12.01.22, 13:31Fot. screenshot - YouTube (Vláda pro vás)

,,Dług graniczny’’. Czechy zwrócą Polsce terytorium?

Spór o kopalnię w Turowie to nie jedyny problem w relacjach polsko-czeskich. Wciąż nierozwiązana jest inna kwestia, która czeka na swój czas już 60 lat. To 368 hektarów, które Czechy muszą oddać Polsce.

Wszystko zaczęło się w 1958 roku, kiedy rządy PRL-u i Czechosłowacji dokonały korekty granicy. Polska oddała 1205 hektarów terenów przygranicznych, otrzymując od Czechosłowacji 837 hektarów. Pozostało im 368 hektarów „długu granicznego”. Po podziale Czechosłowacji dług przejęły Czechy, jednak do dziś sprawa nie została uregulowana. Obecnie trwają rozmowy na temat przyłączenia do Polski gruntów w gminie Biała Woda i Głuchołazy. Nie zgadzają się jednak czeskie władze lokalne.

- „Nam nie zależy na konflikcie, Czesi są troszkę zbulwersowani, że to miałoby trafić do Polski. Nie ma co wyolbrzymiać, to temat do regulacji na poziomie dwóch ministerstw, bo o finale rozmów trzeba by tylko poinformować”

- mówi burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński.

kak/Polsat News, polsatnews.pl

Komentarze

Hanys GórnoŚląski2022.01.13 11:04
Polskie władze nie potrafią rozmawiać z czechami. A sprawa jest prosta: z nimi nie rozmawia się jak z ludźmi, lecz jak z kundlami - psim językiem. Bo to są kundle kręcące się u nogi swych niemieckich panów.
Krakus2022.01.12 23:09
To w takim razie poprośmy Szwecję o Infalaty, skoro tak rozmawiamy :) Co za obciach...
AAAtomek2022.01.12 14:15
No i teraz Czesi przyjdą i zaproponują, darujemy wam te długi >300 milionów za te 368 ha długu granicznego. I PiS pójdzie na to :D :D :D
Filip2022.01.12 14:36
Czesi wcześniej proponowali polskiej stronie zapłacenie pieniędzy za ten dług graniczny. Polska strona się nie zgodziła. To było za rządów PO i PSL. Myślę, że tych spraw nie należy łączyć. Jeśli czeskie zakłady przy naszej granicy trują nasze powietrze, to też można podać sprawę do TSUE. Tylko, że w sprawie kopalni w Turowie polska strona nie prowadziła wystarczających negocjacji w sposób do przyjęcia przez stronę czeską. Brak było odpowiedniej inicjatywy do naprawienia szkód wyrządzonych przez kopalnię w Turowie. Polska powinna wybudować Czechom odpowiednie urządzenia doprowadzające wodę.
katolicka deratyzacja Polski2022.01.12 14:48
PO to niemiecka partia faszystowska jak NSDAP
katolicka deratyzacja Polski2022.01.12 15:30
Program PiS to kalka programu NSDAP. PiS to partia faszystowska.
Filip2022.01.12 14:13
Czesi nam tego długu granicznego 368,22 ha nigdy nie oddadzą. Prowadzą jedynie działania pozorowane. Mogą z nami na temat zwrotu tego długu prowadzić negocjacje przez następne 60 lat.Władze polskie jeśli rozmowy nic nie dadzą mogą ich zaskarżyć do arbitrażu międzynarodowego i do TSUE.
matis892022.01.12 14:05
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
katolicka deratyzacja Polski2022.01.12 14:49
Lewiciwa Partia Radziecka Konfederacji to patrioci rosyjscy,i chasydzcy klamcy.
zbulwersowani2022.01.12 13:59
to sobie możecie być. Ale co nam się należy to oddawać. I nie zapomnijcie o Zaolziu.
HodowlaDługówUdajeSięGospodarcePiSowskiej2022.01.12 13:53
Czescy działkowcy spokojnie sączą kuflowe łącząc pogwarki z obserwacją licznika długu Polski za Turów. Teraz już około 300 milionów złotych do zapłaty. Cyka sobie licznik i dług rośnie, ale trzeba uczciwie przyznać, że nos Łgarza Tysiąclecia Pinokiusza Morawickera rośnie szybciej.
MK2022.01.12 15:43
mają Czesi swoją Jurovą w UE to załatwiła. My mamy swojego Tuska, :) ale z jego działań wynika, że on raczej gra w inne (przeciwnej) drużynie niż Polska. Dowalić Polsce byle tylko odbić stołki.
Filip2022.01.12 17:43
Polsce najbardziej szkodzi Jarosław Kaczyński. Z powodu łamania praworządności i brak inicjatywy w sprawie kopalni w Turowie Polska traci miliardy. Na wybudowanie bloku C elektrowni w Ostrołęce Polska straciła 4 mld zł. Na wybory kopertowe bez podstawy prawnej 134 mln zł. Na pseudo podkomisję Antoniego Macierewicza 22,5 mln zł. Stadniny w Janowie nie zniszczył ani Adolf Hitler, ani Józef Stalin tylko rządy PiS-u. Mateusz Morawiecki prowadzi kreatywną księgowość, tak więc stan finansów państwa jest nie znany. Poznamy po przegranych wyborach przez PiS!
Po 11..., żyd wieczny tułacz2022.01.12 13:51
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie Jan Paweł II, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to od razu wpadam w szał; ponadto mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się więc rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczywiście, ten wspaniały plan nie jest do realizacji natychmiast, a to przez ten okropny PIS i polaczków podatnych na propagandę Rydzyka. Ale powolne rozmywanie polskości oraz chrześcijaństwa w unijnej neomarksistowskiej euro-papce - kto wie? Z pomocą Tuska i rodzimej Targowicy powinno to skutecznie zadziałać. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików!
Po 11..., żyd wieczny tułacz2022.01.12 15:32
Już wymiotuję tym obrzydliwym tekstem, ale ruble na konto lecą. Czekam na wypłaty w dolarach z Ordo Iuris.
Po 11..., żyd wieczny tułacz2022.01.12 20:54
Pewnie, że obrzydliwy, ale to 100% prawdy.
Po 11..., żyd wieczny tułacz2022.01.13 14:02
Saszka, ty nie bądź wredny i nie właź mi w paradę pod moim pseudem. To że twoje durne wpisy nie są dobrze oceniane w centrali na na posadkę w Ordo Iuris nie masz szans nie znaczy, że możesz mi bruździć na MOIM portalu.