22.10.11, 14:21

„Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem”

Swoją homilię abp Budzik rozpoczął od przywołania wyznania św. Piotra w odpowiedzi na pytanie Chrystusa:„czy miłujesz mnie więcej”? „Takie pytanie stawia nam Chrystus, gdy powierza nam kolejne zadanie na drodze naszego życia i powołania; gdy konfrontuje nas z nowym wyzwaniem, które trzeba podjąć. Każdy z nas winien odpowiedzieć z pokorą, ale i z determinacją Piotra ‘Panie, Ty wszystko wiesz’” – mówił nowy arcybiskup lubelski.

Wyznał też, że podjęcie posługi biskupa lubelskiego ułatwia mu świadomość, iż nie jest sam i w tym kontekście przytoczył słowa św. Augustyna: „dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem”.

 

Zwracając się do diecezjan zachęcał ich, aby podejmowali na co dzień odpowiedzialność za Kościół oraz słowem i życiem głosili wszechmoc Boga. „Naszym wspólnym zadaniem jest czynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii” – dodał. Wyraził przy tym życzenie, aby „nikt w domu Kościoła nie był osamotniony, wykluczony i zapomniany”. „Bądźmy okiem dostrzegającym różnorakie oblicza ubóstwa, bądźmy sercem, które współczuje i kocha, bądźmy bratersko wyciągniętą dłonią, która niesie skuteczną pomoc” – apelował.

Następnie zwrócił się do rodzin, aby przekazywały kolejnym pokoleniom najcenniejsze wartości religijne i narodowe, w harmonijnej współpracy z nauczycielami i wychowawcami.

„Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do wnętrza naszego domu, którym jest Kościół. Nie dajmy się podzielić i poróżnić, my którzyśmy całą nadzieję złożyli w Chrystusie zmartwychwstałym” – apelował. Metropolita lubelski przypomniał, że jedność wierzących zakotwiczona jest w tajemnicy Trójcy świętej. „Taka jedność nie wznosi murów, ale buduje mosty. Taka jedność nie może stawiać politycznej granicy przykazaniu miłości bliźniego” – wyjaśniał.

 

Abp Budzik zwrócił się także do duchowieństwa archidiecezji lubelskiej zapewniając księży o swojej modlitwie. Podkreślił, że „nie da się bez ich posługi budować kościelnej komunii. Zachęcał także duchownych, aby ich kapłańskim ideałem był sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który 65 lat temu wkraczał do katedry jako nowy biskup lubelski.

 

Ponadto zachęcał księży, aby budowali kapłańską wspólnotę, wzajemnie się wspierali ale też otwierali na współpracę ze świeckimi. Natomiast alumnów zachęcał, by odkrywali piękno kapłańskiego powołania. Zwracając się do osób konsekrowanych prosił, aby ich życie przypominało światu, iż Bóg jest celem, ku któremu wszystko zmierza.

 

Zwracając się do parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych abp Budzik życzył im, aby inspirowała ich mądrość Chrystusowej Ewangelii w pełnieniu odpowiedzialności za ład społeczny i dobro wspólne.

Nowy metropolita przypomniał, że Lublin to miasto uniwersytetów i szkół wyższych, wykładowców i studentów. Pozdrawiając przedstawicieli świata akademickiego wyraził swe zatroskanie o sprawy nauki, kształcenia i wychowania. Przywołując słowa swego poprzednika abp. Józefa Życińskiego zaapelował do studentów, aby nie odrzucali Chrystusowej miłości, która wnosi w ich życie rys wielkości i poczucie sensu.

Abp Budzik podkreślił, że miłość jest najważniejsza, gdyż bez niej wszystko traci kształt i barwę. Dodał też, iż „skuteczność naszych wysiłków zależy od miłości, jaką w nie inwestujemy”.

 

Kończąc swoją ingresową homilię przywołał słowa papieża Benedykta XVI i Jana Pawła II wypowiedziane podczas podczas inauguracji pontyfikatu. Podobnie jak Benedykt XVI poprosił o modlitwę „aby nauczył się bardziej miłować Pana” oraz Kościół a także by „nie uciekał z obawy przed wilkami”. Za bł. Janem Pawłem II apelował „Non abiate paura! Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

59-letni abp Stanisław Budzik jest dwunastym biskupem i trzecim metropolitą lubelskim.

KAI

Komentarze

anonim2011.10.22 20:38
<p><strong>Ciekawe czy zrobi porządek po TW Filozofie czy może p&oacute;jdzie tą samą drogą co jego poprzednik...</strong></p>