13.08.13, 18:32Zygmunt Bauman (fot. Agencja BEW)

Dolnośląska Szkoła Wyższa gloryfikuje Baumana. Honoris causa dla byłego funkcjonariusza KBW

Studenci DSW, którym nie spodobał się pomysł rektora uczelni, argumentowali, że podejmując taką decyzję należy wziąć pod uwagę nie tylko dorobek naukowy Baumna, ale również jego stalinowską przeszłość. Na stronie uczelni możemy znaleźć notatkę ze spotkania rektora DSW ze studentami i absolwentami zainteresowanymi nadaniem tytułu honoris causa Baumanowi, które odbyło się 18 lipca.

Do spotkania doszło ze względu na kontrowersje, jakie pojawiły się po ogłoszeniu przez władze uczelni decyzji o przyznaniu wyróżnienia Baumanowi. „Profesor Bauman należy do tragicznego pokolenia, które zniewolone w młodości ideologią komunistyczną do dziś ponosi konsekwencje wydarzeń z przeszłości. Jest jednak wśród tych osób, którym udało się wyjść z tego kręgu. Takich osób jak profesor Bauman było więcej i również one – doświadczone przez historię – inspirowały demokratyczne przemiany w Polsce” - pisał na stronie DSW rektor Kwaśnica, zachęcając tym samym studentów i absolwentów do podjecia dyskusji na wywołujący emocje temat.

Marcin Wolniak skrytykował sposób komunikowania się uczelni ze swoimi subskrybentami na profilu DSW na portalu społecznościowym Facebook (chodzi o usuwanie wpisów godzących w dobre imię uczelni). Zauważył również, że ideowość profesora Baumana w czasach komunizmu jest czynnikiem obciążającym tego naukowca. Ponadto podkreślił, że Bauman nigdy nie odciął się od swojej przeszłości. Przypomniał również, że ideowość ta wyrażała się również w prześladowaniach żołnierzy AK. Z kolei Monika Moryc zauważyła, że profesor Bauman nie był gotów na prowadzenie otwartej dyskusji, która wyjaśniałaby jego motywacje, którymi się kierował w czasach komunizmu.

Prof. Robert Kwaśnica, rektor DSW wyjaśnił zebranym, że decyzja Senatu DSW została podjęta przy udziale reprezentantów wszystkich środowisk wchodzących w skład społeczności akademickiej uczelni. Przypomniał, że "profesor Bauman identyfikował się z założeniami komunizmu przed krytycznymi testami tej ideologii, jakimi były kolejno następujące po sobie w latach 50. i późniejsze wydarzenia odsłaniające totalitarny i zbrodniczy charakter tak zwanej dyktatury proletariatu". Podkreślił jednak, że profesor Bauman podchodził do założeń komunizmu w sposób ideowy, a nie koniunkturalny.

Dla zrozumienia motywów postępowania profesora Baumana niezbędna jest wiedza dotycząca zburzenia starego ładu i wprowadzenie nowego porządku – nie tylko polskiego, ale i europejskiego, który musiał odcisnąć na młodym człowieku (jakim był wówczas Zygmunt Bauman) bardzo silne piętno. Co więcej, ten nowy porządek miał prawo go zafascynować, ponieważ po raz pierwszy w dziejach ludzkości przedstawiona została koncepcja rozwoju społecznego – która, jak ją wtedy przedstawiono, ma podstawy naukowe i daje gwarancje realizacji odwiecznej tęsknoty ludzkości za społeczeństwem ludzi równych, sprawiedliwie rządzących i dostatnio żyjących” - czytamy w notatce ze spotkania.

Spotkanie zakończyło się podtrzymaniem stanowisk obu stron (rektora i protestujących studentów), co oznacza, że 24 października były funkcjonariusz KBW zostanie uhonorowany tytułem honoris causa.

MBW/Wpolityce.pl/Dsw/edu.pl 

Komentarze

anonim2013.08.13 18:41
Psia uczelnia w moim Wrocku. Ot, wyszło szydło z worka. Kasiora się liczy i dojścia, a teraz taki klimat, że panie ministowe przepraszają UBeka. Kwaśnica i sprawa jasna! Mam nadzieję, że jak JMagnificencja pojawi się gdzieś na 11 Listopada, to go wygwiżdzą! Wstyd! reżyserke za film o Hitlerze poniewierali, a dla UBeckiego mordercy h.c!
anonim2013.08.13 19:05
No problem, zamiast protestować - niech zabiorą swoje czesne z tej uczelni i dadzą je jakiejś innej. W ten sposób się leje jego magnificencję (sic, małymi literami!) a nie robiąc spędy i demonstracyjne ruchawki.
anonim2013.08.13 19:40
To dotyczy całego pokolenia- nie znamy ich motywów, nie doczekaliśmy się ani prawdy, ani przeprosin. Ich dzieci korzystają z układów rodziców, by żerować na naszych podatkach. Ciągle trzymają władzę, wykładają, biorą pensje, kręcą polityką, nadają sobie ordery i przywileje. Zołnierze WiNu to ciągle dla nich wrogowie, jak i dawne polskie elity i Kościół. Zebrowski o wymianie elit- mi. in o Baumanie. http://www.youtube.com/watch?v=tOkmb6gMhJU
anonim2013.08.13 20:12
Tłumaczenie rektora - prima sort, mucha nie siada. Bauman jako ofiara systemu - który go urzekł i który sam budował. Uwiedziona pensjonarka, pożal się Boże. I jeszcze to o obliczu komunizmu, które jakoby było zupełnie nieznane do lat 50-tych... Opad rąk. Ilu w Polsce było ludzi, którzy przeszli piekło rewolucji w Rosji? Czy Polacy nie widzieli co zrobiła Czerwona Armia Budionnego i Tuchaczewskiego w 1920 r.? Czy o głodzie na Ukrainie również nic nie wiedziano? No dobrze, co tam ukraiński chłop dla takiego umysłu jak Baumanowy, na pewno jego śmierć w męczarniach może sobie owa sława błyskotliwie wytłumaczyć, ale procesy moskiewskie??? Tysiące najlepszych towarzyszy skazanych na śmierć? Arcyciekawe. Czy rektor zdaje sobie sprawę, że takie tłumaczenie w zasadzie usprawiedliwia dowolny totalitaryzm i dowolną zbrodnię?
anonim2013.08.13 21:11
Ideologie sie pojawiaja i upadaja Kazda ideologia odzwierciedla marzenia,dazenia i to jest naturalne dla kazdego nowego pokolenia.Po czym nowa ideologia zastepuje stara.Tak bylo jest i bedzie.Mozemy tylko oceniac ideologie w stosunku do sytuacji jaka sie pojawila w danym okresie.Po czym trzeba skrytykowac to co bylo w niej zle, ukarac osoby ktore zrobily krzywde drugim ludziom i zostawic w spokoju ludzi ktorzy zainspirowani ideologia w ktora wierzyli a ktora po prostu sie nie sprawdzila albo nie sprawdza bo nadeszlo nowe pokolenie ktore chce zmian.Nie zastepujmy jednej nienawisci druga nienawiscia bo w ten sposob bedziemy sie krecic w kolko. Madroscia jest wyciagac wnioski i isc w lepszym kierunku.
anonim2013.08.13 21:32
Chyba żartują...
anonim2013.08.14 2:31
Trafilem tu przypadkowo i nie wypowiadam sie ani za ani przeciw. Tez bylem stalinista, ale znacznie mnieszego kalibru. http://ludkow.info/byt Dlatego rozumie motywacje ludzi pokroju Baumana. Ludwik Kowalski, profesor na emeryturze. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - P.S. Zupelnie go nie znalem, ale teraz wiem kim byl, dzieki Wikipedji. [email protected]
anonim2013.08.14 9:23
@Zanarkand "Po za tym tak szczerze to pokazuje się w ten sposób, że osoby tak postępujące nie różnią się niczym od komunistów. Oni prześladowali osoby o niewłaściwych poglądach - i teraz robi się dokładnie to samo." Czyli jak będzie ktoś chciał gloryfikować Rommla to nikt nie może się sprzeciwić, bo sam stanie się nazistą? :D
anonim2013.08.14 9:48
ta szkoła to latryna
anonim2013.08.14 9:57
Lans na Żyda zawsze na propsie.
anonim2013.08.14 13:45
Czekam na zmianę patrona na Bolesława BIeruta, albo chociaż gen. Świerczewskiego.
anonim2013.08.14 15:50
@Kuciborski without prejudice (note required*) Żyjąc tu, muszę doceniać wszelkie dokonania naukowe, choćbym im się sprzeciwiał. Taka moja dola belfra. Ale, proszę łaskawie uzasadnić tytuł "wielkiego Polaka" dla UBeka. Pan prof,. Bauman odżegnałby się od tego Pana tytułu w temacie ponowoczesności. Może trochę, nieśmiało zauważę, trzeba laureata poczytać. Bo ja, akurat z musu, czytam. UofT pozdrawiam, without prejudice
anonim2013.08.14 18:35
Szczere wyrazy współczucia dla studentów DSW.
anonim2013.08.16 0:07
Ta sytuacja z Baumanem przypomina mi niemieckiego specjaliste do pociskow rakietowych, Wernhera von Brauna, czlonka partji Hitlerowskiej od roku 1937. http://en.wikipedia.org/wiki/Wernher_von_Braun#Party_membership Formalna przynaleznosc do NSDSP nie przeszkodzila amerykanom wykorzystac tego fachowcy w swoich badaniach powojennych. Ale porownanie Baumana do von Brauna jest powierzchowne; pierwszy byl tylko biernym czlonkiem partji, drugi, natomiast, byl aktywnym ideologiem pogladow marksistowskich, usprawiediwiajacych koniecznosc dyktatury proletariatu. Ludwik Kowalski http://ludkow.info/byt