30.08.19, 11:00Zdj. Ppor. Robert Suchy, CO MON

Dlaczego Trump przełożył wizytę w Polsce? Macierewicz: Prezydent Duda postąpiłby tak samo

"Nie wątpię, że prezydent Andrzej Duda zachowałby się tak samo, jak Donald Trump - zostałby w kraju, gdyby Polsce groziła tragedia"-stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 były minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. 

W związku z tym, że do Florydy zbliża się huragan Dorian, prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump odwołał swoją wizytę w Polsce na uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W zastępstwie amerykańskiego przywódcy, w obchodach w Warszawie weźmie udział wiceprezydent, Mike Pence. Nie oznacza to jednak, że sam Trump nie przyjedzie w najbliższym czasie do Polski. Sytuacja w USA jest poważna, a gubernator Florydy ogłosił stan zagrożenia. 

Jak przypomniał w rozmowie z Michałem Rachoniem wiceprzewodniczący PiS, Antoni Macierewicz, prezydent Stanów Zjednoczonych jest odpowiedzialny za kierowanie pracami rządu, dlatego musi pozostać na miejscu i podejmować kluczowe decyzje. W tym kontekście, zdaniem Macierewicza, ważne są dwie kwestie:

"Nie wątpię, że prezydent Andrzej Duda zachowałby się tak samo, jak Donald Trump - zostałby w kraju, gdyby Polsce groziła tragedia. W przypadku Donalda Trumpa jest to jeszcze inna kwestia, bo on jest jednocześnie szefem rządu. Podejmuje kluczowe decyzje. Stąd decyzja o odwołaniu wizyty. Ale cała delegacja jest i cały program delegacji będzie realizowany. Kwestie dotyczące tematyki militarnej, politycznej, energetycznej zostaną omówione i będą podjęte"-stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Wizyta prezydenta USA w Polsce nie wszystkim była na rękę. Ze strony opozycji w Polsce słychać było krytyczne głosy. Teraz, gdy Donald Trump przełożył swój przyjazd do naszego kraju, politycy i "autorytety" opozycji cieszą się z "porażki" polskiego rządu. 

"Dla Platformy Obywatelskiej głównym sojusznikiem i punktem odniesienia od początku dla tej całej formacji lewicowo-liberalnej były Niemcy i perspektywa sojuszu Polski z USA jest dla nich katastrofą. Są temu przeciwni, bo to zmienia pozycję Polski fundamentalnie. [...] To zmienia pozycję polski, zmienia konfigurację międzynarodową i z punktu widzenia zwolenników Niemiec jest katastrofą"-stwierdził były szef MON. 

Polityk odniósł się również do szczegółów wizyty amerykańskiej delegacji w Polsce: kwestia wojskowa, energetyczna, a także teleinformatyczna. W tej ostatniej na pierwszy plan wybijasię technologia 5G. 

"Rząd amerykański jasno stawiał sytuację: państwa które uzależnią się informatycznie od Chin nie mogą liczyć na partycypację w sojuszu w sferze militarnej. Musimy ciągle mieć świadomość bloku wschodniego, w którego skład wchodzi Rosja i Chiny. Bloku, który intensywnie się zbroi..."-podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenił Antoni Macierewicz, w momencie, kiedy Rosja traci wpływy w Europie Środkowej, jej miejsce próbują zająć Chiny- ale nie militarnie, lecz właśnie poprzez "ekspansję technologiczno-gospodarczą".

"Konsekwencje te same, bo Europa Środkowo-Wschodnia. decyduje o dominacji Wschodu lub Zachodu nad kontynentem europejskim. [...] Plany Putina legły w gruzach. Sukces Polski był zainicjowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Możemy sobie pogratulować, ale zapłaciliśmy za to straszliwą cenę"-stwierdził polityk.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze

Ech2019.09.2 9:32
Ale szef bezpieczeństwa narodowego przyleciał ... a chyba to jest najbardziej potrzebna osoba w czasie tragedii...
oficer LWP2019.08.31 0:28
widzicie pisowcy, dla Trumpa najważniejsza jest USA i tak będzie w razie konfliktu z Rosją, w imię bezpieczeństwa amerykanów bez żadnego problemy odda Polskę Putinowi niech z pisowskim przygłupami zrobi porządek, Ameryka ponad PIS, pamiętajcie
ja2019.08.30 23:06
Bardzo zaszkodził list byłych polskich ambasadorów szlalujących Polskę
widziane z boku2019.08.30 14:31
Kilka dni temu do Warszawy przyleciał prezydencki C17 z prezydenckimi samochodami i wyposażeniem satelitarnym, Secret Service od m-cy jest w Polsce by zabezpieczyć wizytę, rezydencja na noclegi przygotowana. USA w samo przygotowanie już zainwestowało kilka milionów $$, ale to wszystko dla opętanego nienawiścią dziennikarstwa, "opozycji" to tylko pic na wodę. Przylatuje w zamian druga osoba w USA, program się nie zmienił jedynie być może fragmenty przemówienia wice-prezydenta. Byłaby przykra niespodzianka dla opozycji jakby D. Trump przyleciał do Polski na tydzień przed wyborami.
Maria Blaszczyk2019.08.30 12:57
Kamień z serca... Przynajmniej nasz kochany Bardzo Stabilny Geniusz nie będzie próbował odkupić od Polski Suwalszczyzny czy Wolina.
Klapaucjusz2019.08.30 12:45
Słusznie, panie Antoni, "America First". Jeśli dobrze pamiętam, to Francja i Anglia miały podobne poglądy we wrześniu 1939. Co to za sojusznik, który odwołuje niedzielną wizytę z powodu wtorkowego huraganu?
Alojzy Cedzidło 2019.08.30 12:35
,,JONASIK " znow ,,zabłysnął " . Niby nie ,ale potwierdza wersję tragedii badaną przez Podzespół Sejmowy . Ale dlaczego w sumie przy okazji zapowiadanej wizyty Prezydenta Trumpa , kpi z naszej tragedii. Trzeba mieć moralność nogi stołowej. Albo nie być POLAKIEM.
JONASIK2019.08.30 13:16
Jonasik jest Polakiem, i swoim wpisem komentuje to co robi ten pan ze zdjęcia oraz jego partia. A to właśnie ten pan, kpi sobie z tragedii, ośmiesza Polskę i zdrowy rozsądek. A dlaczego teraz? Dlatego, że ciągle trzeba przypominać to co ten pan wyrabia, bo to na jego kłamstwach wyniesiono do władzy złych ludzi. Dlatego domagam się rozliczenia pana Maćka Rewicza.
Alojzy Cedzidło2019.08.30 17:23
A na księżycu Pies się zesikał - twierdzi ,,JonASIK ' A skąd to wiesz ,pytam , ,,Z Gazety Wyborczej " - odpowiada , A aaa to co innego , /.....
Wania bolszewik2019.08.30 13:47
Jonasik to zyd i to tlumaczy wszystko
Donek2019.08.30 12:21
Bog tak chcial i sciagnal huragan.
Agnieszka2019.08.30 12:10
Zorganizujcie obchody 80-lecia napaści ZSRR na Polskę 17 września i rozpoczęcia męczeństwa Polaków z tych terenów wyniszczanych przez NKWD i Żydów w ich służbie. Zaproście na to Trampa i wtedy dopiero zobaczycie jakie nagle huragany uderzą w USA, uniemożliwiając Trampowi przyjazd.
XYZ2019.08.30 12:05
Wybrał swoją kampanie wyborczą ,a nie PISowską.
Stanislaw2019.08.30 11:59
Dla Polski lepszy termin to 17 września. Prezydent ma dobre wyczucie chwili!
anky2019.08.30 11:52
Na G7/8 Trump dogadał się z Putinem a dodatkowo Polska nie chce płacić Żydom masońskim haraczu, więc po co przyjeżdżać.
GłosWariataZnadBojowegoManewruGuzikiemKuBobkowi2019.08.30 11:48
Bez codziennego kontaktu mentalno-sedesowego z Putinem, Antek Wariat musiałby na oddziale lecznictwa zamkniętego zajmować się tylko geostrategicznymi rozgrywkami za pomocą resztek paznokci, suszu usznej woskowiny, martwych much, smarkokulek, pościelowych guzików i przeterminowanych pigułek, które personel chętnie wydaje wariatom do rozrywki.
Olej2019.08.30 11:47
Panie ministrze ! Prezydent Trump przede wszystkim musi się liczyć z potężnym i wpływowym środowiskiem amerykańskich Żydów, którzy jednym pociągnięciem ,,kiesy’’ i wpływów mogą skutecznie zablokować jego reelekcję. Drugą sprawą jest techniczna strona wizyty, która w ciągu 24 godzin mogła by być zrealizowana bez żadnych konsekwencji dla sytuacji kryzysowej. Środki komunikacji jakimi dysponuje Ameryka w odniesieniu do osoby prezydenta są niemal nieograniczone. Tłumaczenie, że ewentualna nieobecność w Białym Domu powoduje odcięcie decyzyjno-komunikacyjne prezydenta USA jest bajdurzeniem. Sytuacja lub jej konsekwencje, jest rozgrywana w trójkącie Sowiety, Żydzi i w tle ustawa 447. Gdzieś w dłoni prezydenta Trumpa jest karta walet z napisem Polska. I on tę kartę zgrywa jak chce i kiedy chce. Problem w tym, że Polacy i rząd polski swoją polityką umożliwiają tę partię pokera za tzw. ,,damski frajer’’ I na koniec; jeżeli my społeczeństwo i emanacja nas czyli obecna władza nie upora się, energicznie działając, z syndromem byłych ambasadorów, i resztą podobnego tałatajstwa to Polska z reformami ugrzęźnie.
JS2019.08.30 11:40
Może dlatego żeby nie śmierdziało mu i jego żonie podczas wizyty. Trzaskowski jak cało PeŁo nie widzi problemu. Zepsuła mu się jednostka logiczna w mózgu. Pozdr.
edi2019.08.30 11:24
WYKAZ PRZYCZYNY ZAMACHU (oczywiście przy ogłaszaniu poniżej wymienionych ustaleń zawsze to była ta jedyna ostateczna i najprawdziwsza przyczyna zamachu...) 1. sztuczna mgła, 2. elektromagnes, 3. fałszywe radiolatarnie, 4. fałszywe APM-y, 5. meaconing, 6. bomba paliwowa, 7. zestrzelenie rakietą, 8. lądowanie na ziemi, a następnie wybuch, 9. dobijanie rannych, 10. bezgłośny helikopter podmieniający wrak, 11. sztuczny hel, 12. strącenie bronią EMP, 13. "dwa wstrząsy", 14. pancerna brzoza, 15. maskirowka, 16. wybuchowa farba, 17. bomba termobaryczna, 18. wybuchy wielopunktowe....." 19. nie było półbeczki, 20. była półbeczka po odłączeniu tyłu kadłuba, 21. zdalna blokada lotek, 22. Macierewicz: "samolot został obezwładniony na 15 metrach" 23. Nowaczyk: "samolot rozpadł się na 36 metrach", 24. Rońda: "samolot nie zszedł poniżej 100 metrów" 25. trotyl, 26. nitrogliceryna 27. wybuch w salonce, 28. dwa wybuchy, 29. trzy wybuchy, 30. pękające parówki w mikrofali oraz miażdżona puszka po piwie "Lech" świadczą że był wybuch, 31. Macierewicz: "ekspertyza czarnych skrzynek potwierdza, że uderzenia w brzozę nie było" 32. ktoś majstrował przy skrzydle przed wylotem 33. bombę podłożono w Samarze 34.trotyl odkryty przez anglików na całym kadłubie samolotu (przebadano kilkadziesiąt próbek z różnych miejsc samolotu) 35. c.d.n...
Alojzy Cedzidło2019.08.30 12:49
Te następne punkty powinny odnosić się do stopnia inteligencji frajera , który kpi z największej po wojnie tragedii narodowej..Ten 35 pkt powinien brzmieć : MIn ister Sikorski , 5 minut po tragedii wiedział , czego nasz Milicjant P/Obywatelski nie wie. Winni byli piloci . I na koniec Niech żyje towarzyszka generałowa Anodina Precz z Macierewiczem Przecie się staraj towarzyszu , bo pensji nie wypłacą. .
Polak2019.08.30 11:22
Przyjedzie 17 września.
Moni2019.08.30 11:18
Tylko niezrównoważeni psychicznie mogli budować obraz prezydenta USA Donalda Trumpa wygłaszającego w Polsce przemówienia i uśmiechającego się podczas okolicznościowych bankietów w sytuacji gdy tajfun Dorian pustoszy wybrzeże Ameryki. Już w tej chwili jego prędkość wiatru to 170 km na godzinę. Facet doskonale wie, w tych oczywistych dla każdego normalnego człowieka, a zwłaszcza przywódcy światowego mocarstwa, gdzie jest jego miejsce. Obłudni "totalniacy", bardziej zajmujcie się więc wpływem warszawskich fekaliów na wynik najbliższych wyborów. Ludzie z miast, które dotknie wasz płynący Wisłą ściek, dadzą w najbliższych wyborach ocenę waszych obłąkanych poczynań. Bo to, że rynsztok to wasze naturalne środowisko, to już prawie nikt nie ma wątpliwości. Oczywiście, nikt o zdrowych zmysłach. A one nie są wam dane.
Moni2019.08.30 12:01
Przepraszam za pomyłkę. W pierwszym akapicie, po słowach "w tych oczywistych dla każdego normalnego człowieka" powinnam dodać słowo "warunkach".
JONASIK2019.08.30 11:05
A ja myślę, że jak się dowiedział, że w Polsce nie mogą wyjaśnić od wielu lat pewnego wypadku lotniczego ... jak się dowiedział, że najważniejszy polski samolot został zestrzelony, wysadzony, ludzie pozabijani to dostał takiego stracha, że odmówił latania w przestrzeni kontrolowanej przez Polskę.