Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował, że jego resort wspólnie z przedstawicielami KRRiT i UOKiK-u będzie pracował nad projektami prawnymi „zapewniającymi większy pluralizm własnościowy w mediach w Polsce”. - Kapitał ma narodowość, zwłaszcza w tym niezwykle wrażliwym politycznie segmencie, jakim jest segment medialny - ocenia Sellin.

- Będziemy pracować na projektami prawnymi zapewniającymi większy pluralizm własnościowy w mediach w Polsce - zapowiedział Sellin. Zwrócił uwagę, że takie przepisy obowiązują w wielu innych państwach europejskich. - Także w krajach, które dłużej od nas są w Unii Europejskiej, a jednak ze zjawiskiem takiej dominacji kapitału zagranicznego w niektórych segmentach rynku medialnego się nie spotykają - stwierdził na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

"Przez ostatnie dwadzieścia parę lat w dyskusji o gospodarce polskiej panował dogmat, że kapitał nie ma narodowości. Myślę, że dzisiaj kiedy słyszymy taki dogmat, wszyscy się uśmiechamy, zwłaszcza po kryzysie, który wybuchł w 2008 i 2009 roku - powiedział wiceminister kultury. - Kapitał ma narodowość, zwłaszcza w tym niezwykle wrażliwym politycznie segmencie, jakim jest segment medialny. I to jest problem" - mówił minister.

Sellin wskazywał, że kapitał zagraniczny ma bardzo duże wpływy zwłaszcza na rynku dzienników regionalnych. Istotny jest jednak także wśród tygodników czy dzienników óglnopolskich (by wymienić "Newsweek" oraz "Fakt").

Jak tłumaczył przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, w wielu krajach istnieją poważne ograniczenia gdy chodzi o udział procentowy w rynku medialnym, zwłaszcza radiowym i telewizyjnym. Podobne rozwiązania można byłoby wprowadzić także w Polsce.

ol/WirtualneMedia.pl