej ludności.Kto pozostał ciemnota . "Poza czystkę polityczną USRR wstrząsnęła w latach trzydziestych sztucznie wywołana przez Stalina klęska głodu po rozpoczęciu kolektywizacji. Oblicza się, że zginęło wówczas ok. 5 mln obywateli republiki (choć te dane są trudno weryfikowalne). Rozprawiono się również z duchownymi oraz przedstawicielami mniejszości narodowych, szczególnie Polakami. Zlikwidowano polski obwód autonomiczny na Wołyniu (tzw. Marchlewszczyzna), mniejszość polską masowo mordowano i zsyłano w głąb Rosji. Represje dotknęły także polskich komunistów przebywających na obszarze państwa (m.in. Tomasza Dąbala). Począwszy od 1930 przez całe lata trzydzieste OGPU, a następnie NKWD prowadziło na terenie USRR masowy terror policyjny, którego ofiarami padli także ukraińscy intelektualiści, a następnie działaczom ukraińskiej partii komunistycznej (sekcji WKP(b))." Jak myślisz kto pozostał i jakie były ich instynty? Po ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku na Ukrainie zginęło i zostało zamordowanych ok. siedmiu milionów ludzi różnej narodowości. OUN-B ogłosiła we Lwowie 30 czerwca 1941 roku akt odnowienia państwa ukraińskiego. Obie frakcje nacjonalistyczne (OUN-B i OUN-M) były gotowe w 1941 roku do współpracy z Niemcami przeciwko ZSRR w celu uzyskania m.in. autonomii bądź niepodległości Ukrainy. To był ten okrutny rozdział historii . Nie usprawiedliwiam potępiam Rosje (CCCP) i Ukrainę za Wołyń!!Niemców za faszyzm i zbrodnie. Nikogo nie usprawiedliwiam potępiam przywódców zachodu za to że nas sprzedali Stalinowi. Nikt nas nie przeprosił!! ...
anonim2014.03.29 21:33
Tom Ty piszesz z ruskiego psychiatryka ,że nie rozumiesz co czytasz czy ziejesz zwyczajną psychoatyczno-putinowską nienawiścią do Polski i Polaków? Manifest komunistyczny napisany byl dla proletariuszy wszystkich krajów i to w Anglii w dodatku,w Rosji znalazl jedynie najlepsze podloże do rozpętania rewolucji Cywilizacja mongolska inaczej zwana turańską charakteryzuje się ubóstwieniem wodza[u komunistów rolę tę spelniala albo partia,albo szerzej u materialistów-materia,] , militaryzmem i podbojami, z reguly turaniec uczciwie nie pracuje.Moskwa przejęla zaborczy imperializm od okupującuych ziemie ruskie Mongolow ,a o od zrzucenia mongolskiego jarzma jest kontynuatorem tejże polityki czy to w lagodniejszej formie jak w przypadku caratu ,czy w iscie szatańskiej jak w przypadku bolszewii.Ty nie jesteś w stanie tego pojąć ,że przeczytasz o tym nawet nie u mnie,nie u zachodnich agentów tylko u ideologów putinowskich?Aż tak fanatyczna nienawiść do wszystkiego co polskie zżara ci te resztki rozumu? Ty jesteś jakimś sadystą jak ten enrique czy jak? Bo chyba nie aż takim ostatnim nieukiem i ignorantem
anonim2014.03.29 21:35
Enrque jakie to Rosja niszczy narody? Która Rosja ,carska,komunistyczna czy kagiebowska?
anonim2014.03.29 21:43
@temida Skoro już wiesz, że Rosjanie, podobnie jak Polacy, Litwini, Ukraińcy i inne narodowości byli ofiarami Sowietów (Rosjanie ucierpieli najbardziej), to nie utożsamiaj współczesnych Rosjan z "ludźmi radzieckimi" (sowietami), którzy prześladowali wszystkich, bez względu na narodowość. Klęska głodu dotknęła nie tylko USS lecz również inne regiony rolnicze ZSSR - Powołże, Północny Kaukaz, czy Kazachstan. Tam również z głodu zmarły miliony ludzi. Polscy oficerowie w Katyniu musieli umrzeć, gdyż Stalin chciał się w ten sposób zemścić za klęskę bolszewików w wojnie 1920 r. Nieudolność Stalina była m.in. przyczyną ich klęski, o co obwiniał go nawet Lenin. Nie jest to mój wymysł, lecz fakt potwierdzony przez wielu historyków i znawców tematu. Ukraińcy zaś dokonali na Polakach niewyobrażalnie większych masakr, niż jakikolwiek inny naród. Okrutne zbrodnie banderowców można porównać jedynie z holokaustem żydów i zagładą Ormian w Turcji 1915 r. Dzisiejsi puczyści z Majdanu odwołują się do tradycji zbrodniarzy z OUN-UPA i Bandery, a ci którzy im sekundują mają krew na rękach, krew setek tysięcy naszych rodaków, bestialsko zamordowanych przez "bohaterów" (herojam sława!) współczesnych banderowców.
anonim2014.03.29 21:48
@oktawian Co się głupio pytasz, skoro sam żeś napisał, że: "Rosja putinowska prowadzi politykę opluwania,zohydzania i niszczenia wolnych ,niepodleglych narodów". Pytam więc - jakie "wolne, niepodległe narody" niszczy Rosja ?
anonim2014.03.29 22:10
@enrque111 O to widzę ze inaczej pojmujemy historię i inaczej ją osadzamy.Fakt każdy ma prawo do własnej oceny. Tak myślę ilu jest rdzennych Ukraińców w tych jak to piszesz w banderowcach? U nas np. Komunistyczni zbrodniarze są biznesmenami a maja bratobójczą krew na rękach. A Narodowcy nazywani są faszystami. Żołnierze Wyklęci ,Kukliński zdrajcami. A Rosjanie nie maja nic wspólnego z sowietami.? Ha , ha!Niemcy z faszystami. Jeszcze jedno pokolenie przeminie i nie będzie historii bo komu będzie potrzebna!I kto będzie ja znał? Dobranoc.
anonim2014.03.29 22:15
enrque są tyko głupie odpowiedzi,a w życiu narodów czas nie jest tak mierzany jak w życiu jednostki.Duch caratu czy komunizmu może jak najbardziej być żywy i dzisiaj. Które to narody niszczy Rosja kagiebowska Putina??Dugin jasno wskazuje na dwa takie narody - Mówi Pan o położeniu Polski między Wschodem a Zachodem, czyli między Rosją a Niemcami. Tymczasem wielu uczonych podkreśla większe podobieństwo Niemiec, a zwłaszcza Prus, do Rosji niż do Anglii czy Hiszpanii. Feliks Koneczny uważał nawet, że Prusy, podobnie jak Rosja, należą do cywilizacji bizantyjskiej a nie łacińskiej. - Koneczny miał rację. Niemcy są wewnętrznie podzielone. Bawaria ciąży ku Zachodowi, Prusy ku Wschodowi. Prusy to taka mała Rosja wewnątrz Niemiec. - Zawsze upatrywaliśmy w tym największe dla nas niebezpieczeństwo: przyjacielski sojusz Niemiec i Rosji. - To nasze zadanie. Zjednoczyć się z Niemcami i stworzyć potężny blok kontynentalny. - Co wówczas z Polską? - My Rosjanie i Niemcy rozumujemy w pojęciach ekspansji i nigdy nie będziemy rozumować inaczej. Nie jesteśmy zainteresowani po prostu zachowaniem własnego państwa czy narodu. Jesteśmy zainteresowani wchłonięciem, przy pomocy wywieranego przez nas nacisku, maksymalnej liczby dopełniających nas kategorii. Nie jesteśmy zainteresowani kolonizowaniem tak jak Anglicy, lecz wytyczaniem swoich strategicznych granic geopolitycznych bez specjalnej nawet rusyfikacji, chociaż jakaś tam rusyfikacja powinna być. Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana w istnieniu niepodległego państwa polskiego w żadnej formie. Nie jest też zainteresowana istnieniem Ukrainy. Nie dlatego, że nie lubimy Polaków czy Ukraińców, ale dlatego, że takie są prawa geografii sakralnej i geopolityki. Polska musi wybrać: albo tożsamość słowiańska, albo katolicka. Rozumiem, że ciężko jest oderwać jedno od drugiego, ale to nieuniknione. Hitler też nie mógł walczyć na dwa fronty, musiał wybierać: albo z Anglią przeciwko Rosji, albo z Rosją przeciwko Anglii, tak jak mu radził Haushofer. Ale Hitler nie chciał wybierać. "Nie chcę się rozerwać, chcę pozostać samym sobą" - powiedział i rozpoczął wojnę na dwa fronty. Pogrążył przez to Niemcy, 20 milionów Rosjan i ładny kawał świata. I po co? Żeby McDonald otwierał teraz swoje bary w Berlinie, żeby upadł Związek Radziecki i żeby wszędzie stacjonowali żołnierze NATO. Tożsamość Niemiec była wtedy dla Hitlera tak ważna, że nie chciał wybierać. Tak samo Polska musi wybierać, tożsamość nie jest ważna. Jeśli Polska będzie się upierać przy zachowaniu swojej tożsamości, to nastawi wszystkich wobec siebie wrogo i po raz kolejny stanie się strefą konfliktu. Są narody, które umieją rozszerzyć się do rozmiarów cywilizacji. Tracą wówczas swoją tożsamość, rasę, czasami nawet język, ale to jest ryzyko, jakie trzeba podjąć, jeżeli chce się być imperium. Takie są Stany Zjednoczone, taka jest Rosja. Polska nie umiała stworzyć własnej cywilizacji i musi dokonać wyboru. Myślę, że istnieje jeszcze możliwość, byście dokonali normalnego wyboru, tzn. bizantyjskiego. Wymaga to wiele odwagi, nonkonformizmu, nietypowych form działania, jakichś skinheadów, anarchistów, mistyków. Polski chaos przeciw polskiemu porządkowi. - Słowem, z Pana punktu widzenia korzystne są wszelkie działania antykatolickie w Polsce? - Dokładnie tak. Trzeba rozkładać katolicyzm od środka, wzmacniać polską masonerię, popierać rozkładowe ruchy świeckie, promować chrześcijaństwo heterodoksyjne i antypapieskie. Katolicyzm nie może być wchłonięty przez naszą tradycję, chyba że zostanie głęboko przeorientowany w kierunku nacjonalistycznym i antypapieskim. Gdyby w Polsce działała loża w rodzaju irlandzkiej Złotej Jutrzenki, której liderzy, np. William Butler Yeats czy Maud Gonne, z jednej strony byli katolikami, z drugiej zaś - fanatycznymi okultystami zainspirowanymi kulturą celtycką, to można mieć jakąś nadzieję. Tacy ludzie mogliby rozkładać katolicyzm od wewnątrz i przeorientowywać go w kierunku bardziej heterodoksyjnym, a nawet ezoterycznym. Moi znajomi w Polsce mówią mi zresztą, że są u was takie grupki, mające związek z telemizmem czy dorobkiem Alistaira Crowleya. - Prawdę mówiąc, bardziej rozpowszechniona jest u nas opinia, że jeżeli istnieją w Polsce siły rozkładające katolicyzm, to bliższy im jest raczej Zachód niż Wschód. - Jak już mówiłem, znajdujecie się pomiędzy dwoma ścierającymi się blokami, dwiema koncepcjami cywilizacyjnymi: eurazjatyzmem a atlantyzmem, który chce stworzyć Nowy Światowy Porządek, czyli cywilizację pozbawioną tradycji, sacrum, metafizyki. w wywiadzie
anonim2014.03.29 22:47
inna teza Dugina „Polska znajduje się w tragicznej sytuacji geopolitycznej. Zarówno oni (tzn. Nowy Światowy Porządek), jak i my (Eurazjaci) chcemy pozbawić was waszego katolicyzmu. Nasza oferta jest jednak lepsza, ponieważ przy nas będziecie mogli przynajmniej rozwijać i realizować swoją słowiańską tożsamość. Im mniej wpływowe są więc siły prowschodnie w lobby antykatolickim, tym wasza sytuacja staje się tragiczniejsza. Mam jednak nadzieję, że pojawią się u was siły ciążące ku eurazjatyzmowi, może nastąpi jakaś synteza skrajnej prawicy ze skrajną lewicą”. Takich sympatyków tożsamości slowiańskiej namnożylo się u nas ,np na konserwatyzm.pl, u narodowców nawet
anonim2014.03.30 1:27
Prof. CzęstochowskiPoeta - to o tobie
anonim2014.03.30 10:22
tak pan enrque banderowcy już dawno przekroczyli granicę polską, teraz idą po ciebie aby posiekać cie na kawałki i sprzedać na targu w korei płn. a więc chowaj się do piwnicy lub do innego schronu!
anonim2014.03.30 12:28
@Pedro Twój sarkazm jest nie tyle zabawny, co raczej prymitywny :) Banderowcy są groźni nie dla mnie bezpośrednio, lecz dla mojego kraju i dla moich rodaków tam, na kresach. Roszczenia ukraińskich nacjonalistów co do kilkunastu powiatów na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie są powszechnie znane, a majdaniarze się z tym wcale nie kryli. Prześladowania Polaków na Ukrainie nigdy nie ustały, a wystarczy posłuchać co oni mówią o współczesnych banderowcach, aby wyobrazić sobie przyszłość, kiedy już umocnią swoją władzę w Kijowie. Domyślam się, po tym co napisałeś, że jesteś prymitywnym idiotą, lub masz banderowskie korzenie :)
anonim2014.03.30 13:16
Wiele grup społecznych z różnych narodów mają jakieś roszczenia terytorialne wobec swoich sąsiadów ale nie znaczy to że aby je spełnić są w stanie ucieknąć się w dzisiejszych czasach do morderstw czy agresji militarnej jak Rosja
anonim2014.03.30 13:28
@Pedro Zacznij w końcu używać swego rozumu - uwierz mi, choć to wydaje się nieprawdopodobne, to go posiadasz ! Właśnie "w dzisiejszych czasach" i to w środku Europy, miały miejsce okrutne mordy z powodu " roszczeń terytorialnych" - przypomnę ci, bo zdajesz się zapominać o wojnie w Bośni, Chorwacji i Kosowie. Jak dotąd Rosja nie dokonała żadnej "agresji militarnej", a mieszkańcy Krymu w sposób demokratyczny opowiedzieli się za przyłączeniem do Rosji. Odwrotnie zaś było w Kosowie, gdzie USA przez trzy miesiące bombardowało Serbię, aby oderwać od niej tą prowincję - zginęło wówczas kilka tysięcy ludzi.
anonim2014.03.30 14:00
@enrque111 Sorry, nie wszyscy dostają kasę za swoje wypociny. Ty musisz to robić za free. Taka dola pożytecznych idiotów.
anonim2014.03.30 14:50
@Kriss Dziś wszyscy pożyteczni idioci stoją murem za banderowcami, w przekonaniu, że ci "pogonią tyrana" - Putina, a zapomną (choćby na chwilę), że Polacy dla nich są równie nienawistnym wrogiem, jak "kacapy" :)