23.09.19, 21:25Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

'Dowód wzajemnego szacunku i przyjaźni'. Jest wspólna deklaracja prezydentów Polski i USA

Prezydent RP Andrzej Duda oraz amerykański przywódca Donald Trump podpisali w Nowym Jorku ważną deklarację dotyczącą przede wszystkim współpracy w dziedzinie obronności. Oba kraje uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog na temat miejsca stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, ponadto zbuduje również infrastrukturę. 

Podpisana w poniedziałek w Nowym Jorku przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej jest uszczegółowieniem dokumentu z 12 czerwca br. o współpracy obronnej. Wówczas potwierdzony został pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego stanów Zjednoczonych, zapowiedziano również rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

Na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne obu państw wyznaczono Drawsko Pomorskie. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask będzie natomiast siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA. Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych wyznaczono Powidz. Z kolei Lubliniec będzie miejscem ulokowania kolejnego obiektu sił specjalnych, natomiast Poznań- siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być - zgodnie z zapowiedziami - Poznań.

W deklaracji podkreślono, że Stany Zjednoczone i Polska prowadzą obecnie "obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej". Polska i USA "podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej"-czytamy w deklaracji. Oba kraje kontynuują wzmacnianie strategicznych i obronnych relacji, "które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego". Prezydenci potwierdzili w podpisanym dziś dokumencie również "wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce".

Po podpisaniu deklaracji amerykański przywódca podkreślił, że oba kraje współpracują na wielu obszarach, zwłaszcza w kwestii obronności. 

"Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniosą część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia"-wskazał Donald Trump. 

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA "wykonali ciężką i bardzo znaczącą pracę". - Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej będziemy przenosić inne jednostki z innych rejonów Europy do Polski, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych - zapowiedział.

Na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce jeszcze się zwiększy, odpowiedział: "o tym porozmawiamy jeszcze".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

kalinka2019.09.24 22:25
w dniu dzisiejszym pisowski minister cyfryzacji w programie "Polityka na ostro" emitowanym w Polsat News o godz 20 potwierdził,że PIS ma system Pegasus i inwigiluje każdego i nie widzi w tym nic złego
Zych ze Zgorzelic2019.09.24 19:08
Proponuję, aby polski kontrwywiad prześwietlił kierownictwa wszystkich partii politycznych pod kątem infiltracji przez obce służby wywiadowcze. Chciałbym się przekonać w jakim stopniu przywódcy wiodących stronnictw politycznych w Polsce są poddawani działaniom obcej agentury wpływu (niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej, amerykańskiej, brytyjskiej, izraelskiej...). Kto podsuwa prezydentowi Dudzie pomysły o strategicznym sojuszu Polski i Izraela? Kto dąży do zaangażowania Polski w konflikt z Iranem? Kto stręczy "zoologiczną" nienawiść do Rosji wbrew polskim interesom handlowym? Kto wpycha Polskę w jednostronny, bezalternatywny sojusz i czy w przypadku porozumienia USA i Rosji, Polska nie stanie się ofiarą tego "dealu"? Czy przywódcy Polski mają jakiś plan "B", na wypadek militarnej klęski USA w ewentualnym konflikcie zbrojnym? Czy jako sojusznik będziemy w tym przypadku państwem zwycięskim czy przegranym? Uprzedzając hejt propisowskich trolli, zaznaczam, że nie jestem miłośnikiem Rosji ale dostrzegam potrzebę ułożenia poprawnych z nią relacji (z innymi państwami zresztą też).
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 10:39
Te statystyki to oczywisty fałsz i bzdura. Zmanipulowane do bólu, pokazują rozpaczliwe próby przekonania normalnej większości, że zboczenia to norma. Nie da rady. Zbok to zbok. I tyle. Na pohybel wszelkiej maści tęczowym zboczeńcom i neurastenicznym dewiantom. Na pohybel tęczowym pedederastom/pedofilom.
Janusz Barwinek2019.09.24 16:27
Spadaj nieudaczniku gównogrzebie! !
anonim2019.09.24 8:06
Zastanawiam się jak funkcjonuje Wyborcza, której redaktorzy wypisują dowolne nonsensy i to im uchodzi? Myślę, że to z powodu jej czytelników, którym nie chce się widzieć, słyszeć, o myśleniu już nie wspomnę .Lenistwo totalne, kupuję gazetę i mam obowiązujący pogląd dnia. Tak wygląda elita?
Klapaucjusz2019.09.24 0:33
Konrad I Mazowiecki też podpisywał jakieś dokumenty o “współpracy w dziedzinie obronności”, a nawet zapewnił wsparcie finansowe w postaci ziemi chełmińskiej.
Paweł 2019.09.24 0:22
Wasserman powiedziała ze internet będzie od 15 roku życia . Pedofilom to nie spodobało się i już zapowiadają z Trzaskowskim marsz równości....
Andy2019.09.24 0:13
'Dowód wzajemnego szacunku i przyjaźni'...??? Coś wydaje mi się, że act 447 wchodzi w fazę realizacji. Boże mniej w opiece moją Ojczyznę Polskę a jej wrogów i zdrajców wytrać ... Andy
PolskaZapłaciMiliardyZaPozowanieDudyPrzyTrumpku2019.09.23 23:44
Marionetka Dudy na wizji z Trumpem - widomy to znak, że Polska wykosztuje się znów grubymi miliardami na zakupy w USA. Co tym razem amerykańskie żydki wcisnęły Dudowi? Statki pełne żwiru, melasy, lastryka, jajek, siana czy bobu? Chrust, salceson, gacie, wysłodki, pumpernikiel, sznurowadła, cegły, szczaw, puzony, majonez i wiadra ze Stanów?
anonim2019.09.24 7:53
SPADAJ RUSKI TROLLU - ROSJA JUŻ NIGDY POLSKI ZNIEWALAĆ NIE BĘDZIE
Polka2019.09.23 23:36
Polska przez lata była pod wpływem propagandy socjalistycznej ze wschodu i ta właśnie trucizna socjalizmu pozostawiła piętno na waszej mentalności. Media mętnego nurtu ukształtowały was w ten a nie inny sposób, a to dlatego, że nie chciało wam się ruszyć du py i sięgnąć po źródła niezależne. W dalszym ciągu nie jesteście w stanie zrozumieć co wokół was się dzieje i co do was się mówi. Agresja jest więc dla was samoobroną .
JS2019.09.23 23:34
Jeśli zaglądacie do Frondy to czytajcie tutejsze wpisy i wykłady i uczcie się przygłupy, ale nie komentujcie, ponieważ każdy wasz wpis to stek idiotyzmów, którymi się zdradzacie, że jesteście totalnymi przygłupami i ośmieszacie się na własne życzenie. Po co ? Czy nie wystarczy wam, że nazywamy was chorymi lemingami lub platfusami ?
dzielnicowy2019.09.23 23:32
Wspomnienia leminga dzielnicowego z 2014 roku: Mam 32 lata. Urodziłem się w gminie Kozia Kupa. Pracowałem w latach 2007-2014 i dobrze zarabiałem - na rękę dostawałem 1125 złotych miesięcznie. Umowę miałem na 3 miesiące , ale szef powiedział , że mi ją przedłuży jak będę pracował po 12 godzin dziennie. Pieniądze odkładałem , bo odżywiałem się karmą dla psów ( najtaniej mi wychodziło). Za odłożoną kasę chciałem sobie kupić taki zegarek jaki ma pan Nowak. Trochę chorowałem , ale nie wiem co mi jest bo zarejestrowano mnie do specjalisty na 2025 rok. Wtedy się dowiem, ale nie przejmuję się bo będę pracował do 67 lat, a więc mam jeszcze dużo czasu. Czytałem codziennie "Gazetę Wyborczą" i oglądałem TVN i stąd wiedziałem , że jest mi tu najlepiej i nie muszę wyjeżdżać za granicę. Popierałem PO bo przeczytałem w GW , że jak przyjdzie PiS to sytuacja moja będzie o wiele gorsza. Nigdy nie myślałem, że się w życiu tak dorobię dzięki PO, Tuskowi i Kopacz a także Bronkowi spod żyrandola. Było mi dobrze w tym złotym okresie dla Polski !
STEFAN2019.09.24 0:08
CO TY PIEPRZYSZ, CAŁKIEM CI SIE ROZUM ZLASOWAł! To nie śmieszne ! Nie rozumiem, jak można być takim PARAPETEM! Ps A tak naprawdę, to sprawdzałem , masz już grubo ponad 70 lat ! Chłopie zacznij sie leczyć ! Żle z tobą !
Valentynka2019.09.25 0:13
Stefek masz szare komórki czy już wyparowały z alkoholem. Aluzji nie ponial.
Patriota 2019.09.25 9:30
Bomba! 10/10.
jan lesiak2019.09.23 23:11
Krew Polaków wciąż przelewana; nasi kapłani w Ameryce połudn. giną- ta szlachetna ofiara nie idzie na marne
JS2019.09.23 22:59
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Ale debile wypowiadają się na tym forum wszystko co dobre to jest złe a co złe to dobre. Chyba jedzą szczawiówkę niesiołowskiego, bo im mózgi zzieleniały do reszty.
STEFAN2019.09.24 0:03
JS Tak szczwiówkę i zagryzaja ich mirabelkami ! Bo inaczej, skąd taka u nich głupota !?
JS2019.09.23 22:42
Te osły z pis i budyń nie dość ,że liżą doope temu pomarańczowemu idiocie to jeszcze za to słono płacą.Ja pi erdole polska schodzi na dno! zero honoru!
STEFAN2019.09.24 0:01
"dzielnicowy" ! ZNÓW SIE MYLISZ ! Polska nie schodzi na dno, Polska pięknie płynie ! A TOBIE DO POLAKÓW DALEKO! Ty przecież nie jesteś Polakiem, tylko z innej nacji ! TO TY JESTEŚ OD DAWNA NA DNIE, TAPLASZ SIĘ W SZAMBIE ! ALE NAS NA TE SWOJE DNO NIE ŚCIĄGNIESZ ! SIEDŻ SOBIE TAM I ŚMIERDŹ DALEJ NIC NIE UMIESZ, NA NIC CIE NIE STAĆ! JESTEŚ JEDNĄ WIELKĄ MIERNOTĄ ! Najgorsze,że ty o tym wiesz i masz o sobie jeszcze gorsze zdanie niż my ! Prawda???
anonim2019.09.24 7:56
100/100 ale dzielnicowy to ruski troll rozmowa z nim nie ma sensu bo to bolszewik
anonim2019.09.23 22:31
POLACY UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - WYBORY już 13 października 2019 a - FATIMA OSTRZEGA - CUD SŁOŃCA - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
jokR2019.09.24 0:54
dziwna retoryka Objawienia Fatimskie miały miejsce w czasie, kiedy Polski nie było na mapie. Pojawiła się na 19 lat, po czym nastąpiła okupacja i największa rzeź w historii. Po niej, na 44 lata zapanował w Polsce komuna A Ciebie geje martwią? Byli i pod zaborami i w wojnę
anonim2019.09.24 7:52
nie geje mnie bolą TYLKO IDEOLOGIA LGBT -GENDER - CZYLI NOWY KOMUNIZM I IDEOLOGICZNY ZAMORDYZM - nie rozumiesz albo NIE CHCESZ ZROZUMIEĆ !!!!!!!!!!!
anonim2019.09.23 22:30
BRAWO PiS BRAWO PREZYDENT DUDA - TAK TRZYMAĆ !!
Leo2019.09.23 22:17
Nasz operator długopisu bardzo się skupia, żeby nie było skuchy...
Leo2019.09.23 22:10
Ciekawe co z 447
violencja2019.09.23 22:28
Chciałam to napisać , ale uprzedziłeś mnie , i dobrze:)
aspiring educationalist2019.09.23 23:42
Uzgodnione w tajnym protokole do deklaracji hehehe
ardo2019.09.24 8:38
Rosja spłaci Izraelowi jako reparacje wobec Polski.
Święty Israel2019.09.24 11:27
będziecie płakać płacić i zdychać oszusci złodzieje , nigdy zagarnięte mienie żydowskie nie bedzie polskie najlepiej jak byście sie wszyscy wynieśli na zmywaki
Wielka Polska2019.09.24 14:16
zobaczymy kto bedzie plakał, juz zapomniales dymku z komina?
Leo2019.09.25 9:23
Zofia Kossak Szczucka, założycielka organizacji Żegota, która uratowała Żydów, napisała: „Zdajemy sobie sprawę, że nienawidzą nas bardziej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęścia. Dlaczego, na jakiej podstawie - pozostanie tajemnicą żydowskiej duszy niemniej jednak fakt ten jest ciągle potwierdzany, jednak świadomość tych uczuć nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni.
Leo2019.09.24 21:02
Nie taki święty ten Izrael skoro świętuje wymordowanie 70 tyś rodaków Greka Hamana. Księga Malachiasza, mowa Pana do izraela:"...nie jest mi miła ofiara z waszej ręki, albowiem wielkie będzie imię moje między narodami mówi Pan zastępów, Wy zaś bezcześcicie je.."
aspiring educationalist2019.09.23 22:07
Przypominam, że Trump z Kimem również uroczyście podpisywali deklaracje. Rzeczywiście macie powód do dumy.
Topek2019.09.23 21:55
Najważniejszy partner gospodarczy dla Ameryki jakim są Niemcy ma zapewnioną przez Trampa tarcze ochronną. Możemy powiedzieć będziemy Niemcy bronić własną piersią
demon drugiego rodzaju2019.09.23 21:47
Podczas konferencji Andrzej Duda nie powiedział ani słowa. Nie zadano mu też żadnego pytania. Pytania, które zadawano Donaldowi Trumpowi, często nie dotyczyły relacji polsko-amerykańskich. Głównymi wątkami była rozmowa prezydenta USA z Wołodymyrem Zełenskim i relacje amerykańsko-ukraińskie, a także reakcja Donalda Trumpa na ostatnie wydarzenia w Iranie.
ardo2019.09.24 8:39
Mądremu wystarczą dwa słowa, a głupiemu to i referatu mało. Poniał.
Cogito ergo sum2019.09.23 21:41
I to jest Prezydent Polski. To skuteczny budowniczy naszego bezpieczeństwa. Trzeba szybko zapomnieć o Gajowym i jego szogunie. Oni bronili tylko żyrandola.
Pilne! Mamy to!2019.09.23 21:40
Jest deklaracja! Jest moc! "Jeśli chodzi o program visa waiver, już wszystko właściwie zostało zakończone" Teraz tylko trzeba będzie odsiedzieć i zapłacić.
kamila2019.09.23 21:38
pomatolskie fekalia zaczna sie teraz wylewac.....poubecka zaraza jest w szoku !!!! koniec z sowiecko niemieckimi konszachtami...!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.23 21:36
Uwaga złe wieści dla homofobicznie zaczadzonych ---> Opublikowane dziś badanie Eurobarometru na temat dyskryminacji pokazuje, że 76 procent Europejczyków zgadza się, że osoby homoseksualne lub biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Viera Jourova, przedstawiając wyniki unijnego badania, pierwszego od 2019 roku w tej sprawie. Dla Polski ten odsetek to 49 procent. Nad Wisłą akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych postępuje szybko. Wzrosła aż o 12 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku. https://www.tvn24.pl/eurobarometr-polacy-bardziej-otwarci-niz-4-lata-temu-w-kwestii-praw-mniejszosci-seksualnych,971736,s.html Na pohybel PiSdzielcom, na pohybel homofobom!
violencja2019.09.23 22:26
Spadaj pedale
Andy2019.09.24 0:09
Idź komuś obciągnij zwyrolu w mordę je...ny (co do zasady). Andy
Patriota 2019.09.24 21:34
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
JanP2019.09.23 21:36
Ile nas to będzie kosztowało? Coś Wisły nie chcą przekroczyć. Z tej strony łatwiej dać dyla. Już raz to przećwiczyli w Wietnamie.
kamila2019.09.23 21:40
bedzie mniej kosztowalo niz pomatolska polityka ...zlodzieji i sprzedawczykow.....
jan lesiak2019.09.23 23:07
JanP/ Iwan / nie porównal kosztów wejscia swoich
Taka prawda2019.09.24 6:55
Jednych się pozbyliśmy niedawno wyjechali to innych okupantów sami sprowadzamy jednak Polak to głupi naród który lubi obcego bata nad sobą ps. nie nauczono się niczego po tym jak zakon krzyżacki zaciągnięto na nasze ziemie..
ardo2019.09.24 8:36
Nie porównuj czerwonej bolszewickiej zarazy, przynoszącej biedę tam gdzie swojego buciora postawi do Usa, przy którym państwa europejskie się bogacą.
Figa z makiem i yebać szwabó2019.09.24 11:25
Pewnie to gebelsowska gnida krzyżacka a co chcieli byście ziemie niby wasze co ?
anonim2019.09.24 7:50
co ZABOLAŁO WAS RUSKIE TROLLE - spie..ć z POLSKI, KACAPY - JUŻ NIGDY POLSKI ROSJA ZNIEWALAĆ NIE BĘDZIE !!
Dopełni się czas 2019.09.24 11:32
Pomorze Mazury Wielkopolska Śląsk to okupowane ziemie Niemiec kiedy zwrócicie ? może rozsypie się wam państewko ledwo dychające jak oddacie narodowi Żydowskiemu za utracone mienie,,us army grzecznie powróci za ocean bądź na ziemie Niemiec a przez Odrę przejedzie Bundeswehra ???